BOENDE I LJUR

Ljurs kvarn och kraftverk Foto Stefan Byden

LJUR BOENDE I GÅRDAR OCH TORP

Ljurs socken ligger i Västergötland. Det är en liten socken vars yta utgör 19,82 kvadratkilometer. I juridiskt hänseende hörde Ljurs socken helt eller delvis till Gäsene härad. Sockenkyrkan heter Nårunga kyrka. Nårunga kyrka är en skyddad byggnad hos Riksantikvarieämbetet och finns därför med i Bebyggelseregistret. År 2000 bodde 358 personer inom socknen.

Ljurs kvarn och kraftverk Foto Stefan Byden

LJUR BOENDE I GÅRDAR OCH TORP

Ljurs socken ligger i Västergötland. Det är en liten socken vars yta utgör 19,82 kvadratkilometer. I juridiskt hänseende hörde Ljurs socken helt eller delvis till Gäsene härad. Sockenkyrkan heter Nårunga kyrka. Nårunga kyrka är en skyddad byggnad hos Riksantikvarieämbetet och finns därför med i Bebyggelseregistret. År 2000 bodde 358 personer inom socknen.

LJUR FATTIGSTUGAN

  • Gabriel Johansson f 1810 i Västerlid Ljur död 1870
  • h Anna Johansdotter f 1823 i Hol änka efter Jonas Johansson “fattig-Anna” död 1899
  • d Christina f 1843 i Fjällåsen död 1855
  • s Johan Petter f 1846 i Fjällåsen
  • s August f 1849 i Fjällåsen t Åred Nedergård 75
  • s Alexander f 1850 i Fjällåsen t Hol 68
  • d Thilda f 1853 i Enekullen till Långareds kvarn 72
  • s Casper f 1855 i Öna t Åred Västergård 74
  • s Leander Gabriel f 1862 död 1862
  • s Carl Otto f 1864 till Ljunglid Nårunga
  • s Linus f 1868 död 1869
  • änka Johanna Johansdotter f 1818 i Algutstorp änka efter Anders Petter Ståhl
  • d Anna Stina f 1844 i Lena “döv” död 1922
  • d Maria f 1847 i Algutstorp t Skölvene 62
  • d Ella Maja f 1850 i Siene
  • s August f 1853 i Tolsgården död 1876
  • s Johan Fredrik f 1856 till Åred Nedergård 1875

hit 1859 från Tholsgårdens Soldattor

  • Katarina Olofsdotter f 1830 i St Klinten Ljur
  • August Olofsson f 1847 i St Klinten Ljur
  • Magnus Larsson f 1819 i Ljur död 1894 “Hedninga-Magnus”
  • änka Klara Andersdotter f 1840 i Ljur änka 82m död 1899
  • d Selma Serafia f 1865 gift 1891
  • uä Hedvig f 1889
  • s Gunnar Isidolf f 1893
  • d Mathilda Maria f 1871 t Skogsbygden 89
  • s Johan Albin f 1877 till Alingsås land 1899

familjen hit 1887

  • Lars Fredrik Fingal f 1839 i Nårunga
  • h Kajsa Pettersdotter f 1834 i Nårunga
  • d Amanda Charlotta f 1863 t Tämta 80
  • d Alma Sabina f 1865 t Tämta 87
  • d Ada Thurinna f 1867 t Skogsbygden 85
  • s Johan Abel f 1868 t Nårunga Östergård 87
  • s Anders Linus f 1868 t Nårunga 85
  • d Eva Matthia f 1872 t Vänga 88

familjen hit från Åbacken 76

LJUR FATTIGPLAN FLINKABACKA

  • Johan Andersson-Flink f 1820 död 1890
  • h73 Maja Stina Svensdotter f 1833 omgift änka död 1901
  • d Amanda Sofia f 1855 g 85 i Nårunga
  • s Alexander f 1857(Benjaminsson) t Fristad 78
  • s Franz f 1859 (Benjaminsson) t Partille 81
  • s Ludvig f 1862 (Benjaminsson) t torpet Skaket
  • s Johan Viktor f 1865 (Benjaminsson) g i Ulriksberg Nårunga
  • d Eva Gustava f 1874 t Hol 88
  • d Hilma Maria f 1876 t Hol 94
  • d Hilda Paulina f 1879 t Skogsbygden 94

familjen hit 1875 från Iglabo

LJUR FRÄLSEGÅRDEN GÅRD 1

1846–1852

  • Andreas Johansson f 1822 i Nårunga död 1852
  • h Britta Maja Nilsdotter f 1820 i Ljur Västergård
  • d Anna Charlotta f 1847
  • d Mathilda f 1850
  • s Johan Fredrik f 1852

efter makens död gifte Britta Maja om sig i Gundlered

1852-ca 1880

  • Petter Olofsson Lyckorna

se Lyckorna Iglabo

ca 1880–1927

  • Leander Pettersson f 1857 i Lyckorna Ljur son till ovanstående
  • h87 Selma Augustsdotter f 1868 i Korpås Ornunga död 1934
  • d Anna Elin Elisabeth f 1888 g13 m Nils Stjerna Herrljunga
  • s Paul Arthur Valdemar f 1891 till Skattegården
  • d Alice Bertha Eleonora f 1893
    • g m Nils Fransson Vårgårda
  • s David Elof Leonard f 1895 se nedan
  • s Åke Henry Georg f 1905 till Tösse 27
    • g m Gunhild senare köpman i Göteborg

1927–1947

  • David Elof Leonard Leandersson f 1895 i Frälsegården
  • h27 Anna Märtha Linnea Svensson f 1904 i Horla
  • s Bernt Åke Lennart f 1928
  • s Sven Ebbe Torsten f 1931
  • s Håkan Olof Gösta f 1932

familjen till Alingsås 1947

1947-ca 1970

  • Nils Albert Olsson f 1895 i Alingsås död 1984
  • h Ingeborg död 1969
  • s Nils Ragnar f 1932 se nedan
  • s Carl-Olof f 1936 se nedan

familjen hit från Alingsås Landsförsamling

ca 1970–1997

  • Nils Ragnar Olsson f 1932 i Alingsås se ovan
  • Carl-Olof Olsson f 1936 i Alingsås se ovan

1997-

  • Paul Johansson f 1939
  • h Gerd f 1939

LJUR FRÄLSEGÅRDEN GÅRD 2

1841–1849

  • Peter Svensson f 1796 i Lida död 1842
  • h Christina Larsdotter f 1796 i Hjulsered
  • d Johanna f 1822 se nedan
  • s Sven f 1823 till Åred 45
  • s Lars f 1826 till backstuga Tån
  • s Johannes f 1828 till Flathult Skogsbygden
  • d Anna Cajsa f 1830 till Stommen 45
  • d Maja Lisa f 1833 till Västergården 46

familjen kom från Hjulsered

1849–1886

  • Petter Andersson f 1814 i Hästhagen död 1856
  • h Johanna Pettersdotter f 1822 i Hjulsered se ovan död 1893
  • s Pehr Gustav f 1849 till Ornunga Västergård
  • d Charlotta f 1852 död 1853
  • Johanna omgift med Andreas, son till Petter Olofsson Lyckorna Andreas Pettersson f 1833 i Hästhagen död 1920
  • d Selma Serafia f 1860 se nedan

1886–1927

  • Linus Pettersson f 1869 i Lafsan Skogsbygden död 1931
  • Oscar Pettersson f 1864 i Lafsan Skogsbygden
  • h86 Selma Serafia Andersdotter f 1860 i Frälsegården se ovan död 1915
  • d Amelia f 1888 död 1888
  • d Hanna Ellen Viktoria f 1889 ogift Frälsegården taxichaufför
  • d Anna Ester Ottilia f 1893 död 1895
  • d Anna Ester Eugenia f 1895 död 1896
  • s Nils Petrus Vilhelm f 1897 död 1897
  • d Astrid Linnea f 1900 död 1909

1927-ca 1965

  • Carl Agne Emanuel Brunnegård f 1900 i Brunnlid Siene död 1967
  • h27 Olga Hilda Viktoria Larsson f 1902 i Slätthult Skogsbygden död 1968
  • s Lars Rune Nathanael f 1927 till Adelsö 1960
  • d Anna Britta Margaretha f 1931 g m Torsten Karlsson Sävsjöos
  • s Bengt Olof Roland f 1935 g i Skattegården Vesene
  • s Thorvald Agne Birger f 1942 se nedan

ca 1965-

  • Thorvald Agne Birger Brunnegård f 1942 i Frälsegården se ovan
  • h71 Gun Ulla Ragnhild Andersson f 1948 i Tollered
  • s Carl Magnus f 1972
  • s Jonas Emanuel f 1974
  • s Agne Simon f 1982

LJUR FRÄLSEGÅRDEN GÅRD 3

1856–1861

  • Johannes Pettersson f 1833 i Vaselid
  • h Lovisa Pettersdotter f 1836 i Lyckorna dotter till Petter Olofsson Lyckorna
  • d Eva Carolina f 1857
  • s Carl Johan f 1860

familjen till Korpås Ornunga 1861

1861–1863

  • Petter Olofsson Lyckorna

1863–1893

  • Benjamin Pettersson f 1837 i Lyckorna son till Petter Olofsson
  • h63 Johanna Christina Andersdotter f 1842 i Hjulsered
  • s Carl Oscar f 1864 död 1864
  • s Valfrid Nathanael f 1871
  • s Carl Oscar f 1873
  • s Algot Viktor f 1875
  • d Hedda Christina Elisabeth f 1877 död 1881
  • s Herman Paul f 1879
  • s Adolf Edvard f 1880
  • d Hulda Eugenia Elisabeth f 1882

familjen till Borås 1893

1893-ca 1935

  • Franz Emil Andersson f 1869 i Ramnaklev Ornunga död 1942
  • h93 Ada Christina Johansdotter f 1871 i Stenatorp Algutstorp död 1966
  • s Nils Ragnar Petrus f 1894
    • gm Alice Leandersson Frälsegården till Vårgårda 1924
  • d Hildur Fransina Kristina f 1896 sjuksköterska till Sundsvall 1924
  • d Astrid Ingeborg Katarina f 1899 till Borås 31
  • s Franz Johan Herbert f 1902 se nedan
  • d Thyra Dagny Regina f 1904 till Borås 26
  • s Sven Georg Valdemar f 1907 död 1929
  • d Ella Alice Emelia f 1910 till Borås 49
  • s Sigvard Gustaf Fritjof f 1913 till Kullings-Skövde 1936

ca 1935–1978

  • Franz Johan Herbert Fransson f 1902 i Frälsegården död 1977
  • h47 Anna Lilly Viktoria Johansson f 1912 i Hökared död 1990

1978–1992

  • Ragnar o Carl-Olof Olsson Frälsegården

1992-

  • Roland Einar Håkansson f 1945
  • h 68 Ruth Karin f 1944
  • s Roland Mikhael f 1969
  • s Thomas Einar f 1971
  • d Maria Elisabeth f 1977

LJUR FRÄLSEGÅRDEN ENEKULLEN (TIDIGARE GUNDLERED)

ca 1775-

  • Sven Andersson f 1750 i Hjulsered
  • h Katarina Andersdotter f 1751 i Siene död 1788
  • d Katarina f 1775 död 1795
  • s Anders f 1777 se nedan
  • s Petter f 1784
  • h(2) 88 Britta Persdotter f 1754 i Lommared Ornunga död 1833 s Gustaf f 1789 troligen död ung

ca 1830–1858

  • Anders Svensson-Glader f 1777 i Enekullen se ovan död 1847
  • h Johanna Fredrika Jonsdotter f 1795 i Timmele
  • d Anna Christina f 1826 i Hästhagen

mor och dotter flyttade till fattigstugan 1858

1858–1866

  • Carl Olofsson f död 1858
  • h Anna Katarina Pettersdotter f 1827 i Hjulsered
  • s Alexander f 1850 i Lyckorna
  • d Mathilda f 1853 i Ekedal
  • d Wilhelmina Albertina f 1856
  • s Johan Fredrik f 1858

familjen kom från torpet Ekedal 1858 och flyttade till Alingsås 1866

 

Troligen var här två ställen

1859–1873

  • Anders Magnus Johansson f 1830 i Ljur
  • h Cajsa Johansdotter f 1831 i Nårunga Klockaregård
  • d Ida Charlotta f 1860 död 1865
  • s Johan Emil f 1862 död 1863
  • d Selma Maria f 1864
  • s Johan Linus f 1866
  • d Betty Axelina f 1873

familjen flyttade till Lilla Långared 1873

1873

  • Anders Petter Svensson f 1836 i Skinte Kvinnestad
  • h Christina Johansdotter f 1836 i Tarsled

paret bodde här en kort tid flyttade sedan till Skinte Kvinnestad

LJUR FRÄLSEGÅRDEN ENET (TIDIGARE GUNDLERED)

ca 1740–1764

  • Jacob Andersson f 1701 i Nårunga död 1761
  • h22 Elin Persdotter f 1698 i Ljur död 1773
  • d Kerstin f 1737 se nedan

familjen hade tidigare ägt Stora Långared

1764-

  • Torsten Olofsson f 1734 i Tarabo död 1807
  • h Kerstin Jacobsdotter f 1737 i Stora Långared se ovan död 1805
  • d Ella f 1764 död 1780
  • d Ingeborg f 1768 ogift död 1822
  • u ä Maria f 1804
  • s Jacob f 1769 död 1778
  • d Elin f 1774
  • d Sara f 1777 död 1778
  • d Sara f 1779 död 1779
  • d Kerstin f 1783 död 1785

c 1830-c 1840

  • Britta Persdotter f 1736 i Lida Soldattorp Nårunga änka död 1831
  • Johannes Bengtsson f 1800 i Ljur Skattegård död 1838
  • h Katarina Larsdotter f 1806 i Ljur
  • s Svante f 1829
  • d Anna Katarina f 1832 till Snärjeskullen
  • d Kristina f 1834 till Östtorp

familjen flyttade till torpet Östtorp

c 1840-c 1875

  • Anders Olofsson f 1809 i Gundlered död 1879
  • h Britta Svensdotter f 1809 i Tolsgården död 1887
  • s Andreas f 1830 i Frälsegården utflyttad 46
  • d Maja Greta f 1834 i Frälsegården se nedan
  • d Johanna f 1840 i Enet gift i Torslund
  • s Carl f 1846 död 1846

familjen hade tidigare ägt Frälsegården

c 1875–1903

  • Maja Greta Andersdotter f 1834 i Frälsegården
  • u ä Oscar Edvin f 1875 till Trollöled 1900

Maja Greta flyttade till sonen i Trollöled 1903

LJUR FRÄLSEGÅRDEN SNÄRJESKULLEN

1838–1856

  • Katarina Larsdotter f 1806 i Ljurs Stom död 1856
  • s Svante f 1829 dömd 46 dömd 49 t s 282 1865 (?)
  • d Anna Katarina f 1832 se nedan
  • d Stina död ung
  • s Jonas f 1836 “lam i en arm” t s 282 1865 (?)

änka med barn kom hit från torpet Enet 1838

1856–1876

  • Johannes Andersson-Hult f 1833 i Sandvadet skräddare “snärjesskräddarn”
  • h Anna Katarina Johansdotter f 1832 i Enet se ovan
  • s Johan Fredrik f 1855 till Bredared 1887
  • d Thilda Paulina f 1859 till Örgryte 1885 gift i Alingsås
  • s Carl Gustav f 1861 gift 91 se Mossen
  • d Hilda f 1866 död 1870
  • d Anna Charlotta f 1870 död 1870

stugan brann 1876 familjen flyttade då till Mossen under Ljurs Stom se nedan

LJUR FRÄLSEGÅRDEN VÄSTRA ENET (TIDIGARE GUNDLERED)

c 1815–1834

  • Lars Jonsson f 1759 i Åred Västergård död 1828
  • h Anna Bengtsdotter f 1764 i Övre Kvarn Nårunga
  • d Sara f 1783 se nedan
  • Petter Nilsson f
  • h Sara Larsdotter f 1783 se ovan
  • s Peter f 1816
  • d Anna f 1818

familjen flyttade till Alingsås 1834

1834–1861

  • Katarina Svensdotter f 1797 änka efter Lars
  • s Johannes f 1832 (Larsson) i Kättlingabo till Åbacka Ornunga 1861
  • s Anders Petter f 1834 (Larsson) i Kättlingabo torpare i Gongstorp Nårunga

LJUR FRÄLSEGÅRDEN ÖHAGEN

ca 1710-

  • Kettil Andersson-Ryberg f 1669 (?)död 1759
  • h Elin Larsdotter
  • s Lars f 1720 (?)
  • s Jon f 1724 (?)
  • d Ellika f 1725 (?)

Ca 1729

  • Anders Thoresson (Nårbäck?) f 1705 i Nårunga
  • h28 Anna Olofsdotter f 1704
  • s Tore f 1729

1730–40 talen

  • Ingeborg Karlsdotter f 1690 död 1754 dotter till Carl o Börtha

1750–1765

  • Carl Svensson-Skattman f 1720 död 1761
  • h50 Ingrid Hansdotter f 1722 död 1773
  • d Karin f 1751 död 1751
  • s Anders f 1753 död 1757

från Hulta rote Nårunga 1750

1765–1784

  • Sven Bengtsson f 1717 i Ornunga död 1784
  • h Ingegerd död 1764
  • d Margaretha f 1764
  • h(2) 65 Kerstin Jonsdotter

LJUR FRÄLSEGÅRDEN ÖSTTORP

ca 1830–1860

  • Anders Andersson f 1791 i Siene död 1856
  • h Ingegerd Eriksdotter f 1795 i Ekeberget död 1873
  • s Johannes f 1821 till USA
  • s Anders Petter f 1829 t Ljurs backar 1847, senare t Ljurs Kvarn
  • s Carl f 1833 se nedan
  • s Andreas f 1839 till USA 1868

1860-

  • Carl Andersson f 1833 i Östtorp se ovan
  • h Maja Lisa Johansdotter f 1839 i Mellomgärde Nårunga
  • s Johan f 1861

familjen till Ljurs Stom

1893–1963

  • Anders Herrman f 1837 i Ornunga död 1919
  • h Petronella Pettersdotter f 1833 i Enebacken död 1929
  • d Josefina f 1864 ogift död 1921
  • d Ida f 1866 till USA 1890
  • d Hilma Paulina f 1876 ogift död 1963 hit från Tholsgårdens Soldattorp

1963-

  • Alf Langdell

LJUR FRÄLSEGÅRDEN 7:6

1970-talet

  • Kjell Börje Oscar Linusson f 1946 i Solhäll Nårunga
  • h71 Ulla Margaretha f 1947
  • s Patrick Oscar f 1972
  • s Stefan Evert f 1975
  • Rolf Thure Brunnegård f 1951 i Brunnlid Siene
  • h 77 Lisbeth Maria f 1956
  • d Jenny Maria f 1975
  • s Erik Gustav f 1978
  • s Sven Arvid f 1983

LJUR FRÄLSEGÅRDEN 7:15

–1992

  • Familjen Roland Håkansson

till Ljur Frälsegård 7:3 1992

1992–

  • Jörgen Matthiasson f 1963
  • h Charlotte f 1965
  • d Theresa f1987

LJUR GUNDLERED ANNEDAL-LINDÅSEN

Kan ha varit två olika torp

1748-

  • Anders Hansson-Frisk f ca 1712 död 1797
  • h48 Anna Persdotter f 1720 i Nårunga kom från Hästhagen 48 död 1798
  • s Anders f 1748

1750-talet

  • Anders Carlsson f 1718 i Ryagärde Ornunga död 1798
  • h Kerstin Bengtsdotter från Ornunga Stom
  • d Ella till Ornunga Kvarn

1810-talet

  • Carl Andersson f 1782 i Hjulsereds Soldatstom
  • h Anna Jonsdotter f 1780 i Södra Björke
  • d Katarina f 1808 i Annedal
  • d Anna Maria f 1810 i Annedal

familjen flyttade till Källedal 1812

LJUR GUNDLERED LILLEGÅRDEN

efter namnet Gundla

-1650

  • Bryngel Bengtsson
  • h Elin Simonsdotter
  • d Elin

1650–1685

  • Erik Joensson

1685–1712

  • Bengt Svensson från Kättlingabo
  • h
  • d Karin

1690-talet var eventuellt två gårdar

  • Anders Svensson
  • h Gunnur Andersdotter
  • s Lars reste till Stockholm för utbildning 1693

1712–1722

  • Mikhael Andersson

1722

  • Sven Persson

1732–1740

  • Carl Carlsson
  • h
  • d Gunnur f 1730
  • d Elin f 1736

1740-ca1770

  • Anders Bengtsson f i Åred
  • h Katarina (Kerstin) Andersdotter f i Svenstorp
  • d Ingegerd f 1747 gift 67 i Ljur m Gabriel Larsson
  • d Katarina (Kerstin) f 1750 g 75 ev t Gundlered Västergård
  • s Bengt f 1752 död 1753
  • s Bengt f 1755
    • gm 83 Britta Eriksdotter Ljur Skattegården
  • d Elin f 1759 g 81 i Gundlered Västergården
  • s Jonas f 1764 g 94 i Kyrketorp Kvinnestad
  1. var det två gårdar ett tag eller också levde denna familj på undantag

ca1770-1791

  • Anders Olofsson-Fager f 1722 död 1796
  • h Kerstin Andersdotter f 1724 i Algutstorp
  • d Ingegerd f
    • gm 80 Olof A Björsbo
    • gm 93 Erik Bryngelsson (?)
  • d Maja f 1758
  • d Stina f 1763 se nedan

1791–1798

  • Jonas Johansson f 1766 i Åred Västergård
  • h91 Stina Andersdotter f 1763 se ovan

?? vart dessa tog vägen

1798–1830

Anders Eriksson f 1761 i Gundlered Smedsgården

  • h Kerstin Persdotter f 1763 i Kvinnestad
  • s Johannes f 1798 se nedan
  • s Andreas f 1802 till Blekene Asklanda, senare gift i Kringelsmad Algutstorp
  • s Petter f 1803 till Algutstorp 1830

1830–1836

  • Johannes Andersson f 1761 i Gundlered Lillegården se ovan
  • h Inggerd Andersdotter f 1811
  • s Anders Petter f 1830
  • d Christina f 1832
  • s Efraim f 1835

familjen flyttade till ett torp på Hultet 1836

1836–1842

  • Andreas Andersson f 1791 i Ledet Ljur
  • h Maja Andersdotter f 1795 i Ornunga Nordgården
  • d Katarina f 1820 i Ledet till Kättlingabo 1838
  • s Anders Petter f 1821 i Ledet till Gundlered Västergård 1839
  • d Johanna f 1824 i Ledet till Lyckorna
  • s Carl f 1827 i Ledet
  • d Christina f 1836 i Ledet

till backstugan Ledsbacken

1842–1849 (efter 1849 kvar på undantag)

  • Anders Pettersson f 1788 i Lena död 1860
  • h Britta Maja Jacobsdotter f 1795 i Alingsås
  • d Ella Maria f 1820 i Lena till Lena 1846
    • gm Andreas Pettersson f 1818 i Lena
  • s Carl Johan f 1825 i Lena se nedan
  • d Beata Christina f 1827 i Lena till Lena 42
  • s August f 1830 i Lena g 56 i Hökared
  • d Hedda Maria f 1833 i Lena död 1853
  • s Jan Fredrik f 1837 i Lena död 1854

1849–1882 (1894)

  • Carl Johan Andersson f 1825 i Lena se ovan död 1899
  • h Johanna Andersdotter f 1829 i Ornunga Simonsgården död 1896
  • s Johan Fredrik f 1849 till Gundlered Västergård
  • d Eva Charlotta f 1851gift i Lena 1878, Gallås Bergstena
  • s Janne Wilhelm f 1855 se nedan
  • d Hedda Karolina f 1858
    • gm 82 Janne Hjälmstedt Grude
  • d Selma Sofia f 1861
    • gm 91 August Eliasson Bergstena
  • s Anton Edvin f 1866 se nedan
  • d Alma Wilhelmina f 1869
    • gm Gustav Karlsson Gundlered Västergård
  • s Emil Linus f 1873 död 1877

Gården delades troligen här mellan sönerna Janne o Anton

LJUR GUNDLERED LILLEGÅRDEN GÅRD 1

1882–1918

  • Janne Wilhelm Karlsson f 1855 i Gundlered Lillegård se ovan
  • h82 Augusta Mathilda Johansdotter f 1865 i Grude
  • s Oscar Arthur Wilhelm f 1886 snickare i Sävedalen
  • d Hildur Elin Elisabeth f 1889
    • gm 11 Oscar Österberg till Borås
  • uä Viktor Enock f 1911
  • s Rudolf Einar Alexius f 1895 död 1914 till Borås 1918

1918-c 1930

  • Johan August Andersson f 1859 i Horla
  • h06 Anna Elvira Nilsson f 1881 i Övratorp Horla
  • d Märtha Sylvia f 1907 till Alingsås 1943
  • s Henry Lennart f 1909 se nedan
  • s Erik Gunnar f 1913
  • d Ruth Dorothea f 1916 till Alingsås 1943

familjen kom hit från Borås. (bytte hus i Borås mot gården med föregående ägare)

ca 1930-

  • Henry Lennart Andersson f 1909 se ovan d 1981
  • h 51 Sara Inga Karolina Johansson f 1922 i Sjötorp Ornunga död 1993
  • d Berit Viola f 1952 se nedan
  • d Gunnel Irene f 1956 gm Martin

ca 1993-

  • Håkan Olsson
  • Berit Andersson se ovan

LJUR GUNDLERED LILLEGÅRDEN GÅRD 2

1894–1913

  • Anton Edvin Karlsson f 1866 i Gundlered Lillegård se ovan
  • h 94 Selma Pettersdotter f 1865 i Kyrketorp Kvinnestad
  • d Ester Gertrud Antonia f 1895
  • s Eskil Hjalmar Nathanael f 1897
  • d Annie Amalia Elisabeth f 1898
  • d Tensy Dagmar Cecilia f 1900
  • d Rakel Signe Alida f 1906
  • s Carl Folke Allan f 1908 (Carnebring)

familjen till Alingsås 1913

1913–1917

  • Karl Alfred Johansson f 1877 i Algutstorp
  • h11 Anna Kristina Johansson f 1884 i Hassle
  • s Carl Gustaf Reinhold f 1911 i Hassle
  • s Johan Arvid Thure f 1912 i Hassle
  • s Torsten Anton Gunnar f 1913
  • s Sven Hjalmar Emanuel f 1915
  • s Knut Olof Bertil f 1917

familjen kom 1913 från Falköpings Landsförs. och flyttade 1917 till Algutstorp

1917–1921

  • Josef Ivar Andersson f 1884 i Kullen Ljur
  • h17 Berta Emelia Gustavsson f 1892 i Ljur död 1920
  • s Bertil Josef Ingemar f 1917
  • d Lilly Gunborg Evelina f 1920

familjen till Kullen 1921

1921–1942

  • Edvin Rickard Ekman f 1880 i Gundlered Västergård död 1942
  • h17 Anna Esther Wilhelmina Ljunggren f 1891 i Horla
  • s Nils Rickard Mattheus f 1918 se nedan
  • d Nanna Cecilia f 1920
    • gm Yngve Oscarsson Skogsbygden
  • s Olof Harry Nathanael f 1923 gift i Fåglum

1942–1972

  • Nils Rickard Mattheus Ekman f 1918 i Gundlered
  • hushållerska Elsa Linnea Josefina Ryhnell f i Lena

1972–1980

  • Jan Erik Benny Carlsson f 1943 i Alingsås
  • h66 Siv Mirjam Gustavsson f 1946 i Edsvära
  • s Jens Thomas Mikhael f 1966
  • s Hans Christer Jörgen f 1967

1980–1983

  • Jan Andrén Hjulsered

1983–1986

  • Jan Gunnar Berggren f 1951
  • h Lena Birgitta f 1945

1986-

  • Jan Christer Cornbäck f 1944
  • Maud Jeanette Linnerborg f 1958
  • s Stanley
  • s Robert

LJUR GUNDLERED SMEDSGÅRDEN (SKATTEGÅRDEN)

-1646

  • Per Ambjörnsson
  • h Elin Jonsdotter

1646–1665

  • Anders Eriksson smed

1669

  • Sven Hansson

1675–1702

  • Anders Bengtsson se nedan

ca 1700 delades gården i 2 delar

LJUR GUNDLERED SMEDSGÅRDEN GÅRD 1

1702

  • Bryngel

1707

  • Olof

1722

  • Anders Olofsson

1727

  • Torsten Nilsson

1732

  • Per Bryngelsson

1746–1774

  • Per Andersson f 1717 i Gundlered (?) död 1787
  • h46 Kerstin Andersdotter f 1723 död 1747
  • s Lars f 1747 till Bänatorp Västergård Algutstorp
  • h(2) 48 Karin Toresdotter f från Bollebygd
  • d Kerstin f 1749 se nedan
  • d Margaretha f 1752 död 1754
  • d Elin f 1756 död 1756

1775–1799

  • Olof Andersson f 1745 i Grude död ca 1790 son till Anders Olofsson
  • h Kerstin Persdotter f 1749 i Gundlered se ovan
  • d Katarina f 1773 död 1789
  • d Elin f 1775 se nedan
  • s Anders f 1779 död 1780
  • h(2) Ingegerd Andersdotter f 1760 i Algutstorp
  • d Stina f 1782 död 1788
  • s Anders f 1784 till Blekene Asklanda
  • s Olof f 1788 g 16 i Nolhagen Ljur

Ingegerd omgift se nedan

  • Ingegerd omgift med Erik Bryngelsson f 1751 i Romnefall Asklanda
  • d Stina f 1792
  • d Ingegerd f 1795
  • d Annika f 1799 gift i Kröjtsatorpet Ornunga

1799–1815

  • Johannes Assmundsson f 1769 i Halla Ljur
  • h99 Elin Olofsdotter f 1775 i Gundlered se ovan
  • d Stina f 1800 gift i Ramstorp Ljur
  • d Maria f 1802 gift i Ekeberget Ljur
  • d Katarina f 1804 gift i Grönelid Ljur
  • s Anders f 1806 död 1810

1815–1846

  • Johannes Larsson f 1788 i Ljurs Stom död 1850
  • h15 Maja Persdotter f 1795 i Gundlered Västergård död 1851
  • d Anna Greta f 1815 se nedan
  • d Katarina f 1818 se nedan
  • s Anders f 1820 struken??
  • s Andreas f 1822 till Alingsås 1842
  • d Kristina f 1825 se nedan
  • d Johanna f 1829 gift i Kättlingabo 52
  • s Carl f 1833 till Åred 1849

1835–1836

  • Andreas Andersson f 1805 i Hökared
  • h Anna Greta Johansdotter f 1815 i Gundlered se ovan
  • d Johanna Christina f 1835
  • familjen flyttade till Barnegården 1836

1837-c 1840

  • Benjamin Jonsson f 1816 i Åred Västergård
  • h Katarina Johansdotter f 1818 i Gundlered se ovan
  • s August f 1838

familjen flyttade till Hjulsered 1840

1846–1864

  • Anders Petter Andersson f 1821 i Åred
  • h Christina Johansdotter f 1825 i Gundlered se ovan
  • d Anna Charlotta f 1846 död 1846
  • s Johan Fredrik f 1847 död 1847
  • s Johan Fredrik f 1848 död 1849
  • d Clara f 1850 till Algutstorp 1868
  • d Mathilda f 1853 död 1854
  • d Eva Charlotta f 1856 till USA 1869
  • s Claes f 1859 till USA 1869
  • d Petronella f 1862 död 1862
  • d Emma Gustava f 1864 till USA 1869

familjen bodde på undantag 1864 och emigrerade till USA 1869

1864–1867

  • Lars Johansson f 1819 i Algutstorp
  • h Katarina Johansdotter f 1807 i Nårunga
  • s Johan Fredrik f 1847 i Kvinnestad

familjen kom från Uddetorp Östergård i Kvinnestad 1864 och emigrerade till USA 1867

1867–1870

  • Anders Johan Larsson f 1840 i Uddetorp Vg Kvinnestad
  • h Annika Johansdotter f 1838 i Ornunga
  • d Selma Fredrika f 1868
  • d Alma Wilhelmina f 1870

familjen flyttade till Ornunga 1870

Gården såldes till kronan och blev kronojägarebostad

c 1870–1912

  • Carl Gustav Adolf Frantzich f 1842 i Åred Mellomgård kronojägare
  • h Karolina Persdotter-Kopp f 1848
  • d Hulda Viktoria f 1873 till Svärdsjö 1901
  • d Lotten Julia f 1875 till Alingsås stad 1912
  • s Oscar Woijdich f 1877 t Göteborg Domkyrko 1906
  • s Jan Konrad f 1880 död 1880
  • s John Leonard f 1881 till USA 1901
  • d Anna Cecilia f 1884 till Nottebäck 1915
  • s Carl Gustav Adolf f 1887 till Alingsås stad 1812
  • s Petrus Valdus f 1890 död 1894
  • s Erik Tiberius f 1894 död 1898

familjen flyttade till Alingsås stad 1912

1912-c 1925

  • Arthur Joelsson-Norén f 1862 i Nårunga kronoarrendator
  • h Alma Kristina Andersdotter f 1866 i Algutstorp
  • s Oscar Emanuel f 1885 se nedan
  • d Anna Christina f 1887 till Bälinge 1925
  • d Elin Natalia f 1889 till Sala 1925
  • d Ester Elisabeth f 1892 ogift Alingsås död 78
  • d Märtha Maria f 1895 g 1914 m Walfrid Svensson Rörbotten
  • s Nils Anton Gunnar f 1897 till Kullings Skövde 1932
  • s Sven Olof f 1900 gift i Larsbo Skogsbygden
  • d Signe Emelia f 1905 till Montana USA 1928
  • d Astrid Olivia Charlotta f 1908 g Karlson Ulricehamn
  • d Edith Elvie Adela f 1910 till Alingsås 1930

c 1925–1952

  • Oskar Emanuel Norén f 1885 se ovan friköpte fastigheten
  • h Anna Emelia Johansson f 1890 i Ärtemark död 1944
  • d Anna Gunborg Linnea f 1930 gift m Bengt Pettersson Böstorp Algutstorp

1952–1972

  • Erik Albin Andersson f 1905 i Lena
  • h Signe Karolina Andersson f 1905 i Bäreberg
  • s Lars Erik Rune f 1937 gift i Kättlingabo
  • s Sven Olof f 1938 till Kullings-Skövde 1960 g m Gunhild Irene Hedin
  • d Lena Erika f 1941 till Alingsås 56
  • d Mona Christina f 1943 g m Mats Jonsson Anhult, till Hoberg

1972–1998

  • Stig Lars-Ivar Hermansson f 1947

1998-

  • Lennart Håkansson f 1961
  • h Christina f 1962

LJUR GUNDLERED SMEDSGÅRDEN GÅRD 2

1700–1712

  • Assmund

1712-c 1750

  • Anders Persson f 1676 död 1758 son till Per o Karin
  • h Ingeborg Svensdotter f 1688 död 1760 dotter till Sven o Anna
  • s Per f 1724 död 1724
  • s Erik f 1725 se nedan
  • d Karin f 1731 troligen g m Anders Jonsson Ledet

c 1750–1783

  • Erik Andersson f 1725 i Gundlered se ovan död 1771
  • h Karin Eriksdotter f 1720 i V Skattegården Tämta död 1807
  • d Maria f 1752 död 1772
  • d Annika f 1757 se nedan
  • d Karin f 1758
  • s Anders f 1761 till Gundlered Lillegård
  • d Elin f 1765 troligen död ung

1783–1815

  • Sven Bengtsson f 1758 i Hjälmryd Kvinnestad
  • h Annika Eriksdotter f 1757 i Gundlered se ovan
  • s Bengt f 1790 se nedan

1815–1839

  • Bengt Svensson f 1790 i Gundlered död 1842
  • h13 Kerstin Gabrielsdotter f 1787 i Hjulsered
  • s Anders f 1814 t Romnefall Asklanda
  • d Katarina f 1816 gift i Hjulsered
  • d Maria f 1819 gift i Halla
  • d Ella f 1822 död i Halla 1847 ogift
  • s Sven f 1826 till Rörbotten

familjen bodde på undantag från ca 1840

1839–1878

  • Johannes Larsson f 1813 i Ryagärde Ornunga död 1890
  • h Anna Britta Olofsdotter f 1815 i Hol
  • s August f 1839 till Sandbacken 1867
  • d Anna Katarina f 1841 till Lundby 1866
  • s Casper f 1844 (Lindgren) kronojägare Fåglavik
  • d Albertina f 1848 gift 71 m Anders Petter Svensson Ljurs Kvarn
  • d Johanna Christina f 1850 se nedan
  • s Alfrid f 1853 se nedan
  • s Henrik f 1855 se nedan
  • d Mina Justina f 1858 se nedan

1878–1879

  • Alfrid Johansson-Lindgren f 1853 i Gundlered se ovan
  • h78 Christina Jonasdotter f 1857 i Skölvene
  • d Anna Davida f 1879

familjen emigrerade till USA 1879

1879–1882

  • Henrik Johansson f 1855 i Gundlered se ovan
  • h Johanna Henriksdotter f 1856
  • d Alma Matthia f 1880
  • d Mina Josefina f 1882
  • familjen emigrerade till USA 1882

Johannes Larsson köpte tillbaka gården och delade upp den

en del till dottern Johanna Christina och en del till dottern Mina Justina

Del 1 August Pettersson f 1845 i Kvinnestad

  • h Johanna Christina Johansdotter f 1850 i Gundlered se ovan
  • d Hanna Davida f 1878
  • s Karl Axel f 1879
  • d Hilma Viktoria f 1881

familjen hade tidigare hyrt hos Fredrik Karlsson i Västergården och flyttade till USA 1883

Del 1 såldes vidare till:

  • Johan August Pettersson-Röjd f 1855 i Asklanda
  • h Eva Charlotta Andersdotter f 1855 i Ornunga
  • s Oscar Julius f 1878
  • d Eva Elisabeth f 1880

familjen kom från Hallavad Ornunga Spångakil och emigrerade 1885 till USA

Del 1 såldes 1885 till:

  • Ella Maria Bengtsdotter f 1842 i Kvinnestad änka 1885 död 1924

Del 2 

  • Johan August Andreasson f 1852 i Ryagärde död 1933
  • h85 Mina Justina Johansdotter f 1858 i Gundlered se ovan död 1934
  • d Hulda Wilhelmina f 1886 gift m Oscar Andersson Sölvatorp Kullings-Skövde
  • s Carl Oscar Rickard f 1888 död 1891
  • s Johan Adolf Ludvig f 1889 gift i Malryd Tämta
  • d Anna Linnea f 1891 ogift Gundlered död 1958
  • d Ester Elisabeth f 1892 död 1893
  • s Johan August Rickard f 1895 till USA 1914
  • d Astrid Edith Elisabeth f 1898 ogift Gundlered
  • d Elsa Christina Valborg f 1902 g 25 m Per Magnusson Rättaregården Asklanda

J A Andreasson ovan köpte senare även Del 1

c 1930–1981

  • Anna Linnea Andreasson f 1891 i Gundlered se ovan
  • Astrid Edith Elisabeth Andreasson f 1898 i Gundlered se ovan död 1981

1981-

  • Ove Håkan Andersson f 1948
  • h Birgitta Ann-Sofie Karlsson f 1947
  • s Håkan Daniel f 1985
  • s Fredrik Matthias f 1986
  • s Niklas Gunnar f 1988
  • d f 1990

LJUR GUNDLERED SMEDSGÅRDEN GÅRD 3

Troligen en tredje gård på 1700-talet

c 1730–1780 (?)

  • Lars Svensson f 1712 i Hjulsered död 1760
  • h34 Kerstin Andersdotter f 1713 i Hulvik död 1743
  • d Elin f 1735 till Hjulsered
  • s Sven f 1738 död 1739
  • d Kerstin f 1740
  • h(2) Elin Gabrielsdotter f 1715 i Ljur död 1750

1780-c 1805

  • Anders Larsson-Norberg f 1739 död 1805
  • h80 Annika Olofsdotter f 1754 i Gundlered
  • h(2) Inggerd Jonsdotter f 1742 i Hudene
  • 2 barn

LJUR GUNDLERED SMEDSGÅRDEN BACKSTUGA

1820–1830 talen

  • änka Elin Olofsdotter f 1775 i Gundlered död 1838
  • d Maja f 1802 (Johansdotter) lyst m Per Nilsson St Långared
  • uä Per Gustav f 1829 gift i Hästhagen

LJUR GUNDLERED SMEDSGÅRDEN RÖRBOTTEN

1862–1903

  • Sven Bengtsson f 1826 i Gundlered Smedsgård snickare
  • h Anna Cajsa Svensdotter f 1833 i Horla
  • d Eva f 1859 piga ogift
  • s August f 1861 till USA 1882
  • s Fredrik f 1864 till USA 1889
  • s Emil f 1867 smed i Söderlund Ljur
  • s Edvin f 1869 till USA
  • d Selma f 1872 piga ogift
  • s Walfrid f 1875 se nedan
  • d Hilma Viktoria f 1880 g m Rickard Gustavsson Frinnestad Grude

Sven med familj bodde först på undantag i hans hem i Smedsgården och tog sedan upp detta torp

1903-c 1925

  • Walfrid Svensson f 1875 i Rörbotten se ovan död ca 1925
  • h(1) 02 Emma Mathilda Karlsdotter f 1871 i Sandbacken Nårunga
  • d Gunhild Susanna f 1903
  • d Alice Emelia f 1906
  • h(2) 14 Märtha Maria Norén f 1895 i Gundlered
  • s Sven Walfrid Mattheus f 1916
  • d Anna Maria Kristina f 1919

familjen flyttade till Asklanda ca 1925

1925–1933

  • Ada Larsson f 1874 i Asklanda

1933–1934

  • Carl Emanuel Ljunggren f 1904 i Horla
  • h Agnes Alice Margaretha Stening f 1911 i Bögared Skogsbygden
  • s Mats Alvar f 1933

familjen flyttade hit från Skogsbygden och flyttade härifrån till Fullestad, Nårunga Klockaregård, Horla och slutligen Osdal

1945–1952

  • Henrik Karlsson f 1877 i Östergötland fd mjölnare änkling 1938
  • s Erik Helge f 1920 gift i Hallavad Ornunga 1949

1952-

Jonas Johansson

LJUR GUNDLERED VÄSTERGÅRDEN GÅRD 1

-1649

  • Tore Persson
  • h Håfri Jonsdotter från Hjulsered
  • s Anders soldat i Gundlered gift med Ingeborg Persdotter
  • s Joen se nedan
  • s Per
  • troliga döttrar: Kerstin, Christina, Ingrid

1649–1663

  • Joen Thoresson

1663–1675

  • Anders Persson från Stora Långared

1675

  • Bengt

1682

  • Per

1699–1710

  • Anders Andersson

1710–1716

  • Jon

1717-c 1720

  • pigan Gunnela se nedan

c 1720–1774

  • Bryngel Andersson f 1682 i Gundlered? död 1758 son till Anders o Kerstin
  • h Gunnela Andersdotter f 1693 död 1741 troligen ovanstående
  • s Anders f 1729 g 53 t Galstad Östergård Asklanda
  • h(2) 41 Ingrid Gudmundsdotter f 1703 i Ljur Tholsgård död 1773
  • s Anders f 1743 död 1743
  • d Karin f 1744 död 1746
  • d Gunnela f 1746 se nedan s Gudmund f 1751 t Eklanda Siene 69
  • d Karin f 1755

1774-c 1820

  • Olof Jonasson f 1750 i Starabo Bergstena död 1823 son till Jonas Olofsson o Inggerd Jonsdotter
  • h74 Gunnela Bryngelsdotter f 1746 i Gundlered se ovan
  • d Maria f 1775
  • d Inggerd f 1777
  • h(2) Elin Andersdotter f 1760 i Gundlered Lillegård
  • s Johannes f 1780 till Hol
  • d Annika f 1782 g12 m Lars Svensson Ryagärde
  • s Bengt f 1785
  • s Anders f 1787 se nedan
  • d Elin f 1789
  • s Jonas f 1792 ogift död 1829
  • d Stina f 1794 g m Anders Johansson Stenatorp Algutstorp
  • d Margaretha f 1796
  • s Anders f 1798
  • s Johannes f 1802

c 1820-c 1840

  • Anders Olofsson f 1787 i Gundlered se ovan
  • h Maja Andersdotter f 1790 i Ljurs Stom
  • d Ella f 1829

familjen flyttade till backstugan Klinten ca 1840

c 1840–1859

  • Carl Pettersson f 1814 i Alingsås hade fallandesot till Borås 63
  • h Lena Olofsdotter f 1811 i Lena död 1851
  • uä Johannes f 1834 i Lena till Bråttensby 56
  • s Carl Fredrik f 1841 till Lena 55
  • s Anders Petter f 1842 död 43
  • s Johan Petter f 1844 hos farbror i Alingsås
  • d Anna Christina f 1847 till Lena 62
  • s Erik Gustav f 1851 till Östad barnhus 56

1859–1861

  • Thure Frantzich Lommared
  • Andreas Andersson f 1835 i Ljur Lillegård
  • h Ella Andreasdotter f 1833 i Ornunga
  • s Carl Johan f 1860 död 1860
  • d Ida Paulina f 1861

familjen flyttade Björkelund 1861

1863–1864

  • Johannes Jacobsson f 1833 i Hönestorp Vesene
  • h Maja Lisa Svensdotter f 1836 i Ornunga
  • s Viktor Emil f 1859 i Kvinnestad
  • s Albert Linus f 1860 i Kvinnestad
  • s Axel Robert f 1863

familjen kom från Uddetorp i Kvinnestad och flyttade t Gundlered Smedsgård 64, vidare till Ljur Västergård 1867

1862 (?)-1885

  • Lars Andersson f 1813 i Siene död 1892
  • h Anna Christina Olofsdotter f 1821 i Nolhagen Ljur död 1908
  • s Carl f 1844 i Hökared (Fagerström) t USA 1881
  • d Johanna Christina f 1846 i Hökared till Gundlered Västergård Gård 2
  • d Fredrika f 1848 i Hökared se nedan
  • d Mathilda f 1850 i Hökared till USA 1883
  • d Charlotta f 1852 i Kättlingabo till Göteborg 1872
  • d Clara f 1854 i Kättlingabo till USA 1883
  • s August f 1857 i Kättlingabo till Palestina???? 1878

familjen kom från Kättlingabo

1885–1913

  • Anders Petter Andreasson-Fin f 1852 i Molla
  • h 82 Fredrika Larsdotter f 1848 i Hökared se ovan död 1913
  • uä Axel Edvin f 1877 till USA
  • s Karl Gustav Adolf f 1885 till USA 1905 ägare men vistades i USA

1913–1941

  • Fredrik Pettersson f 1854 i Skogsbygden
  • h07 Selma Karolina Johansson f 1869 i Nårunga
  • d Edith Maria f 1895 gift 29 m Oscar Karlsson Kättlingabo

Gården är numera öde

LJUR GUNDLERED VÄSTERGÅRDEN GÅRD 2

Gården avdelades 1873 från Gård 1

1873-

  • Anders Petter Johansson f 1841 i Essunga död 1920
  • h73 Johanna Christina Larsdotter f 1846 se Gundlered Västergård Gård 1 död 1922
  • s Johan Alfred f 1875 död 1876
  • d Alma Josefina f 1877 “dövstum”, “idiot” död 1910
  • s Wilhelm Arvid f 1879 till Örgryte 1897

Eventuellt samma gård

  • Petter Ekman f 1818 i Herrljunga död 1894
  • h Elin Jonasdotter f 1815 i Horla död 1889
  • s Karl August f 1853 se nedan
  • d Mina Albertina f 1858 till Göteborg 1876
  • s Alexander f 1861 gift i Ryagärde Ornunga 89
  • Karl August Pettersson-Ekman f 1853 död 1936
  • h 79 Klara Andreasdotter f 1843 i Ornunga död 1918
  • s Edvin Rickard f 1880 till Gundlered Lillegård

Gården senare i sambruk med Lillegården

LJUR GUNDLERED VÄSTERGÅRDEN GÅRD 3

Gården styckades från Gård 1 ca 1740

1740–1777

  • Lars Andersson f 1703 död 1789 eventuellt bror till Gunnela A i Gård 1
  • h Elin Eriksdotter f 1705 död 1761 dotter till Erik o Marit
  • s Sven f 1744
  • d Britta f 1749 död 1749
  • d Britta f 1750
  • h(2) Ingrid Månsdotter f död 1804
  • s Anders f 1764
  • d Beata f 1766

familjen bodde på undantag efter 1777

1777–1794

  • Gunnar Jonsson f 1736 i Lilla Långared död 1793
  • h Kerstin Andersdotter f 1752 i Gundlered Lillegård dotter till Anders Bengtsson
  • d Elin f 1770 se nedan
  • s Bengt f 1780 gift 15 m Ella Gabrielsdotter Hjulsered

1794–1830

  • Per Karlsson f 1761 i Öna död 1806
  • h94 Elin Gunnarsdotter f 1777 i Gundlered se ovan
  • d Maja f 1795 gift med Johannes Larsson Gundlered Smedsgård
  • d Stina f 1800 gift 20 m Jonas Johansson Hukedal
  • d Ella f 1803 gift i Åred Östergård

Elin omgift 1807 med

  • Olof Torstensson f 1785 i Åbacka Ljur (Torsten Malm o Maria Greta Andersdotter)
  • s Andreas f 1807 död 1807
  • s Anders f 1809 ägare Frälsegården
  • s Petter f 1812 ägare bl.a. Lyckorna
  • s Andreas f 1815 gift i Kämpagården
  • d Katarina f 1817 gift i Kyrkebacken
  • d Maja Stina f 1819 gift i Hagen
  • s Carl f 1822 gift i Kullen

familjen flyttade till backstugan Källeberg 1830

1830–1832

  • Johannes Andersson f 1799 i Åbacka
  • h Maja Bengtsdotter f 1805 i Asklanda
  • s Anders Magnus f 1830

till Långared 1832

1832–1840

  • Sven Johansson f 1800 i Svenstorp död 1840
  • h Inggerd Andersdotter f 1800 i Åred Västergård död 1867
  • s Johannes f 1825 i Åred Västergård gift Nyhagen Ljur
  • s Andreas f 1830 i Smedsgården gift i Stockabo Kvinnestad
  • d Christina f 1833 gift i Västerlid Nårunga
  • s Benjamin f 1836 död 1837
  • s August f 1838 gift i Olstorp Algutstorp

familjen bodde på undantag efter 1840

1840–1862

  • Petter Persson f 1818 i Nårunga död 1862
  • h(1) Maja Stina Andersdotter f 1826 i Horla död 1854
  • d Anna Christina f 1849 död 1854
  • s August f 1849 död 1849
  • s Casper f 1851 till Iglabo 66
  • d Clara f 1853 till S Björke 67
  • h(2) Britta Maja Nilsdotter f 1820 i Ljur Västergård
  • d Anna Charlotta (Andersdotter) f 1847 i Frälsegården g m A P Nätt Ornunga
  • d Mathilda (Andersdotter) f 1850 i Frälsegården gift i Olstorp Bälinge
  • s Johan Fredrik (Andersson) f 1852 gift i Alingsås
  • d Ida Charlotta (Pettersdotter) f 1856 gift i Kyrketorp Kvinnestad
  • s Alexander f 1857 gift i Skjutshagen Ornunga
  • s Claes Johan f 1860 polis i Alingsås

De flyttade till backstuga i Gundlered 1862

1863–1864

  • Jan Henrik Johansson f 1841 i Ljur
  • h63 Johanna Gabrielsdotter f 1842 i Ljur

De flyttade till Tholsgården 1864

1864–1878

  • Carl Andersson i Gundlered Lillegård

Gården delades här i 3 delar. 1 del såldes till de två andra Västergårdarna

1 del till Carls son Janne i Lillegården och en del till Carls son Fredrik

1878–1891

  • Johan Fredrik Karlsson f 1849 i Gundlered Lillegård
  • h Beata Kristina Johansdotter f 1849 i Bergstena
  • d Ellen Viktoria f 1878
  • d Frida Eugenia f 1881
  • s Henning Fridolf Ferdinand f 1884
  • d Bertha Nadeschda? Sofia f 1887

familjen flyttade till Lena 1891, bodde först i Östadkulle senare i Alingsås

1891–1923

  • Gustaf Leonard Karlsson f 1860 i Stockholm
  • h91 Alma Vilhelmina Karlsdotter f 1869 i Gundlered Lillegård syster till Fredrik
  • d Bertha Emelia f 1892 gift 16 m Ivar Andersson Kullen Ljur
  • s Martin Georg f 1895 (Aldrén) var i USA till Kullings-Skövde 1921

Gustav o Alma till Kullings-Skövde 1923

1924–1929

  • Anton Edvin Svantesson f 1870 i Ljur
  • h24 Ada Larsdotter f 1867 i Siene död 1924
  • d Hanna Natalia f 1893 död 1928
  • d Annie Hulda Viktoria f 1896 i Siene se nedan
  • s Sven Agne Folke f 1902 död 1926
  • d Agnes Julia f 1906 död 1925
  • d Dagny Judith Maria f 1910 död 1926

familjen kom från Siene 1924

1929–1930

  • Agnar Sixten Larsson f 1898 i Borås
  • h29 Annie Hulda Viktoria Svantesson f 1896 i Siene

De flyttade till Algutstorp 1930

1932–1956

  • Gustaf Emanuel Jacobsson f 1892 i Hemsjö död 1975
  • h Alfrida Josefsson f 1896 i Rölanda död 1964
  • s Carl Hugo f 1922 se nedan
  • Sven Jacob Martin Jacobsson f 1882 i Hemsjö grovarbetare död 1953

dessa kom från USA 1932

1956-

  • Carl Hugo Jacobsson f 1922 i USA
  • h56 Inger Viola Linnea f 1934
  • d Ann-Marie Gun Linnea f 1958 g Karlsson Åsgärde Nårunga
  • s Kjell Arnold Hugo f 1961

LJUR GUNDLERED EKEBERGET

c 1820–1829

  • Inggerd Andersdotter f 1760 i Algutstorp död 1827 änka efter Erik (svärmor)
  • Anders Andersson f 1791
  • h Inggerd Eriksdotter f 1795
  • s Johannes f 1821
  • s Andreas f 1824 död 1824
  • s Andreas f 1825
  • s Anders Petter f 1829 “Ljurskamjölnarn”

familjen flyttade till Östtorp Frälsegården nära Snärjeskullen 1829 eller 1830

1830–1831

  • Lars Andersson med familj

senare i Önahed

1831–1844

  • Johannes Abrahamsson f 1788 i Hjälmeryd Kvinnestad
  • h Katarina Andersdotter f 1784 i Ledet
  • s Anders f 1817 i Galstad
  • d Johanna f 1823 i Galstad

familjen flyttade till Ramnaklev Kvinnestad 1844

1844-c 1890

  • Sven Pettersson f 1819 i Ljur död 1863
  • h Katarina Andersdotter f 1820 död 1900
  • d Johanna Christina f 1841 gift i Bänatorp
  • d Maria Charlotta f 1843 troligen död ung
  • d Anna Charlotta f 1848 se nedan
  • s Casper f 1851 till Grude 1869
  • s Johan Fredrik f 1854 död 1879

ca 1890–1938

  • Anna Charlotta Svensdotter f 1848 i Ljur se ovan död 1938

Denna familj bodde troligen också en tid ca 1860 på Ekeberget

  • Maja Johansdotter f 1802 i Gundlered??
  • s Per Gustav f 1829 se nedan
  • Per Gustav Pettersson f 1827 i Gundlered?
  • h56 Johanna Andersdotter f 1827 i Ledet
  • s Fredrik f 1859 död 1860

LJUR GUNDLERED KLINTEN

c 1800–1830

  • Anders Andersson f 1774 i Slätthult Skogsbygden son till Andreas Olofsson död 1829
  • h07 Annika Olofsdotter f 1772 i Berget Algutstorp dotter till Olof Ambjörnsson o Anna A
  • s Olof f 1803 se nedan
  • d Christina f 1811
  • d Anna Greta f 1811
  • s Johannes f 1812

1830–1861

  • Olof Andersson f 1803 i Gundlered se ovan död 1861
  • h Stina Andersdotter f 1805 i Sörgärdet (?) död 1859
  • d Anna Maja f 1827 till Gundlered 1848
  • d Katarina f 1830 till Fattigstugan 1861
  • d Christina f 1833 till Bollebygd 1849
  • d Anna Lisa f 1838 död 1860
  • s Anders Magnus f 1843 död 1844
  • s Johan Petter f 1845 död 1845
  • s August f 1847

De flyttade till Fattigstugan 1861

1861-

  • Petter Ekman f 1818 i Herrljunga död 1894
  • h Elin Jonasdotter f 1815 i Horla död 1889
  • s Karl August f 1853 till Gundlered Västergård 1880
  • d Mina Albertina f 1858 till Göteborg 1876
  • s Alexander f 1861 till Ryagärde

Familjen kom från Hökared. Torpet slogs samman med den del i Gundlered som sonen Karl köpte ca 1880.

LJUR GUNDLERED KLINTEN

c 1820–1856

  • Anders Olofsson f 1807 död 1857
  • h Maja Andersdotter f 1793 död 1855
  • d Ella f 1829 se nedan

1856–1867

  • Magnus Andreasson f 1828 i Ryatorpen
  • h Ella Andersdotter f 1829 i Klinten se ovan
  • s Johan August f 1856
  • d Ida Charlotta f 1858
  • s Claes Fredrik f 1860
  • d Selma Carolina f 1863
  • s Emil f 1867

familjen flyttade till Hol 1867

1867–1871

  • Johannes Jacobsson f 1833 i Vesene
  • h Maja Svensdotter f 1836 i Ornunga
  • s Viktor Emil f 1859 i Kvinnestad
  • s Albert Linus f 1860 i Kvinnestad
  • s Axel Robert f 1863 i Ljur
  • d Selma Serafia f 1867
  • d Alma Maria f 1871

Familjen kom från Gundlered Smedsgård och flyttade till Heden?

1887-

  • Britta Maja Nilsdotter f 1820 i Ljur Västergård änka efter Anders Johansson och Petter Persson

LJUR GUNDLERED KÄLLEBERG

1830–1845

  • Olof Torstensson f 1785 i Åbacka Ljur död 1846
  • h Elin Gunnarsdotter f 1777 i Gundlered Västergård död 1851
  • s Anders f 1809 till Frälsegården
  • s Peter f 1812 till Hästhagen och Lyckorna
  • s Andreas f 1815 till Kämpagården
  • d Katarina f 1817 t Gundlered 1839
  • d Maja Stina f 1819 se nedan
  • s Carl f 1822 till Kullen Hjulsered

Familjen ägde först Gundlered Västergården

1845–1852

  • Johan Johansson f 1820 i Äckran Nårunga
  • h Maja Stina Olofsdotter f 1819 i Gundlered se ovan
  • s August f 1843
  • s Benjamin f 1846
  • d Anna Charlotta f 1849 död 1851
  • s Ernst f 1852

familjen flyttade till Ekedal 1852

1852–1887

  • Jonas Carlsson f 1810 i Alingsås död 1870
  • h Johanna Olofsdotter f 1817 i Siene
  • Johanna omgift 1871 med Carl Johansson f 1834 i Siene

Carl och Johanna flyttade till Västra Nyhagen 1887

LJUR GUNDLERED LEDSBACKEN

c 1800–1820

  • Anders Andersson f 1755 i Kubbåsen Tämta
  • h Ingeborg Andersdotter f 1761
  • s Anders f 1791 se nedan

c 1830–1859

  • Anders Andersson f 1/6 1791 i Stenatorp, Algutstorp död ¼ 1859
  • h Maja Andersdotter f 28/12 1795 i Ornunga Nordgård död 17/2 1872 Ledsbacken
  • d Katarina f 21/11 1820 Ledet d 7/2 1900 Iglabo. Torpare Ekeberget omkring 1870
  • s Anders Petter f 25/12 1821 Ledet till Tolsgården 1851 till Bredared 1855
  • d Johanna f 23/7 1824 Ledet. Till Smedsgården 1854 och till Ledet 1855 gift 56 med Pehr Gustav Pettersson i Ekeberget. D 8/2 1865 Hästhagen Iglabo
  • s Carl f 20/3 1827 Ledet ogift Ledsbacken död 14/11 1908 Ledsbacken, dödad av systern Christina
  • d Christina f 3/8 1836 död 31/3 1923 Ledsbacken “kriminaldåre”

familjen flyttade hit från Gundlered Ledet

1859–1872

  • änkan Maja Andersdotter f 28/12 1795 i Ornunga Nordgård död 17/2 1872 Ledsbacken
  • d Katarina f 21/11 1820 Ledet d 7/2 1900 Iglabo. Torpare Ekeberget omkring 1870
  • s Carl f 20/3 1827 Ledet ogift Ledsbacken död 14/11 1908 Ledsbacken, dödad av systern Christina
  • d Christina f 3/8 1836 död 31/3 1923 Ledsbacken “kriminaldåre”

1872–1908

  • s Carl Andersson f 20/3 1827 Ledet ogift Ledsbacken död 14/11 1908 Ledsbacken, dödad av systern Christina
  • d Christina Andersdotter f 3/8 1836 död 31/3 1923 Ledsbacken “kriminaldåre”

1908–1923

  • d Christina Andersdotter f 3/8 1836 död 31/3 1923 Ledsbacken “kriminaldåre”

LJUR GUNDLERED ÖSTRA NYHAGEN

c 1820

  • Anders Andersson
  • h Ingeborg Andersdotter

c 1855–1905

  • Johannes Svensson f 1825 i Åred död 1887 “Mortan” avliden efter slagsmål i Borås
  • h Christina Eliasdotter f 1828 i Hol död 1905
  • d Ida Paulina f 1857 g m slaktare Fasth i Borås
  • s Carl Ludvig f 1859 död 1865
  • d Albertina f 1861 gift i Degrabo Kullings-Skövde
  • d Hulda Karolina f 1862 död 1863
  • d Selma f 1864 till Härad i Södermanland 1883
  • d Justina f 1867 till Göteborg 1887
  • d Hilda f 1873 död 1882

LJUR GUNDLERED VID

Anders Nårbäck f 1739 I Nårunga död 1805 soldat

  • h Ingegerd Jonasdotter f 1742 död 1796 dotter till Jonas Gudmundsson
  • d Karin f 1765 gift m Anders Andersson i Lommared Ornunga
  • s Johannes f 1768 till Nårunga Prästgård 1785
  • s f 1766 till Uddetorp Kvinnestad
  • s Andreas f till Nårunga Barnegård
  • s Anders f 1773 död 1789
  • d Elin f 1775 död 1776
  • d Elin f 1777
  • h(2) 00 Annika Olofsdotter
  • s Andreas f 1800
  • s Olof f 1803

LJUR GUNDLERED 3:9

  • Nils-Erik Roland Karlsson f 1947
  • h77 Karin Berit Anette Fredriksson f 1955 i Ornunga
  • s Carl Erik Niklas f 1980
  • d f 1983

1989–

  • Ulf Micael Lynge m fam

LJUR GUNDLERED 4:8 BERGSÄTRA

ca 1980–

  • Bo-Lennart Claesson f 1954 i Kämpagården Ljur
  • h80 Anita Ros-Marie f 1958
  • s Andreas Emil f 1981
  • s Seth Johannes f 1983

LJUR GUNDLERED 4:9 BJÖRKHAGA

  • Bo Lars Christer Benjaminsson f 1948 i Charlottenberg Nårunga
  • h75 Britt Elisabeth Andersson f 1949 från Libanon Ljur död 1987
  • d Anna Carina f 1966
  • d Sara Margaretha f 1979
  • d Emma Christina f 1982

LJUR HALLA

Av ordet Hall=Häll

1604

  • Gunne Eriksson

1621

  • Mårten Persson

1626

  • Ambjörn

1640-

  • Joen Nilsson troligen från Åsgärde bror till Lars i Näs
  • h Elsa Bengtsdotter s Sven se nedan

1669–1682

  • Sven Joensson se ovan nämndeman
  • s Anders se nedan

1682–1720

  • Anders Svensson se ovan nämndeman från 1687
  • d Ingeborg

1720

delades gården

LJUR HALLA GÅRD 1

1720–1753

  • Ambjörn Andersson-Hallberg f 1690 död 1759 (ev. son till Anders S ovan)
  • h Sigrid Hansdotter f 1687 i Holskaryd död 1760
  • s Anders f 1720 gift i Vangklev
  • s Carl f 1724 gift i Ljur Västergård
  • s Sven f 1727

1753–1770

1770–1781

  • Jonas Larsson f 1724 i Åred Västergård död 1780 (son till Lars P o Gunnur L)
  • h53 Ingeborg Karlsdotter f 1734 i Halla (Gård 2)
  • d Elin f 1754 s Johannes f 1757 se nedan
  • s Petter f 1765

Familjen bodde först i Ljurs kvarn och flyttade 1855 till Åsgärde och 1870 till Halla

1781–1812

  • Johannes Jonasson f 1754 i Ljurs Kvarn död 1788 se ovan
  • h Karin Adamsdotter f 1758 i Melltorp Horla död 1811
  • s Jonas f 1781
  • s Petter f 1785

Karin omgift med en Anders

  • d Anna f 1791 se nedan

1812–1844

  • Anders Bengtsson f 1786 i Ljur Skattegård
  • h12 Anna Andersdotter f 1791 i Halla se ovan
  • s Andreas f 1814 till Årred Nedergård 1841
  • s Anders f 1817 död 1818
  • d Anna Katarina f 1818 se nedan
  • s Benjamin f 1824 död 1824

1844–1876

  • Johannes Svensson f 1820 i Kättlingabo död 1876
  • h Anna Katarina Andersdotter f 1818 i Halla se ovan död 1880
  • d Johanna Christina f 1842 ogift död 1890
  • d Anna Charlotta f 1844 gift 71 i Stockabo Kvinnestad
  • d Fredrika f 1847 gift i Ljur Västergård
  • s Fredrik f 1850 död 1855
  • s August f 1853 se nedan
  • d Mathilda f 1857 gift i Kvinnestad Skattegård
  • d Selma f 1862 gift i Åred Västergård

1876–1937

  • August Johansson f 1853 i Halla se ovan död 1937
  • h01 Selma Johansdotter f 1869 i Ornunga Nordgård död 1958
  • d Anna Linnea f 1902 gift 45 Johansson ÖsterBitterna
  • s David August Bertil f 1904 se nedan
  • d Märtha Viktoria f 1907 till Vasa Göteborg 1937

1937–1992

  • David August Bertil Johansson f 1904 se ovan

1992-

  • Valdemar Andersson Hjulsered

LJUR HALLA GÅRD 2

1720–1762

  • Carl Hansson f 1690 i Holskaryd död 1772 (Hans K-Ingegerd A)
  • h(1) Ingeborg
  • s Erik f 1720
  • s Anders f 1724 död 1754
  • s Anders f 1726 död 1747
  • h33 Karin Larsdotter f 1711 i Holskaryd död 1773
  • d Ingeborg f 1734 gift 53 till Halla Gård 1
  • d Kerstin f 1736
  • d Kerstin f 1737 gift 62 se nedan
  • d Ingegerd f 1740 gift 64 till Lilla Långared
  • d Ingegerd f 1743 död 1750
  • s Hans f 1746 död 1747
  • s Hans f 1748 död 1762
  • s Lars f 1749 död 1750
  • d Ingegerd f 1750 död 1750
  • d Elin f 1752
  • u ä Stina f 1777
  • s Sven f 1755 död 1760
  • d Anna f 1757 gift 87 till Nårunga rote

1762–1792

  • Assmund Andersson f 1736 död 1791
  • h62 Kerstin Karlsdotter f 1737 se ovan död 1799
  • s Johannes f 1762 gift 49 Gundlered Smedsgård
  • d Britta f 1765 se nedan

1792–1821

  • Johannes Adamsson f 1762 i Melltorp Horla
  • h92 Britta Assmundsdotter f 1765 i Halla se ovan
  • d Katarina f 1794 se nedan
  • d Karin f 1797 gift på Hultet
  • s Anders f 1801 gift i Hökared
  • d Annika f 1803 ev. gift i Smedsgården Kvinnestad
  • d Anna f 1806 gift m Gabriel S Tholsgården

1821–1845

  • Bengt Svensson f 1788 i Åred Mellomgård död 1849
  • h21 Katarina Johansdotter f 1794 i Halla se ovan död 1855
  • s Andreas f 1822 se nedan
  • d Maja f 1824 död 1825
  • s Johannes f 1825 död 1826
  • s Sven f 1828 död 1834
  • s Olaus f 1834

1845–1870

  • Andreas Bengtsson f 1822 i Halla se ovan död 1863
  • h Maja Bengtsdotter f 1819 i Gundlered
  • d Anna Charlotta f 1845 till Frälsegården 73
  • s August f 1847 se nedan
  • s Johan Fredrik f 1850 se nedan Gård 3
  • s Casper f 1852 se nedan
  • s Carl Johan f 1854 död 1873
  • d Ida Mathilda f 1857 gift 88 i Söderlund
  • s Janne Vitalis f 1861 död 1877

1870–1887

  • August Andersson f 1847 i Halla se ovan
  • h Ida Paulina Aronsdotter f 1853 i Nårunga
  • d Tekla Elisabeth f 1877
  • d Hilda Ottilia f 1880

Familjen emigrerade till USA 1887

1887–1920

  • Kasper Andersson f 1852 i Halla se ovan död 1935
  • h83 Ida Andersdotter f 1865 i Ljurs kvarn “Ljurskamjölnarns dotter” död 1944
  • d Hanna Charlotta f 1884 till USA 1911
  • uä Sara Evelina f 1910 se nedan
  • s Oscar Levin f 1886 till USA 1905
  • d Signe Adina f 1889 död 1889
  • d Signe Ottilia f 1889 död 1967
  • s Viktor Bernhard f 1893 till Alingsås 31 g m Ester Josefina Andersson
  • d Bertha Alida f 1895 död 1919
  • s Einar Valdemar f 1898 se nedan
  • s Fritz Yngve f 1899 till USA 1823
  • d Elsa Elvira f 1902 gift 31 m David J Hjulsered
  • Katarina Andreasdotter f 1825 i Ljur änka 78 död 1919 (hustruns moder)
  • d Emma Fredrika f 1857 död 1905 “idiot”

Familjen bodde först på torpet Lyckorna

c 1920-

  • Einar Valdemar Andersson f 1898 se ovan död 1978
  • Sara Evelina Andersson f 1910 se ovan

LJUR HALLA GÅRD 3

1/16 mtl

1870–1896

  • Johan Fredrik Andreasson f 1850 i Halla Gård 2
  • h Clara Lovisa Johansdotter f 1851 i Ljur Lillegård
  • s Robert Bernhard f 1870 till USA 88
  • s Oscar Fridolf f 1872 till Kulling-Skövde 94
  • d Hulda Eugenia f 1873 till Domkyrko Göteborg 95
  • s Carl Adolf Verner f 1875 till Bergum 94
  • s Paul Georg f 1877 till Borås 9S
  • d Elin Olivia f 1878
  • s Erik Simon f 1880
  • s Fredrik Gerhard f 1882
  • d Hanna Lovisa f 1884
  • s Arvid Petrus f 1891
  • s Nils Emanuel f 1894
  • s Einar Nathanael f 1896

familjen till Alingsås 1896

1896–1923

  • Claes Emil Granath f 1863 i Nårunga död 1922
  • h 01 Ida Charlotta Andersdotter f 1862 i Nårunga död 1918
  • s Erik Hjalmar Napoleon f 1902 död 1923
  • d Karin Margaretha Bernhardina f 1905 till Sofia Jönköping 192

1923–1966

  • Axel Albin Karlsson f 1893 i Åred Västergård död 1966
  • h Agda Nathalia Andersson f 1891 i Hjulsered död 1956
  • d Ruth Ingeborg f 1930 till Ale-Skövde 58

hit 1927 Einar Holger Alexandersson f 1894 i Nårunga skomakare död 1949

1967–1993

  • Björn Olle Harald Näverstedt f 1939 i Näverhult
  • h Britt Monica Irene Stridh f 1943 i Kinna
  • d Carina Susanne f 1962
  • d Maud Pernilla f 1965
  • d Marie Ulrika f 1968
  • s Jan Olof Niklas f 1970

familjen till Näverhult Skogsbygden

1993-

  • Jan Peter Vennäng f 1958
  • h 81 Karin Else-Britt Erlandsson f 1958 i Höghult Skogsbygden
  • d Rebecka f 1983
  • d Julia f 1985
  • s Johannes f 1988

LJUR HALLA SÖDERLUND

Hagmark frånköpt från Kasper Andersson 1888 (Gård2)

1888–1947

  • Emil Svensson f 1867 i Rörbotten Smed Var i USA 1806–1808
  • h88 Ida Mathilda Andersdotter f 1857 i Halla (Gård 2)
  • d Hilda Elisabeth f 1890 sömmerska ogift Söderlund död 1967
  • s Georg Gottfrid f 1895 gift Högelid
  • s Sven Evald f 1898 se nedan

1947–1973

  • Sven Evald Svensson f 1898 i Söderlund död 1954 smed
  • h 42 Sigrid Naemi Andersson f 1899 i Riddartorp Kvinnestad
  • s Sven Lennart f 1942 se nedan

1973-

  • Sven Lennart Svensson f 1942 metallarbetare

LJUR HALLA VID

1860–1865

  • Johan Fredman f 1840 i Vänga
  • h Johanna Svensdotter f 1835 i Björkekärret
  • s Carl Axel Ludvig f 1862

Familjen flyttade till Åred Västergård 1865

LJUR HALLA AFFÄREN

c 1878–1914

  • August Nilsson f 1852 i Skogsbygden Handlare
  • h78 Hanna Lovisa Karlsdotter f 1853 i Åred
  • d Hilda f 1879 se nedan
  • d Hanna f 1881 gift 11 i Nårunga
  • d Betty f 1882 till Borås 1899
  • s Nils Adolf f 1884 död 1912

1914-c 1940

  • Johan Rickard Andersson f 1886 i Hjulsered
  • h14 Hilda Nilsson f 1879 i Ljurs Affär se ovan
  • d Greta Ingeborg f 1915
  • d Märtha Lovisa f 1919 gift Efraimsson Driveslätt Långared
  • d Lisa Kristina f 1925 gift Torolphi Alingsås

c 1940-c 1965

  • Carl Wilhelm Carlsson f 1905 i Fullestad handlare
  • h Birgitta Helena Mattsson f 1912 i Fullestad
  • s Carl Sven-Olof f 1940 se nedan
  • s Per-Arne Wilhelm f 1942 t Kullings-Skövde 1962
  • d Kerstin Helena f 1945 till Kullings-Skövde 62

Familjen flyttade till Kullings Skövde 1962

c 1965-

  • Carl Sven-Olof Vårhall f 1940 i Ljurhalla se ovan
  • h 62 Gun Ingegerd Karlsson f 1942 i Molla
  • s Carl Mikhael f 1964
  • s Carl Christer f 1964
  • s Ulf Johan f 1966
  • s Lars Fredrik f 1968

LJUR HALLA SMÅSKOLAN

1893–1933

  • Alma Axelia Andersson f 1873 i Skantena lärarinna

1933–1945

  • Alice Anna Maria Larsson f 1907 i Kölaby lärarinna

1945–1946

  • Lydia Maria Johansson f 1923 i St Tuna lärarinna

1946–2014

  • Ernst Fridolf Nathanael Lidesten f 1921 i Iglabo d 2014
  • h50 Inez Gunborg Dalesjö f 1917 i Möne lärarinna
  • d Britt-Marie Anna Gunilla f 1952

LJUR HALLA LIBANON

Pastorsbostad

1918–1920

  • Karl Axel Lilie f 1888 i Vendel predikant
  • h17 Selma Lovisa Andersson f 1892 i Vendel
  • s Karl Olof f 1917
  • d Anna Elisabeth f 1919

familjen till Vaxholm 1920

1921–1923

  • Axel Fridolf Pettersson f 1876 i Ornunga f d hemmansägare predikant
  • h20 Hanna Sofia Johansdotter f 1887 i Ornunga
  • d Alice Anna Gabriella f 1921
  • d Elsie Axia Josefina f 1922

familjen hit från Od 1921, flyttade till Vänga 1923

1924–1927

  • Erik Nathanael Gustavsson f 1897 i Torpa predikant

hit från Toarp 1924, till Partille 1927

1928–1938

  • Johan Allgott Birger Nilsson f 1893 i Nödinge predikant
  • h24 Ebba Augusta Uppling f 1893 i Stockholm
  • s Bo Sören Algot f 1925
  • d Ebba Werna Maria f 1935

1924–1927

  • Kasper Andersson-Kaspér f 1850 i Hol g 71 änkling 95
  • d Ida Alida Johansson f 1871 i Nårunga g 06 m Aron J Skogsbygden änka 17 hit från Skogsbygden 24, flyttade till Bergstena 27

1940–1946

  • Thure Erland Andersson f 1887 i Erska predikant
  • h Elsa Gustava Magnusson f 1898 i Göteborg
  • d Margit Mathilda f 1919

1947–1961

  • John Albert Johansson f 1896 i Gullabo predikant
  • h21 Tekla Cecilia Viktoria Svensson f 1895 i Torsås
  • d Ruth Maj-Britt f 1927
  • s Paul Evert f 1930
  • s Sture Gunnar f 1933 g59 m Solveig Vivianne Svantesson f 1941 i Bergstena
  • d Esther Linnea Margaretha f 1939

1962–1967

hit från Jukkasjärvi, flyttade till Nödinge

  • Sven Kurt Roland Johansson f 1925 i Nässjö predikant
  • h51 Hilma Margit Andersson f 1929 i Alseda
  • s Sven Gustav Peter f 1952
  • d Ann-Katrine Maria f 1955
  • s Kurt Yngve f 1957

1967-ca 1975

  • Karl-Erik Andersson f 1912
  • h43 Alice Margaretha f 1921
  • d Ulla Christina f 1946
  • d Britt Elisabeth f 1949 g m Bo Benjaminsson Ljur 4:9
  • u ä Marie Birgitta f 1966
  • d Anna Carina f 1966

ca 1975–

  • Bror Karl Tore Augustsson f 1927
  • h51 Birgitta Maria f 1926
  • d Birgit Ragnhild Maritha f 1952
  • s Carl-Erik Stefan f 1960
  • d Karin Ingela Maria f 1962
  • s Mikhael Carl-Johan f 1962

LJUR HALLA SOLDATSTOM

Rote 303 Halla.

  • Jöns Börjesson stupad vid Helsingborg 1710
  • c 1790 Anders Nilsson-Wahl f 1752 i Åred död 1793
  • h71 Karin Olofsdotter f 1749 död 1818

-1871

Troligen öde

1871–1883

  • Gustaf Jonasson f 1834 i Ljur
  • h Anna Katarina Johansdotter f 1841 i Ljur
  • d Ida Albertina f 1869
  • s Johan Gustav Rickard f 1870
  • d Alma f 1872

Familjen kom från Svenstorp och flyttade till Algutstorp

1883-

  • August Svensson-Vallén f 1854 i Molla
  • h78 Sofia Larsdotter f 1851 i Molla död 1920
  • s Claes Gottfrid f 1880 se nedan
  • s Johan Herman f 1885 t USA 1905
  • s Axel Nybert f 1886 stenarbetare död 1924
  • s Alfrid Theodor f 1889 se nedan
  • s Franz Ruben f 1894 död 1894

1914–1916

  • Claes Gottfrid Vallén f 1880 i Molla se ovan
  • h14 Sigrid Augusta Kindahl f 1890 i Vinnerstad
  • s Vaste Gottfrid Valentin f 1916

Familjen flyttade till Alingsås land 1916

1920–1923

  • Alfrid Theodor Vallén f 1889 i Halla se ovan
  • h21 Anna Regina Johansson f 1895 i Hillared
  • d Valborg Viola f 1921

Familjen flyttade till Fristad 1923

LJUR HALLA ÖNAHED

c 1827–1858

  • Lars Andersson f 1792 i Öna död 1856
  • h Annika Andersdotter f 1894 i Melltorp Horla död 1854
  • s Johannes f 1814 i Melltorp se nedan
  • s Anders f 1816 i Melltorp torpare i Bergstena
  • s Anders Petter f 1817 i Tolsgården till Marks härad 37
  • s Sven f 1819 i Tolsgården till Marks härad 37
  • d Anna Cajsa f 1822 i Tolsgården till Västerlid 58
  • d Johanna f 1824 i Tolsgården g i Västerlid Nårunga
  • d Maja Stina f 1826 i Tolsgården g 75 i Västra Stammerbacka Ornunga
  • s Gustav f 1829 död 1838
  • s Anders f 1831 gift i Tången
  • s Carl f 1838 gift i Trollöled 57

1858–1878

  • Johannes Larsson f 1814 i Melltorp se ovan död 1875
  • h Anna Stina Andersdotter f 1824 i Nedre kvarn Nårunga
  • s Wilhelm f 1858 till Nårunga 78, till USA 81

1876-

  • August Jonasson f 1849 i Nårunga
  • h Clara Lisa Svensdotter f 1838 i Åred Nedergård Nårunga
  • s Franz Oscar f 1876 gift i Anhult

Familjen flyttade till Anhult 1890-talet

c 1900–1949

  • Johan Fridolf Granath f 1870 i Nårunga död 1949
  • h00 Betty Holgerdina Andersdotter f 1874 i Ornunga död 1945
  • s Josef Paul Bernhard f 1901 gift i Ödegärdet 36
  • d Esther Märtha Lovisa f 1904 gift Persson i Smedsgården Kvinnestad
  • s Nils Gunnar Fridolf f 1906 gift i Klockaregården 45
  • d Anna Göta Elisabeth f 1911 se nedan
  • s Johan David Bertil f 1915 se nedan

1949-

  • Johan David Bertil Granath f 1915 i Önahed se ovan
  • Gustav Paul Aronsson f 1907 i Skinte Kvinnestad
  • h59 Anna Göta Elisabeth Granath f 1911 i Önahed se ovan

Aronssons flyttade till Kullings-Skövde 1967

LJUR HALLA 1:16

  • Ernst Toivo Henå f 1914 änkling 1952
  • Märtha Ingeborg Aronsson f 1919 i Källarebacken Ljur

LJUR HALLA 1:18

Avstyckad från 1:7 1970

1970–1983

  • Per-Åke o Kerstin Larsson

1983–

  • Stig Gideon Jonsson f 1943 i Anhult Nårunga
  • h73 Gun-Britt Christina Håkansson f 1949 i Hagen
  • d Pia Christina f 1973
  • d Gun-Britt Helene f 1975
  • s Stig Thomas f 1981

familjen hit 1983 från Anhult Nårunga

LJUR HALLADAL

Bostadslägenhet vid affären.

1936–1942

  • Johan Ingvald Johansson f 1902 i Tanum
  • h35 Ruth Margit Johansson f 1913 i Vänga
  • s Bo Rune Ingemar f 1936

Familjen kom hit från Nårunga och flyttade till Vänga

1948–1950

  • Folke Albin Elof Efraimsson f 1914 i Tämta
  • h Märta Lovisa Andersson f 1919 i Ljurhalla
  • d Gunvor Inga Maria f 1949

1936–1948

  • Astrid Olivia Charlotta Norén f 1908 i Ljur poststationsföreståndare

LJUR HJULSERED

av namnet Hiule. Enligt andra uppgifter hette gården Liursered.

1633

  • Joen
  • d Håfri gift i Gundlered

-1652

  • Lars Hansson död 1640
  • h Ingrid Olofsdotter
  • d Marit

1652–1663

  • Olof Elfsson

1663-c 1700

  • Joen Bengtsson

LJUR HJULSERED GÅRD 1

från ca 1700 (tre gårdar)

1699–1717

  • Lars Johansson
  • h Marit
  • s Anders se nedan

1717–1722

  • Lars under barnen

1722–1735

  • Anders Larsson f 1698 i Hjulsered se ovan död 1752
  • h
  • s Olof

1735–1749

  • Sven Ingelsson f 1692 död 1748
  • h Marit Andersdotter f 1681 dotter till Anders o Elin ev. ovan död 1757
  • d Kerstin f 1721 se nedan
  • s Ingel f 1725 i Nårunga gift i Skogen Tämta
  • d Elin f 1729 i Ljur död 1740
  • d Lena f 1731 se Gård 3

1749–1779

  • Hans Andersson f 1720 i Oryd Hol död 1796
  • h49 Kerstin Svensdotter f 1721 i Hjulsered se ovan
  • s Sven f 1750 död 1755
  • s Lars f 1752 se nedan
  • s Sven f 1756 gift 82 i Flathult

1779–1820

  • Lars Hansson f 1752 i Hjulsered se ovan
  • h Maja Jonasdotter f 1760 i Ödegärdet
  • s Sven f 1779 g 11 m Maria Pettersdotter Mellomgärde
  • s Andreas f 1784 gift i Flathult
  • s Anders f 1788 gift i Åred Västergård
  • s Johannes f 1792 död 1808
  • d Christina f 1796 se nedan
  • s Gabriel f 1801

1820–1840

  • Peter Svensson f 1796 i Stora Lida
  • h21 Christina Larsdotter f 1796 i Hjulsered se ovan
  • d Johanna f 1822
  • s Sven f 1823
  • s Lars f 1826
  • s Johannes f 1828
  • d Anna Kajsa f 1830
  • d Maria Elisabeth f 1833

Gården såldes 1840 och familjen flyttade till Frälsegården

-1826

  • Anders Andersson f 1791 i Allmänningen
  • h Maria Andersdotter f 1791 i Nårunga Västergård
  • d Christina f 1821
  • s Johannes f 1823
  • d Anna f 1825

Bodde som inhyses. Familjen till Hogland Nårunga 1826

1840–1866

  • Benjamin Jonsson f 1816 i Åred död 1856
  • h Katarina Johansdotter f 1818 i Gundlered
  • s August f 1839 död 1839
  • d Johanna Christina f 1840 se nedan
  • d Anna Charlotta f 1843 gift Gård 2
  • d Fredrika f 1846 död 1846
  • d Thilda f 1847 ogift Hjulsered

1866–1886

  • Sven Johansson f 1833 i Horla död 1876
  • h Johanna Christina Benjaminsdotter f 1840 i Hjulsered se ovan död 1919
  • d Selma Charlotta f 1863 död 1863
  • d Selma f 1866 se nedan
  • s Anton f 1869 till USA. Senare gift i Bänatorp Västergård Algutstorp

1886-c 1920

  • August Andersson f 1857 i Bänatorp Algutstorp
  • h86 Selma Svensdotter f 1866 i Hjulsered se ovan
  • d Hildur Davida f 1886
  • s Gustav Adolf f 1887
  • s Erik Refil f 1891
  • d Edith Augusta f 1898

ca 1920–1962

  • Syskonen Andersson ovan alla ogifta

1962–1969

  • Sven Daniel Aronius f 1921 i Göteborg
  • h Ruth Elisabeth Persson f 1918 i Härryda
  • d Ulla Vivianne f 1944 till Alingsås 66
  • s Bo Rutger f 1947
  • s Lars Robert f 1949
  • d Gunilla Margaretha f 1951
  • d Helene Birgitta f 1952
  • s Nils Matthias f 1954

1969-1985

  • Jan Heribert Andrén f 1933
  • h55 Vappu Eijla Marjatta f 1930
  • s Ulf Kalevi f 1957 t Ramhulta Fjärås
  • s Kent Yrjö f 1959
  • s Sven Hugo f 1965

1985-

  • Kent o Sven Andrén

LJUR HJULSERED GÅRD 2

c 1630

  • Märtha (Anders Nilsson o Elin Nilsdotter Ornunga)

-1655

  • Olof Andersson
  • h Ingrid Torstensdotter

1655–1660

  • Anders Larsson (Svensson??)
  • h Elin Olofsdotter

1660–1680

  • Carl Ambjörnsson

1680-

  • Wilhelm Månsson fänrik
  • h Ragnilla Nilsdotter
  • s Måns
  • s Nils
  • d Elin
  • d Ingrid

1699–1710

  • Lars Andersson moder Ingeborg Bengtsdotter

1710–1722

  • Assmund Andersson f 1650 (?)
  • h 99 Marta Svensdotter fr Lund Ng Tumberg Assmund var änkling vid vigseln
  • d Sigrid f 1707 gift 44 i Ornunga
  • s Anders f 1709 blev soldat Ahlman i Åbacka

1722–1760

  • Anders Persson f 1691 död 1748
  • h Karin Larsdotter f 1697 i Hjulsered död 1764 dotter till Lars o Marit, kan ha varit Lars A ovan
  • s Anders f 1723 g 54 m Karin Svensdotter Sandvik Alingsås
  • d Marit f 1725
  • d Elin f 1728 död 1742
  • d Marit f 1729
  • s Lars f 1731
  • s Lars f 1732
  • d Ingeborg f 1736

1760-

  • Måns Hansson-Nohlman f 1735 i Karlsborg död 1789
  • h56 Lena Svensdotter f 1731 i Hjulsered Gård 1
  • s Sven f 1757 i Ryatorpet se nedan
  • s Johannes f 1760 se nedan
  • s Jon f 1764 till Göteborg 85

1782–1813

  • Sven Månsson f 1757 i Ryatorpet se ovan
  • h82 Gunnur Larsdotter f 1752 i Hjulsered Gård 3
  • d Maja f 1783 död 1808
  • s Lars f 1788
  • d Ella f 1791 gift 1808 m Andreas Andersson Hägrunga Västergård
  • brodern Johannes Månsson f 1760 i Hjulsered se ovan
  • h(1)94 Ella Svensdotter f 1762 död 1805 dotter till Sven o Karin
  • d Lena f 1800 död 1803
  • s Andreas f 1801
  • s Lars f 1805
  • h(2) 06 Katarina Svensdotter
  • s Sven f 1806

Familjen flyttade till Malryd Tämta

1813–1847

  • Peter Bryngelsson f 1788 i Hästhagen hittad död ute på marken 1847
  • h13 Greta Torstensdotter f 1787 i Åbacka
  • d Katarina f 1814 död 1819
  • s Sven f 1819 gift i Ekeberget
  • s Anders f 1821 gift i Klingemad Algutstorp
  • s Johannes f 1823 till Od 43
  • d Anna Katarina f 1827 t Lilla Långared 43

Familjen sålde gården till Benjamin Jonsson Gård 1 och levde kvar på undantag

c 1840–1873

  • Benjamin Jonsson Gård 1

1873–1889

  • Casper Pettersson f 1842 i Skogsbygden
  • h Anna Charlotta Benjaminsdotter f 1843 i Hjulsered Gård 1
  • s Oscar Fridolf f 1873

Familjen flyttade till Hukedal 1889

1889–1902

  • Anders Gustavsson f 1827 i Ornunga död 1908
  • h(2) 71 Anna Katarina Magnusdotter f 1838 i Ornunga död 1903
  • s Johan Fredrik f 1853
  • d Ida f 1857 gift 77 i Algutstorp
  • d Eva Charlotta f 1860 till USA 1883
  • s Oscar Algot f 1873 se nedan
  • s Linus Sanfrid f 1875 död 1883

Familjen kom hit från Hökared

1902–1939

  • Oscar Algot Andersson f 1873 i Hjulsered död 1939
  • h Hulda Vitalia Karlsdotter f 1879 i Ljur död 1970
  • d Tekla Linnea f 1902 ogift Hjulsered död 1987
  • s Oscar Herman Rickard f 1911 gift 39 t Alingsås

1939–1957

  • David Valdemar Johansson f 1891 i Ljur Lillegård
  • h Elsa Elvira Andersson f 1902 i Halla död 1976
  • d Isabella Katarina f 1931 gift Albinsson Romnefall Asklanda
  • d Ida Marianne f 1934 se nedan

1957-

  • Hans Erik Andersson f 1934 i Ornunga Simonsgård
  • h57 Ida Marianne Johansson f 1934 i Ljur se ovan
  • s Ulf Lennart f 1960
  • s Leif Einar f 1964
  • d Anette Elisabeth f 1969

LJUR HJULSERED GÅRD 3

c 1695–1728

  • Gabriel Andersson f död 1715 son till Anders o Ingrid
  • h Elin Andersdotter f 1674 död 1751
  • s Wilhelm f soldat
  • s Anders f 1699 g i Allmänningen Nårunga
  • s Sven f 1702 se nedan
  • s Anders f 1704 gift 30 i Hjälmryd Kvinnestad
  • s Sven f 1707 gift 36 i Nårunga Östergård
  • d Ingrid f 1711 se nedan
  • d Elin f 1715 se nedan

1728–1738

  • Sven Gabrielsson f 1702 i Hjulsered se ovan död 1738
  • h(1) 27 Inggerd Ambjörnsdotter död 1733 syster till Marit i Halnagården
  • d Inggerd f 1728 död 1738 s Gabriel f 1730 gift 1757 i Tholsgården
  • h(2) Ingrid Andersdotter från Hjälmryd Kvinnestad omgift m Lars Svensson i Hudene
  • s Anders f 1735
  • s Wilhelm f 1738 död 1738

1742–1744

  • Sven Persson
  • h42 Ingrid Gabrielsdotter f 1711 i Hjulsered se ovan död 1744
  • s Lars f 1742
  • s Sven f 1744

Familjen flyttade till Horla efter hustruns död 1744

1744–1769

  • Lars Svensson f 1712 död 1760
  • h43 Elin Gabrielsdotter f 1715 i Hjulsered död 1750
  • s Gabriel f 1745 se nedan
  • d Ingrid f 1747
  • h(2) 51 Elin Persdotter f 1713 i Töllsjö död 1784
  • d Gunnur f 1752 gift m Sven Månsson Gård 2
  • s Nils f 1754 gift i Stenhögen

Elin omgift 1762 med Sven Persson f 1737 i Töllsjö död 1795

1769–1806

  • Gabriel Larsson f 1745 i Hjulsered se ovan
  • h69 Ingegerd Andersdotter f 1747 i Gundlered Lillegård död 1835
  • d Elin f 1771 g 00 m Jacob Jonsson Barnegården
  • s Bengt f 1774 g 06 i Mörkabo d Ella f 1776 se nedan
  • s Lars f 1779 g03 m Maria Bengtsdotter till Sandbacken s Anders f 1781 till Lilla Lida
  • s Peter f 1784 gift i Mörkabo
  • d Kerstin f 1787 gift med Bengt Svensson i Gundlered Smedsgård

1806–1814

  • Nils Engelbrektsson f 1767 i Mörkabo död 1814
  • h06 Ella Gabrielsdotter f 1776 i Hjulsered se ovan omgift se nedan

1815–1839

  • Bengt Gunnarsson f 1780 i Gundlered Västergård död 1836
  • h15 Ella Gabrielsdotter f 1776 i Hjulsered se ovan

1839–1881

  • Anders Larsson f 1815 i Allmänningen död 1903
  • h Katarina Bengtsdotter f 1816 i Gundlered död 1900 (dotter till Kerstin Gabrielsdotter ovan)
  • s August f 1839 gift 62 i Hökared senare till Åred
  • d Johanna Christina f 1842 gift i Frälsegården
  • s Kasper f 1844 gift i Kullen
  • s Fredrik f 1846 död 1868
  • d Mathilda f 1849 gift 80 m Anton Andersson Häradsvad
  • s Carl Johan f 1852 se nedan

1881–1923

  • Carl Johan Andersson f 1852 i Hjulsered se ovan död 1922
  • h80 Mathilda Andreasdotter f 1855 i Ryagärde
  • d Hulda Viktoria f 1881 gift Karlsson i Kättlingabo
  • s Oscar Irenius f 1883 död 1890
  • s Johan Rickard f 29/8 1886 gift 14 d 12/7 1940 Ljurhalla, handlare Ljurhalla
  • d Hanna Mathilda f 1889 gift i Asklanda 1910
  • d Agda Natalia f 1891 gift 26 i Bänatorp
  • s Carl Oscar f 1893 gift 19 i Stenatorp Algutstorp
  • s Nils Einar f 1897 se nedan
  • s Marcus Nathanael f 1900 gift 27 i Tholsgården

1923-ca 1955

  • Nils Einar Andersson f 1897 i Hjulsered se ovan död 1977
  • h33 Bertha Theresia Fredriksson f 1903 i Häradsvad
  • d Inga Maria f 1924 gift i Kärnhult Nårunga
  • d Mirjam Linnea f 1926 till Fristad 57
  • d Doris Mathilda f 1928 till Nacka 68
  • s Arne Theodor f 1929 gift i Östadkulle
  • s Nils Valdemar f 1930 se nedan
  • d Rakel Margaretha f 1932 gift Stora Sjötorp Ornunga
  • s Sven Olof f 1933 till Alingsås 1963
  • s Carl Gunnar f 1935 död 1941
  • s Bror Lennart f 1938 se nedan

c 1955-

  • Nils Valdemar Andersson f 1930 i Hjulsered se ovan
  • Bror Lennart Andersson f 1938 i Hjulsered se ovan

LJUR HJULSERED KULLEN

1881–1925

  • Kasper Andersson f 1844 i Hjulsered död 1901
  • h81 Selma Paulina Johansdotter f 1861 i Ljur Lillegård död 1927
  • d Hanna Paulina f 1882 till Herrljunga 1902
  • s Josef Ivar f 1884 gift 1917 till Gundlered
  • d Ester Julia f 1885 till Borås 1912
  • uä Gunnar Adolf Helmer f 1908 till Kvinnestad 1932
  • d Hilda Elisabeth f 1886 gift 1917 till Ornunga
  • d Sofia Dorothea f 1888 död 1903
  • d Ruth Natalia f 1889
  • s David Petrus f 1891 gift 27 till Horla
  • s Carl Filippus f 1891 död 1893
  • s Oscar Nathanael f 1893 till Ornunga 1911 senare Iglabo
  • s Nils Egnar f 1894 död 1946
  • d Astrid Ingeborg f 1898 se nedan

1925–1977

  • Nils Birger Andersson-Elmander f 1901 i Älmåsen Ornunga död 1977
  • h25 Astrid Ingeborg Andersson f 1898 i Kullen se ovan
  • s Nils Karl-Erik f 1925 t Kullings Skövde 53
  • d Astrid Lisa-Britta f 1927 t Alingsås 45

1977-

  • Kent Karl-Erik Elmander f 1953 i Alingsås
  • h76 Karin Maria f 1957
  • s Karl Christoffer f 1982
  • s Erik Olof f 1990

LJUR HJULSERED SOLDATSTOMMEN

c 1750-c 1780

  • Anders Hansson-Frisk f 1717 död 1797
  • h48 Anna Persdotter f 1720 död 1798
  • s Anders f 1749 gift i Hästhagen
  • s Sven f 1750 till Enekullen
  • s Jon f 1750 till Siene

tvillingarna Jon o Sven hade 1774 dubbelbröllop med två systrar från Siene

c 1780-c 1812

  • Anders Persson-Thordön f 1753 i Dalsland död 1823 i Önahed
  • h78 Kerstin Olofsdotter f 1754 i Hökared död 1805
  • s Petter f 1778 död 1779
  • s Petter f 1781 död 1782
  • s Carl f 1782 gift 08 m Anna Jonasdotter f 1779 till torp på Hultet
  • d Maja f 1785 gift 13 m Andreas Eriksson Högelid
  • d Anna Britta

c 1812–1837

  • Petter Lood f 1783 i Ljurs soldatstom
  • h(1) 08 Stina Andersdotter f i Nedre Kvarn
  • d Stina f 1808 i Nedre kvarn
  • h(2)12 Annika Andersdotter f 1780 i Kvarnegärde Ornunga
  • s Carl f 1813 troligen död ung
  • d Maja Stina f 1815
  • s Anders Petter f 1817
  • s Carl f 1820 till Ornunga 1840 familjen till torpet Västerlid under Lillegården

1837–1855

  • Johannes West f 1809 i Nårunga Klockaregård död 1877
  • h 32 Anna Maja Svensdotter f 1805 i Häradsvad
  • d Anna Cajsa f 1832 g i Åbacken Ornunga
  • s Svante f 1840 till Kragerö Norge 1878 stenarb. g m Marianne död 1913

Familjen bodde kvar på undantag eller i backstuga

1855–1887

  • Lars Wäst f 1829 i Äne Kvinnestad
  • h Johanna Johansdotter f Siene
  • uä Sofia f 1851 i Algutstorp död 1862
  • d Anna Christina f 1855 till Göteborg 1880
  • s Carl Ludvig f 1857 till Göteborgs garnison 1878
  • d Ida Charlotta f 1860 till Göteborg 1880
  • d Selma f 1863 “mindre vetande”

Familjen flyttade till Wästtorp under Halla 1887

1891-

  • Anton Joelsson-Norén f 1862 i Nårunga
  • h Alma Kristina Andersdotter f 1866 i Algutstorp
  • s Oscar Emanuel f 1885
  • d Anna Christina f 1887
  • d Elin Natalia f 1889
  • d Esther Elisabeth f 1892
  • d Märtha Maria f 1895
  • s Nils Anton Gunnar f 1897
  • s Sven Olof f 1900
  • d Signe Emelia f 1905
  • d Astrid Olivia Charlotta f 1908
  • d Edith Elvie Adela f 1910

Familjen flyttade till Gundlered Smedsgård 1912

1912–1940

  • Axel Albin Johansson f 1865 i Åbacka Ornunga död 1933
  • h95 Ida Sofia Andersdotter f 1865 i Algutstorp död 1941
  • s Johan Einar Alexius f 1897 se nedan

Familjen kom från torpet Stenkullen i Algutstorp

1940–1981

  • Johan Einar Alexius Johansson f 1897 i Algutstorp snickare död 1981

1981-

  • Jan-Olof Johansson i Lillegården

LJUR HÖKARED GÅRD 1

Av namnet Höke.

-1646

  • Anders
  • s Tore se nedan
  • d Elisabeth gift m Lars Jonsson Algutsgärde Ornunga
  • s Hallor
  • d Karin
  • d Kerstin

1646–1670

  • Tore Andersson se ovan
  • h Ingrid Joensdotter
  • s Sven (i Ljur)

1670-c 1700

  • Anders Andersson från Äne i Kvinnestad

c 1700-c 1715

  • Per Andersson från Åred Östergård
  • h Elin Larsdotter
  • d Kerstin f 1688 ägare till en Hökaredsgård Gård 2
  • s Lars f 1689 ägare till en Hökaredsgård Gård 1
  • d Britta f 1712 ägare till en Hökaredsgård Gård 3

c1715- c 1750

  • Lars Persson f 1689 troligen i Åred se ovan död 1767
  • h Gunnur Jonsdotter f 1688 i Åred död 1770
  • d Martha f 1715 gift 38 i Ljur

1750-c 1770

c 1770–1791

  • Anders Larsson f 1749 (son till Lars Andersson o Ella) död 1791
  • h Kerstin Andersdotter f 1732 i Trökörna

1791–1818

  • Lars Johansson f 1750 död 1799
  • h 89 Ingeborg Pettersdotter f 1760 i Rensvist
  • s Johannes f 1790 s Andreas f 1792 se nedan
  • s Lars f 1798 se nedan
  • Ingeborg omgift 1803 med Johannes Andersson f 1778
  • d Anna Maria f 1804
  • Änka Gunnla Larsdotter f 1722 i Gingri (make Johan) Lars Js moder

1818–1855

  • Andreas Larsson f 1792 i Hökared död 1827
  • h Annika Bengtsdotter f 1794 i Horla
  • d Anna Maria f 1818 död 1821
  • d Christina f 1824 og död 1876
  • d Lovisa f 1826 död 1834
  • Annika omgift med Johannes Andersson f 1811 i Siene
  • d Maja Stina f 1833 se nedan
  • s Anders f 1835 t Ornunga Gisslagård 65
  • Johannes 2 hustru Maja Greta Andersdotter f 1834 i Ljur
  • s Oscar Edvin f 1875

Efter 1855 levde Johannes med familj som inhyses

  • Lars Larsson f 1798 i Hökared död 1770
  • h Stina Larsdotter f 1802 i Hol död 1869
  • s Johannes f 1824 kvar ogift
  • d Katarina f 1827 till Halland 1842
  • d Johanna f 1833 död 1834
  • d Johanna Lisa f 1840 gift 66 m Anders Petter Andersson f 1835 Ljur

Familjen bodde på undantag hos brodern, blev torpare under Hökared 1841

1855–1883

  • Anders Gustavsson f 1827 i Stammerbacka Ornunga
  • h Anna Katarina Magnusdotter f 1838 s Johan Fredrik f 1853 se nedan
  • d Ida f 1857 gift 77 i Algutstorp
  • d Eva Charlotta f 1860 till USA 1883
  • s Linus Sanfrid f 1875 död 1883
  • De sålde gården 1883 och levde på undantag till 1892 då de flyttade till Hjulsered
  • Johan Fredrik Andersson f 1853 i Hökared se ovan
  • h 80 Thilda Larsdotter f 1850 i Åred Lillegård Nårunga
  • d Helga Serafia f 1880
  • d Hilda Axelia f 1882 död 1882

Familjen emigrerade till USA 1883

1883–1952

  • August Johansson f 1841 i Asklanda
  • h Johanna Andreasdotter f 1853 i Siene
  • d Amalia Cecilia f 1885 ogift Hökared död 1972
  • s Martin Wilhelm f 1887 ogift Hökared död 1983
  • d Ester Theresia f 1888 lärarinna ogift död 1930

Gården såldes 1952 till grannen Nils Jansson Hökared

LJUR HÖKARED GÅRD 2

-1650

  • Erik Olofsson
  • h Marit Olofsdotter

1650-

  • Per Eriksson död 1705 “gammal”

-1690

  • Per Persson (troligen son till ovanstående)

c 1690–1718

  • Jon skrivs efter 1707 som sinnessvag

1718–1757

  • Håkan Olofsson f 1676 död 1741
  • h18 Kerstin Persdotter f 1688 i Hökared Gård 1
  • s Per f 1720
  • d Martha f 1725
  • d Elin f 1728 gift 54 i Ljur
  • s Olof f 1731
  • d Birgitta f 1733

1757–1772

  • Gabriel Svensson f 1730 död 1772
  • h 57 Elin Olofsdotter f 1730 i Hökared Gård 3 död 1786

1780-talet

  • Gustav Arvidsson f 1754
  • h Ingeborg Jonasdotter f 1760
  • s Anders f 1778
  • s Jonas f 1781 död 1783
  • d Elin f 1784

Familjen flyttade till Kättlingabo

1772-(?)

  • Sven Andersson f 1750 i Kvinnestad
  • h71 Maria Olofsdotter f 1742 i Hökared Gård 3 (syster till Elin O)

Gården var öde eller i sambruk fram till ca 1842

1842-

  • Petter Ekman f 1818 i Herrljunga
  • h Elin Johansdotter f 1815 i Horla
  • d Christina f 1838 i Hol till USA
  • d Johanna f 1841 i Herrljunga till Göteborg 1868
  • s Johannes f 1843 till Göteborg
  • d Anna Katarina f 1846 till Hol 1863
  • d Sofia f 1849 till Göteborg 1866
  • s Carl August f 1853 till Gundlered Västergård
  • s Gustav f 1855 till Visby senare tillbaka till Korpås
  • s Alexander f 1861 till Ryagärde
  • d Mina Albertina f 1868 till Tidaholm

Familjen bodde på undantag 1860-talet senare till ett torp under Gundlered

1862–1874

  • August Andersson f 1839 i Hjulsered
  • h62 Clara Larsdotter f 1839 i Nårunga Östergård
  • d Ida Serafia f 1863
  • d Emma Charlotta f 1867

familjen till Åred Nedergård 1874

1876–1911

  • Johan Petter Larsson f 1842 i Nårunga Östergård död 1920
  • h76 Fredrika Andersdotter f 1850 i Lida död 1939
  • d Hulda Bettida Charlotta f 1878 sömmerska ogift Hökared död 1949
  • s Oscar Fridolf f 1879 se nedan
  • d Hanna Elisabeth f 1882 gift Österberg Vårgårda
  • s Arvid Napoleon f 1886 till USA 1905
  • d Tency Resedia f 1891 gift Sjöblom Tolsgården
  • s Johan Viktor f 1894 till Kullings-Skövde 1923 senare skräddare i Göteborg

1911–1951

  • Oscar Fridolf Johansson f 1879 i Hökared se ovan död 1964
  • h11 Maria Viktoria Charlotta Pettersson f 1885 i Skjutshagen Ornunga död 1965
  • d Anna Lilly Viktoria f 1912 gift47 Fransson Ljur
  • d Elsa Sigrid Margaretha f 1914 till Alingsås 1936 (gift 36)
  • s Sven Erland Fridolf f 1918 se nedan
  • d Märtha Ingrid Elisabeth f 1922 till Alingsås 1956

1951–1981

  • Sven Erland Fridolf Johansson f 1918 i Hökared se ovan
  • h55 Berit Mathilda Johansson f 1925 i Venared Siene
  • s Sven Gunnar f 1956 nuvarande ägare
  • s Lars Roland f 1959 nuvarande ägare

LJUR HÖKARED GÅRD 3

Troligen avstyckad från Gård 1 1728

1728–1760

  • Olof Anundsson f 1700 i Ornunga Stom död 1771
  • h28 Britta Persdotter f 1712 i Hökared Gård 1 död 1772
  • d Kerstin f 1729 d Elin f 1730 se Gård 1
  • s Anund f 1733 gift 59 se nedan
  • s Per f 1736 gift 65 i Ljur
  • d Kerstin f 1740 gift 59 se nedan
  • d Maria f 1742 se Gård 1
  • s Carl f 1749 död 1772
  • d Kerstin f 1754 gift 78 i Hjulsereds soldatstom

1760–1766

  • Anund Olofsson f 1733 i Hökared se ovan död 1813
  • h Ingeborg Persdotter f 1738 i Algutstorp död 1804
  • s Anders f 1760 död 1762
  • s Johannes f 1762
  • d Maria f 1765

familjen till Algutstorp 1766

1766–1781

  • Per Olofsson f 1736 i Hökared död 1781
  • h Karin Bengtsdotter f 1744 i Nårunga Östergård död 1784
  • s Bengt f 1766 död 1766
  • d Britta f 1773

1781–1802

  • Anders Olofsson-Fager f 1719 i Algutstorp död 1796
  • h Kerstin Andersdotter f 1724 i Algutstorp
  • d Inggerd f 1740 i Algutstorp gift 81 i Ljur familjen hit från Algutstorp 1781

1802–1832

  • Andreas Andersson f 1771 i Nårunga Barnegård död 1845
  • h Britta Svensdotter f 1776 i Hökared??? död 1846
  • s Lars f 1802 död 1803
  • s Anders f 1805 till Gundlered Smedsgård
  • d Maria f 1807 död 1830
  • d Inggerd f 1810 se nedan
  • d Johanna f 1818 död 1818

1832–1856

  • Anders Johansson f 1801 i Halla död 1955
  • h32 Inggerd Andersdotter f 1810 i Hökared se ovan
  • d Johanna Christina f 1836 se nedan
  • s Johannes f 1839 till USA 81
  • s August f 1842 till USA 68
  • s Casper f 1845 till Övre kvarn 1860, t USA 80
  • s Fredrik f 1849 till Nårunga Barnegård 1864
  • s Benjamin f 1852 till Bollebygd 65, t USA 80

1856–1882

  • August Andersson f 1830 i Lena död 1907
  • h Johanna Christina Andersdotter f 1836 i Hökared se ovan död 1904
  • d Eva Charlotta f 1856 död 1880
  • s Janne Wilhelm f 1859 se nedan
  • d Hedda Carolina f 1861 gift m Fredrik Andersson Kättlingabo
  • d Hilma Sofia f 1878 död 1917 “dövstum”, “idiot”

1882–1922

  • Janne Wilhelm Augustsson f 1859 i Hökared se ovan
  • h81 Mathilda Andersdotter f 1858 i Nårunga
  • d Hilda Elisabeth f 1883 g 07 m August Eliasson Ambjörnsgården Hol
  • d Enny Alvida f 1886 g 09 Oscar Jonsson Ljurs Stom
  • d Elin Viktoria f 1889 gift24 m Ernst Claesson Ornunga Nordgård
  • s Nils Wiljam Gottfrid f 1894 se nedan

1922–1957

  • Nils Wiljam Gottfrid Jansson f 1894 i Hökared se ovan
  • h Hildur Ingeborg Claesson f 1898 i Allmänningen
  • s Nils Olof Valdemar f 1924 gift i Gröneslätt Algutstorp
  • s Rune Lennart Isidor f 1925 gift i Mellantorp Hol
  • d Maj-Britt Ingeborg f 1928 gift Karlström
  • d Ulla Gunborg Irene f 1931 gift Johansson se nedan
  • s Erik Gunnar Torgny f 1935 till Reftele 57
  • d Inez Eva Margaretha f 1937 till Fåglum 1958

1932–1937

  • Arrendatorer Karl Johan Karlsson f 1865 i Magra
  • h 94 Johanna Christina Karlsdotter f 1872 i Magra
  • s Arvid f 1899 i Magra
  • s Fridolf f 1907 i Magra
  • s Erik f 1909 i Magra
  • s Sven Elof f 1914 till Remmene 1932

familjen kom från Magra och återvände dit

1947–1952

  • Nils Olof Valdemar Jansson f 1924 i Hökared
  • h47 Agnes Olivia Gustavsson f 1922 i Ödegärdet Nårunga
  • s Jan-Olof Lennart f 1948
  • s Stig Roger Valdemar f 1951

familjen till Gröneslätt Algutstorp

1952–1956

  • Rune Lennart Isidor Jansson f 1926 i Hökared
  • h Eivor Kerstin Margaretha Linusson f 1930 i Nårunga
  • s Lars-Gunnar Isidor f 1949
  • s Kent-Ove Lennart f 1951
  • d Kerstin Ann-Britt f 1953
  • s Eje Rune Ingemar f 1955

familjen till Mellantorp Hol

1957–1960

  • Karl-Erik Johansson f 1927 i Stora Mellby
  • h Ulla Gunborg Irene Jansson f 1931 i Hökared se ovan
  • s Hasse Erik Christer f 1950
  • d Mona Harriet Irene f 1955

familjen till Svenstorp Skaraborgs län 1960

1960–1978

  • Johan Gustav Elon Gustavsson f 1932 i Barne Åsaka
  • h56 Ingrid Helena Claesson f 1934 i Skepplanda
  • d Eva Ingela f 1956 g m Håkan Bengtsson Sölvatorp
  • d Britt Monica f 1959
  • d Ingrid Susanne f 1962
  • d Annie Carina f 1962
  • d Anna-Karin Helena f 1971 g73 m Peder Herbertsson Nårunga

1978-

  • Leif Johnny Edvard Adolfsson f 1955 i Tuve Maria Paulia Carina Öijerskog f 1961
  • d Linn
  • d f 1985
  • s f 1987

LJUR HÖKARED BACKSTUGA

1842-

  • Lars Larsson f 1798 i Hökared
  • h Stina Larsdotter f 1902 i Hol
  • d Johanna Lovisa f 1840 till Vangklev 1858
  • d Anna Charlotta f 1844 till Hukedal 1860

från Hökared Gård 1

LJUR HÖKARED KÄRRET

1844–1862

  • Lars Andersson f 1813 i Siene
  • h Anna Christina Olofsdotter f 1821 i Ljur
  • s Carl f 1844
  • d Johanna Christina f 1846
  • d Fredrika
  • d 1848
  • d Mathilda f 1850
  • d Charlotta f 1852

familjen till Kättlingabo 1852

LJUR HÖKARED STENBACKEN

ca1820-

  • Nils Andersson-Bäck f 1787 i Krutgårdens soldattorp död 1832 son till Anders Larm
  • h15 Ella Andersdotter f 1795 i Ornunga kvarn
  • s Andreas f 1816 se nedan
  • d Christina f 1819 se nedan
  • s Johannes f 1821 till Lundby 40
  • s Olaus f 1825 till Göteborg 44
  • s Anders Petter f 1828 t Hol 50 d Anna Katarina f 1833 död 1835

ca 1845–1847

  • Andreas Nilsson f 1816 se ovan
  • h Kerstin Jonsdotter f 1820 i Nårunga
  • s Carl August f 1846

familjen till Hol

1853-

  • Andreas Svensson f 1820 i Siene död 1880
  • h Christina Nilsdotter f 1819 i Hästhagen se ovan död 1901
  • d Johanna Christina f 1853 se nedan s August f 1855 död 1855
  • s Johan Fredrik f 1855 död 1855
  • s August f 1856 död 1860
  • d Josefina f 1858 död 1870
  • s August Wallentin f 1865 död 1870

1873-

  • Johan August Johansson f 1848 i Nårunga
  • h73 Johanna Kristina Andersdotter f 1853 i Stenbacken se ovan
  • d Hilma Serafia f 1875 se nedan
  • d Ada Beata f 1877 till Bergstena 1894
  • d Hulda Fredrika f 1879 till Hol 1894 senare Alingsås
  • s Karl Oscar Algot f 1881till Siene 1897
  • d Hanna Viktoria f 1885 till Lena 1898
  • s Johan Rickard f 1887 till USA 1905
  • s Oscar Nathanael f 1891 till USA 1897 föräldrarna till USA 1897

1896–1898

  • Johan Aron Andersson-Stenberg f 1867 i Bollebygd
  • h96 Hilma Serafia Johansson f 1875 i Stenbacken se ovan
  • d Anna Serafia f 1897 familjen till Fullestad 1898

LJUR HÖKARED STENHÖGEN

-1660

  • Ambjörn Persson
  • h Ingeborg Persdotter

1660–1675

  • Håkan Ambjörnsson

1675–1699

  • Joen

1699-ca 1720

  • Anders Andersson f 1645
  • h Ingeborg Andersdotter f 1650
  • s Nils se nedan (?)

ca 1720-ca 1760

  • Nils Andersson f 1682 i Stenhögen se ovan död 1762
  • h Anna Svensdotter f 1690
  • s Jonas f 1719 gift i Ornunga Västergård
  • d Ingeborg f 1721 gift i Kättlingabo
  • d Kerstin f 1723 gift i Kättlingabo
  • s Lars f 1729 se nedan

ca 1760-1795

  • Lars Nilsson f 1729 i Stenhögen se ovan död 1799
  • h Karin Svensdotter f 1731 död 1808
  • s Sven f 1762
  • d Kerstin f 1765
  • d Ingegerd f 1769 se nedan

1795–1829

  • Anders Andersson f 1769 i Skalsbo död 1843
  • h Ingegerd Larsdotter f 1769 i Stenhögen se ovan död 1843
  • d Kerstin f 1795
  • d Maja f 1798 gift i Åred Västergård 1823
  • s Andreas f 1802 t Anhult 27
  • d Anna f 1806 se nedan
  • s Lars f 1811

1829–1847

  • Andreas Bengtsson f 1795 i Ljur död 1843
  • h Anna Andersdotter f 1806 i Stenhögen se ovan
  • d Anna Katarina f 1829 se nedan
  • d Christina f 1836 död 1847
  • d Maja Lisa f 1842 g i Trollö 59?

1847–1883

  • Lars Andersson f 1820
  • h47 Anna Katarina Andersdotter f 1829 i Stenhögen
  • d Johanna Charlotta f 1849 g m Aron Johansson Källarebacken Ljur
  • s Johan August f 1852 gift 77 till USA 78
  • s Alexander f 1856 se nedan
  • s Johan Fredrik f 1859 t USA 84
  • d Amanda Josefina f 1862 t USA 84
  • s Emil f 1865 t USA 1885
  • s Leander f 1868 t USA 92
  • d Ida Sofia f 1872 g m Albin Jonsson Ljur Stom

1883–1928

  • Alexander Larsson f 1856 i Stenhögen död 1935
  • h83 Selma Mathilda Johansdotter f 1860 i Ljur död 1897
  • d Jenny Emelia f 1891 död i ungdomen
  • s Paul Herbert f 1896 död 1898
  • h(2) 99 Hulda Arvida Augustsdotter f 1875 i Lida död 1923
  • d Edith Alice f 1901 se nedan

1928–1967

  • Verner Ludvig Yngve Karlsson f 1898 i Åred Västergård
  • h28 Edith Alice Larsson f 1901 i Stenhögen se ovan
  • d Monica Gunhild f 1943 g 61 Blideskog Magra
  • s Leif Paul f 1945 se nedan

1967-

  • Leif Paul Tjärnefalk f 1945 se ovan
  • h67 Kersti Inger Margaretha Andersson f 1948 i Vårgårda
  • d Vanja Marie Veronica f 1968
  • s Leif David Niklas f 1969
  • d Anna Ingela Therese f 1971
  • d Jenny Katarina Elisabeth f 1976

LJUR HÖKARED STENHÖGEN GÅRD 2

Gården delades troligen upp på 1770-talet

ca 1778–1808

  • Nils Larsson f 1754 död 1831
  • h Britta Larsdotter f 1757
  • s Lars f 1778 till Västerhult
  • s Nils f 1781 till Ljur 1806
  • d Ella f 1786 se nedan
  • s Andreas f 1790 till Vesene 1806
  • ? f 1793 t Nårunga 1811
  • s Sven f 1798 t Ljur 24

1808–1840

  • Andreas Andersson f 1778
  • h07 Ella Nilsdotter f 1786 i Stenhögen se ovan död 1826
  • s Andreas f 1808 t L Sjötorp Ornunga
  • s Lars f 1812 t L Långared
  • h(2) Britta Andersdotter f 1791 i Tämta död 1845
  • d Christina f 1822 t Kubbåsen Tämta
  • s Nils Petter f 1830 t Österhagen Nårunga

1840–1850

  • Lars Andersson f 1812 i Stenhögen se ovan
  • h Ella Nilsdotter f 1815
  • s August f 1840
  • d Clara f 1848

familjen till Lilla Långared 1850

LJUR HÖKARED ÖNABACKAR

Troligen bodde familjen Per Mikhaelsson här, se St Långared här fr.o.m. 1776

från 1820-talet

  • Anders Larsson f 1784 i Hol
  • h(1) Britta Andersdotter f 1792 i Hjulsered
  • h(2) Maria Persdotter f 1778 i Wing död 1848
  • d Britta Maja f 1820 till S Wing 1834

LJUR HÖKARED 1:13

Ingemar Ernst Rickard Forsberg f 1932 skild 1969

LJUR IGLABO

Från och med 1668 ingår Ljur Östergård i Iglabo, av namnet Ighle

1603-

  • Bengt Haraldsson f ca 1575 i Nylödöse
  • h03 Elin Olofsdotter f i Österbitterna
  • s Harald f 1604 se nedan

-1646

  • Harald Bengtsson adlad Igelström f 1604 död 1678 i Riga
  • h Christina Lejonspira
  • s Bengt
  • s Anders
  • s Henrik
  • s Harald
  • h2 Elisabeth Wädurhorn

1646-1658

  • Nils Nilsson adlad Stiernflycht f 1600
  • h 31 Sara Larsdotter
  • 9 barn

1658-1669

  • Christian Stiernflycht f 1644 död 1669 son till ovanstående

1685-1687

  • Johan Stiernflycht f 1648 död 1703 bror till de båda ovanstående

1687-1721

  • Bengt von Schwartzenhoff f 1647

1721-1754

  • Ulrik Ludvig von Schwartzenhoff f 1681 död 1754 son till ovanstående
  • h17 Margaretha Maria Lillie af Aspenäs f 1679

1754-1770

  • Anna Maria Elfman f 1699 änka efter Otto Wilhelm von Schwartzenhoff bror till ovanstående

1770-1806

  • Carl Gustav von Schwartzenhoff f 1727 son till ovanstående död 1806
  • h50 Charlotta Björnberg f 1722

1806-1821

  • Ulrik Christoffer von Schwartzenhoff f 1755 död 1821 son till ovanstående

1821-1834

  • Agneta Sylván f 1754 död 1834

1835-1839

  • Petter Olofsson på torpet Ljur Lyckorna

1839-1840

  • Axel Fredrik Ridderbielke

1840-1841

  • Johan Bauer på Lagmansholm

1841-1843

  • Johannes Österberg f 1814 i Siene
  • h Johanna Andersdotter f 1814 i Lena
  • s Johan Fredrik f 1837
  • d Anna Sofia f 1843
  • s Jan Henrik f 1845

Familjen flyttade till Ornunga Assmundtorpet 1843.

1843-1857

  • Andreas Larsson f 1788 död 1861
  • h Anna Stina Andersdotter f 1812 död 1857
  • d Anna Christina f 1826 senare ägare till en del av gården se Gård 2
  • s Lars f 1828 utflyttad 1850
  • d Anna Katarina f 1841
  • d Ella Maja f 1844

Familjen kom hit från Bälinge Östergården.

1850 delas Iglabo då dottern Anna Christina och mågen Gustav Larsson köper en del se Gård 2

LJUR IGLABO GÅRD 1

ägs fram till 1857 av Andreas Larsson, då gården säljs

1857-1889

  • Ernst Johan Rydberg f 1829 son till lantbon Carl Rydberg Iglabo död 1908
  • h Johanna Lovisa Segergren f 1830 i Sexdrega död 1916
  • d Selma Serafia f 1858 död 1861
  • d Selma Charlotta f 1862 död 1883
  • d Alma Fredrika f 1865 se nedan
  • d Hulda Paulina f 1871 död 1897 g93 m Johan Andersson Ljur Trollö d 1895
  • d Anna Emelia f 1894 g19 m Nathanael Andersson Kullen

bosatta i Ljur Lilla Långared och Gräfsnäs

1863-64

bodde familjen på annat ställe i Ljur

1863-1864

  • Ernst Fredrik Rydberg f 1821 i Lena
  • h Tekla Elfrida Otterström f 1839 i Råda
  • d Jenny Maria f 1859 i Molla
  • s Per Axel f 1860 i Molla
  • s Ernst Gustav Franz f 1862 i Molla

Familjen kom hit från Molla och flyttade till Tådene följande år.

1889-1946

  • Johan Emil Johansson f 1859 i Ljur Västergården död 1923
  • h88 Alma Fredrika Rydberg f 1865 i Ljur Iglabo se ovan död 1944
  • d Bertha Louise Paulina f 1889 ogift Ljur Iglabo död 1946
  • d Anna f 1893 död 1893
  • s Johan Ernst Ragnar f 1895 ogift Ljur Iglabo död 1932

1946-1952

  • Ernst Fridolf Nathanael Lidesten f 1921 son till Anna Rydberg o Nathanael Andersson ovan
  • h50 Inez Gunborg Dalesjö f 1917 i Möne
  • d Britt-Marie Anna Gunilla f 1952

Familjen är bosatt i Ljurs skola.

1952-1957

  • arrendatorer Nils Ragnar Gottfrid Karlsson f 1916 i Fullestad
  • h44 Karin Margaretha Johansson f 1919 i Sparlösa
  • d Kerstin Anna Irene f 1945
  • d Signe Elsa Marianne f 1946
  • s Nils John Henry f 1949
  • s Karl-Erik Henning f 1950
  • s Erik Arne f 1952

Familjen flyttade hit från Stora Levene och flyttade härifrån till Norra Härene.

1957-1966

  • arrendatorer Bengt Håkan Arne Håkansson f 1933 i Öxabäck
  • h 55 Ann-Marie Larsson f 1934 i Borås
  • s Håkan Ernst Torgny f 1955
  • s Gunnar Karl-Erik f 1957
  • s Göran Bengt-Olof f 1958
  • s Lennart Sven-Åke f 1959
  • d Karin Dagmar Marie f 1963
  • d Annika Alice Elisabeth f 1965

Familjen flyttade hit från Dalstorp och flyttade härifrån till Åsaka Väne.

LJUR IGLABO GÅRD 1

ägs fram till 1857 av Andreas Larsson, då gården säljs

1857-1889

  • Ernst Johan Rydberg f 1829 son till lantbon Carl Rydberg Iglabo död 1908
  • h Johanna Lovisa Segergren f 1830 i Sexdrega död 1916
  • d Selma Serafia f 1858 död 1861
  • d Selma Charlotta f 1862 död 1883
  • d Alma Fredrika f 1865 se nedan
  • d Hulda Paulina f 1871 död 1897 g93 m Johan Andersson Trollö d 1895
  • d Anna Emelia f 1894 g19 m Nathanael Andersson Kullen bosatta i L Långared och Gräfsnäs 1863–64 bodde familjen på annat ställe i Ljur

1863-1864

  • Ernst Fredrik Rydberg f 1821 i Lena
  • h Tekla Elfrida Otterström f 1839 i Råda
  • d Jenny Maria f 1859 i Molla
  • s Per Axel f 1860 i Molla
  • s Ernst Gustav Franz f 1862 i Molla

familjen kom hit från Molla och flyttade till Tådene följande år

1889-1946

  • Johan Emil Johansson f 1859 i Västergården Ljur död 1923
  • h88 Alma Fredrika Rydberg f 1865 i Iglabo se ovan död 1944
  • d Bertha Louise Paulina f 1889 ogift Iglabo död 1946
  • d Anna f 1893 död 1893
  • s Johan Ernst Ragnar f 1895 ogift Iglabo död 1932

1946-1952

  • Ernst Fridolf Nathanael Lidesten f 1921 son till Anna Rydberg o Nathanael Andersson ovan
  • h50 Inez Gunborg Dalesjö f 1917 i Möne
  • d Britt-Marie Anna Gunilla f 1952

familjen bosatt i Ljurs skola

1952-1957 arrendatorer

  • Nils Ragnar Gottfrid Karlsson f 1916 i Fullestad
  • h44 Karin Margaretha Johansson f 1919 i Sparlösa
  • d Kerstin Anna Irene f 1945
  • d Signe Elsa Marianne f 1946
  • s Nils John Henry f 1949
  • s Karl-Erik Henning f 1950
  • s Erik Arne f 1952

familjen hit från Stora Levene och flyttade till Norra Härene

1957-1966 arrendatorer

  • Bengt Håkan Arne Håkansson f 1933 i Öxabäck
  • h 55 Ann-Marie Larsson f 1934 i Borås
  • s Håkan Ernst Torgny f 1955
  • s Gunnar Karl-Erik f 1957
  • s Göran Bengt-Olof f 1958
  • s Lennart Sven-Åke f 1959
  • d Karin Dagmar Marie f 1963
  • d Annika Alice Elisabeth f 1965

familjen hit från Dalstorp och flyttade till Väne Åsaka

LJUR IGLABO GÅRD 2 (IGLABO 1:3)

1850-1891

  • Gustav Larsson f 1821 i Ornunga Ryagärde död 1904
  • h 50 Anna Christina Andersdotter f 1826 i Bälinge dotter till Andreas Larsson se ovan död 1901
  • s Johan August f 1850 till USA 1868
  • s Carl Fredrik f 1853 se nedan
  • s Aron f 1856 död 1856
  • d Eva f 1857 död 1859
  • d Cajsa f 1859 till USA 1879
  • d Sofia f 1862 se nedan
  • d Selma f 1865 gift i Tämta 1887, till Västra Lindås Borgstena
  • s Herman f 1868 död 1870
  • d Hilma f 1870 gift i Asklanda Blekene 1897

Gård 2 delades 1876 då sonen Carl Fredrik köpte halva (Gård 3)

1891-1925

  • Alexander Andersson f 1854 i Ornunga Högabacka död 1925
  • h91 Sofia Gustavsdotter f 1862 i Ljur Iglabo se ovan död 1934
  • s Arthur Nathanael f 1893 se nedan
  • d Anna Sofia f 1895 g17 m Paul Leandersson Ljur Skattegården
  • d Dagny Linnea f 1900 till Alingsås stad 35 senare kioskägare i Skövde

1925-ca 1960

  • Arthur Nathanael Andersson f 1893 i Ljur Iglabo se ovan död 1974
  • h29 Annie Linnea Elisabeth Johansson f 1896 i Ljur Lilla Långared död 1977
  • d Rakel Gunborg Irene f 1930 till Alingsås 50
  • d Annie Stina Margaretha f 1931 till Fristad 54
  • d Britta Eivor Linnea f 1935 gm Lars Ruusvik Ruus Långared
  • s Gustav Gösta Nathanael f 1937 se nedan
  • d Ruth Inger Elisabeth f 1939 till Alingsås 60 gm Bernt Roland Larsson

ca 1960¬

  • Gustav Gösta Nathanael Andersson f 1937 i Ljur Iglabo se ovan

LJUR IGLABO GÅRD 3 (Iglabo 1:4)

1876-1904

  • Carl Fredrik Gustavsson f 1853 i Ljur Iglabo se ovan Gård 2 död 1893
  • h Eleonora Jacobina Frantzich f 1852 i Nårunga död 1925
  • d Anna Fransina f 1882 se nedan
  • d Emelia Cecilia f 1886 till Fristad 1930

1904-ca 1940

  • Jacob Adolf Nilsson f 1870 i Kvinnestad död 1942
  • h04 Anna Fransina Gustavsson f 1882 i Ljur Iglabo se ovan död 1968
  • s Nils Fredrik Evald f 1906 se nedan
  • d Nora Gunborg Kristina f 1911 till Malmbäck 1944
  • d Anna Alva Viola f 1915 till Borås Caroli 1942
  • d Lilly Rosa Cecilia f 1915 till Borås GA 1952
  • d Ulla Ingrid Therese f 1921 till Hedvig Eleonora Stockholm 1939

ca 1940-1979

  • Nils Fredrik Evald Nilsson f 1906 i Ljur Iglabo död 1987
  • h41 Karin Elisabeth Nilsson f 1913 i Ljurs Kvarn
  • s Jan Åke Evald f 1943
  • d Gunvor Karin Margaretha f 1948 gm Hasse Krusensjö

1979¬

  • Hasse Krusensjö
  • Gunvor Krusensjö
  • S Ove Krusensjö

???-???

  • hyrande sonen Ove Krusensjö m familj

???-???

  • Ove Krusensjö
  • h1
  • s William
  • d?
  • h2 Carola Blomgren
  • s Philip

LJUR IGLABO KVARN

1820-talet

  • Anders Persson f 1777 i Södra Wing
  • h Maria Persdotter f 1778
  • d Maja Stina f 1801 i Södra Wing se nedan

???-???

  • Jonas Andersson f 1799 i Nårunga Nedre Kvarnen
  • h Maja Stina Andersdotter f 1801 i S Wing se ovan
  • d Maria Lovisa f 1823

Familjen utflyttad omkring 1825

1827-ca 1835

  • Anders Andersson f 1799 i Södra Wing
  • h Britta Svensdotter f 1796 i Nårunga Västergården
  • d Anna Britta f 1821 i Od
  • s Samuel f 1823 i Od
  • d Katarina f 1825 i Od
  • s Anders f 1829
  • d Sara Beata f 1832
  • d Rebecka f 1835

Familjen utflyttad omkring 1835

ca 1835-?

  • Johannes Andersson-Lundgren f 1786 i Ryda
  • h Cajsa Isaksdotter f 1796 i Ryda
  • s Jonas d Britta f 1821
  • s Johannes f 1823
  • d Maja

Familjen flyttade till Ljurs kvarn.

LJUR IGLABO ENEBACKEN (TIDIGARE GUNDLERED)

ca 1812

  • Anna Andersdotter
  • d Johanna f 1812 i Enebacken

ca 1818

  • Anders Andersson
  • h Sara Larsdotter
  • d Anna f 1818 i Enebacken

ca 1820

  • Anna Andersdotter f 1751 i Kubbåsen Tämta änka t Asklanda 1824
  • Nils Nilsson-Att f 1782 i Stenhögen f d soldat son till Nils Larsson o Britta Larsdotter död 1845
  • h09 Maria Karlsdotter f 1787 i Ljurs Stom död 1851
  • d Anna f 1807 se nedan
  • u ä Petronella f 1834
  • d Johanna t Långareds Kvarn 27
  • s Olaus f 1816 t Korpås 31
  • d Christina f 1823 till Skattegården 1823
  • d Katarina f 1820 gift i Molla (till Bredared 1836)
  • s Carl f 1827 död 1830
  • s Carl f 1833 blev soldat Rapp

1845-

  • Anna Nilsdotter-Att f 1807
  • d Petronella f 1834 (Persdotter) gift Herrman Tolsgårdens Soldattorp

LJUR IGLABO HÄSTHAGEN

1743-ca 1748

  • Erik Örn död före 1748
  • h Anna Persdotter f 1722 död 1798 gifte om sig och flyttade till Annedal 1748
  • d Britta f 1743 gift Lidgren

1747-1775

1775-1807

  • Anders Andersson f 1748 i Ljur död 1830 ev. son till Anna i 2a äktenskapet
  • h(1)75 Katarina Andersdotter f 1752 i Siene död 1812
  • d Karin f 1776 se nedan
  • s Anders f 1780
  • s Anders f 1789 gift i Nårunga Nedre kvarnen
  • h(2) Gunnur Andersdotter f 1848 i Lida död 1828 Änka från Ljur Åsen

1807-1845

  • Andreas Andersson f 1778 i Lida död 1832 son till Anders A o Ingeborg A
  • h 07 Karin Andersdotter f 1776 i Ljur Iglabo Hästhagen se ovan död 1851
  • s Anders f 1808 ??
  • s Andreas f 1811 se nedan
  • s Peter f 1814 se nedan

1837-1839

  • Andreas Andersson f 1811 i Ljur Iglabo Hästhagen död 1839
  • h 37 Katarina Johansdotter f 1811 i Ljur Tolsgården, flyttade tillbaks till Tolsgården efter makens död 1839

1845-1852

  • Peter Andersson f 1814 i Ljur Iglabo Hästhagen
  • h 45 Johanna Pettersdotter f 1822 i Ljur
  • d Anna Lovisa f 1847 död 1848
  • d Johanna f 1847
  • s Per Gustav f 1849
  • s Kanutus f 1852

Familjen flyttade till Ljur Frälsegården 1852

LJUR IGLABO HÄSTHAGEN 2

ca 1770-ca 1810

  • Per Andersson f 1737 död 1785 son till Anders Eneroth Kvinnestad
  • h Katarina Olofsdotter f 1743 i Björsjöhult död 1812

 

  • Katarina omgift 1786 med Bryngel Eriksson f 1748 i Ornunga död 1806
  • s Johannes f 1776 död 1789
  • d Annika f 1780 g 02 m Jonas Persson-Blank Asklanda Sällerhög
  • s Petter f 1782 se nedan

ca 1810¬

  • Petter Bryngelsson f 1786 i Ljur Iglabo Hästhagen se ovan
  • h Britta Jonsdotter f 1781 i Ljur Skattegården
  • s Bengt f 1812
  • d Maria f 1812

1820-talet

  • Anders Glader f 1775
  • h Johanna Jonasdotter f 1795
  • d Anna Stina f 1826

LJUR IGLABO HÄSTHAGEN 3

1810-talet

  • Lars Andersson
  • h Britta Eriksdotter
  • d Maria Christina f 1814 i Ljur Iglabo Hästhagen
  • d Katarina f 1817 i Ljur Iglabo Hästhagen

1833-1837

  • Petter Olofsson f 1812 i Gundlered
  • h Anna Karlsdotter f 1812 i Ljur Lyckorna
  • s Anders f 1833

Familjen flyttade till Ljur Lyckorna 1837.

1861-1867

  • Per Gustav Pettersson f 1829 i backstuga under Gundlered Smedsgården
  • h Johanna Andersdotter f 1824 i Ljur Iglabo Ledet död 1865 “krumpen”
  • d Selma f 1867

Familjen flyttade till Gundlered 1867.

1867-1878

  • änka Christina Nilsdotter f 1823 död 1887
  • s Alexander f 1855 se nedan

Dessa kom från Ljur Frälsegården.

1878-1887

  • Alexander Samuelsson f 1855 se ovan
  • h Emma Johansdotter f 1856
  • s Carl Algot f 1878

Familjen emigrerade till USA 1887.

LJUR IGLABO LEDET

1699

  • Lars

1707

  • änkan Elsa

1712-1720

  • Olof

1722

  • Carl Orre

1727

  • Sven Persson

1732-1750

  • Anders Assmundsson f 1709 i Rävholmen död 1782
  • h Marit Ambjörnsdotter f 1697 död 1865
  • d Britta f 1726
  • d Anna f 1729
  • d Inggerd f 1732 gift 82 i Ljur Nolhagen
  • s Assmund f 1735 gift 62 i Ljur Halla

1750-1757

  • Jon Andersson f 1707 död 1751 son till Anders o Estri
  • h34 Karin Larsdotter f 1713 död 1762 dotter till Lars Larsson o Elin Andersdotter
  • s Anders f 1734 se nedan
  • s Lars f 1741
  • s Sven f 1744
  • d Elin f 1749

1757-1782

  • Anders Jonsson f 1734 i Ljur Iglabo Ledet se ovan död 1781
  • h Karin Andersdotter f dotter till Anders o Ingeborg
  • s Jonas f 1758 gift 89 m Ingeborg Börjesdotter Åred Mellomgården
  • s Lars f 1765
  • s Andreas f 1760 till Tengene 1784
  • d Ingeborg f 1761 se nedan
  • d Karin f 1772 till Göteborg 1785

1782-1820

  • Anders Andersson f 1755 i Tämta Kubbåsen hit från Ljurs kvarn
  • h82 Ingeborg Andersdotter f 1761 i Ledet se ovan
  • d Anna f 1782 g 12 m soldat Jonas Jonsson
  • uä Stina f 1811
  • d Katarina f 1784 g16 Johannes Abrahamsson Gundlered Ekeberget
  • s Anders f 1791 se nedan
  • s Andreas f 1794 död 1800
  • s Johannes f 1797 “klen och oduglig”
  • d Inggerd f 1799 död 1800

1820-1835

  • Anders Andersson f 1791 i Ljur Iglabo Ledet se ovan
  • h19 Maria Andersdotter f 1795 i Ornunga Nordgården
  • d Katarina f 1820
  • s Anders Petter f 1821
  • d Johanna f 1824
  • s Carl f 1827

Familjen flyttade till Gundlered Lillegården 1835

1836-ca 1850

  • Gabriel Larsson f 1801 i Hjulsered
  • h Stina Andersdotter f 1800 i Nårunga Öna
  • s Johannes f 1824
  • d Anna Katarina f 1827 gift i Ornunga Kroken
  • d Johanna f 1829 gift i Skogsbygden Kärnhult
  • s Lars Magnus f 1833
  • d Ulrika f 1836

Hit från Nårunga Södergården Öna

1850-1866

  • Anders Bengtsson f 1814 i Gundlered
  • h Maria Johansdotter f 1821 i Ornunga
  • d Johanna Christina f 1843 i Skantena död 1853
  • s August f 1847 i Skantena
  • d Ulrika f 1850 död 1857
  • d Mathilda Josefina f 1853 död 1857
  • d Wilhelmina Charlotta f 1856 död 1857
  • s Johan Aron f 1858
  • d Emma Christina f 1861

Familjen kom från Skantena och emigrerade till USA 1866

1866-1868

  • Johan Fredrik Österberg f 1837 i Hol
  • h Johanna Sofia Johansdotter f 1840 i Fullestad
  • s Carl Wilhelm f 1863 i Fullestad

Familjen emigrerade till USA 1868. Efter 1868 har detta torp troligen varit öde.

LJUR IGLABO LYCKORNA (GUNDLERED TILL 1840-TALET)

1699–1720

  • Lars

1722

  • Joen

1727

  • Olof Jonsson

c 1750

  • Carl Karlsson f 1702 i Kvinnestad död 1774
  • h Margaretha Svensdotter f 1712 i Vaselid död 1781
  • s Lars d 1744 se nedan

1770–1809

  • Lars Carlsson f 1744 i Lyckorna se ovan
  • h Katarina Andersdotter f 1745 död 1820 dotter till Anders Karlsson
  • d Elin f 1772 till Vårgårda död 1807 i Lyckorna troligen ogift
  • d Ingeborg f 1775 till Kullings-Skövde? g 03 m Jon Andersson
  • d Karin f 1776 död 1783
  • d Anna f 1779
  • s Carl f 1782
  • dotterson Andreas f 1796 troligen Elins son

1809–1837

  • Carl Larsson f 1782 i Lyckorna se ovan
  • h Elin Svensdotter f 1783 i Åred s Lars f 1809 gift i Nabben Nårunga
  • s Johannes f 1811??
  • d Anna f 1812 se nedan
  • s Anders f 1814 gift i Spångakil
  • d Katarina f 1817 gift med soldat Loods son
  • s Bengt f 1819 död 1819
  • s Petter f 1822 död 1823
  • s Jan Petter f 1826 död 1829

1837–1887

  • Petter Olofsson f 1812 i Gundlered till Frälsegården
  • h Anna Carlsdotter f 1812 i Lyckorna se ovan död 1886
  • s Andreas f 1833 till Frälsegården
  • d Lovisa f 1836 g 58 i Frälsegården
  • s Benjamin f 1839 gift i Frälsegården
  • d Clara f 1842 g 69 m August Gabrielsson Ornunga Simonsgård
  • d Anna Charlotta f 1844 gift 1868 m August Östlund Horla
  • d Johanna Christina f 1846 lyst 1869
  • d Mathilda f 1849 död 1885 ogift
  • s Casper f 1851 gift 1880
  • d Mina Albertina f 1854 död 1857
  • s Leander f 1857 gift i Frälsegården

“Carla-Petter” friköpte torpet och tillköpte delar av Tolsgården och Frälsegården och fick ihop ett hemman. Se Frälsegården

LJUR IGLABO NOLTORP

ca 1840-1862

  • Gabriel Larsson f 1801 i Ljur död 1849
  • h Stina Andersdotter f 1800 i Nårunga död 1862
  • s Johannes f 1824 i Öna. Emigrerade till USA 1852.
  • d Anna Katarina f 1827 i Nårunga Öna t Bredared 48
  • d Johanna f 1829 utflyttad 1846
  • s Lars Magnus f 1833 död 1842
  • d Ulrika f 1836 i Ljur Stommen t Göteborg 1861
  • d Anna Christina f 1842 i Ljur Iglabo Noltorp. Emigrerade till USA 1862.

LJUR IGLABO ÖSTERGÅRDEN

1660-talet

  • Sven
  • Bryngel Bengtsson

från 1668 tillfördes gårdarna Ljur Iglabo

LJUR IGLABO 1:15 (AVSTYCKADE MANGÅRDSBYGGNADEN)

1972-1990

  • Abraham Winka f 1920
  • h Kerstin f 1920

1990-2010

  • Per-Arne Ekström f 1966
  • h (Barbro) Maria f 1963
  • d
  • d

Flyttade till Alingsås 2010

2010-

  • Rolf Lundqvist f 8/3 1950 Falkenberg
  • h Barbro Lundqvist f 18/12 1951 Eldsberga

Hit från Italien 2010

LJUR IGLABO LANTBOR, HYRANDE OCH ANDRA EJ ÄGARE UNDER 1800-TALET

ca 1800-ca 1810

  • Anders Andersson 1773 i Hol
  • h Karin Andersdotter 1765 i Gundlered dotter till Anders Nårbäck
  • s Andreas f 1796 i Gundlered, senare gift i Ornunga Lindås
  • s Johannes f 1798 i Nårunga Barnegården
  • s Bengt f 1801
  • d Anna f 1803
  • d Anna Maria f 1807

Familjen kom hit från Barnegården och flyttade till Ornunga Lommared ca 1810.

ca 1825- 1833

  • Johan Abrahamsson f 1788 i Kvinnestad Hjälmryd
  • h Katarina Andersdotter f 1788 i Ljur Ledet
  • s Anders f 1817 i Asklanda
  • d Johanna f 1823 i Asklanda

Familjen flyttade till torpet Gundlered Ekeberget 1833

1833-1836

  • Erik Gustav Andersson f 1807 i Bredared
  • h Anna Jonsdotter f 1800 i Tämta Malryd
  • s August f 1828 i Långared
  • d Johanna f 1830 i Långared
  • d Maja Stina f 1834
  • s Per Gustav f 1835

1836-1838

  • Anders Svensson f 1807 i Mellomgärde
  • h Anna Greta Andersdotter f 1816 i Hulvik
  • s Johan Fredrik f 1837

Familjen struken

1838-ca 1850

  • Sven Jacobsson f 1792
  • h Christina Larsdotter f 1802
  • d Lovisa Sofia f 1831
  • s Johan f 1843 först lantbo sedan inhyses, strukna ca 1850

1840-1852

  • Carl Rydberg f 1796 i Habo mönsterskrivare, arrendator, efter att ha försökt köpa gården
  • h Anna Catharina Kjellberg f 1796 i Nårunga prästdotter
  • d Maria Sophie f 1827 g m Thure Frantzich Ornunga Lommared
  • s Ernst f 1829 senare ägare till Ljur Iglabo Gård 1
  • s Anton f 1832 död 1834
  • d Amanda Carolina f 1836 utvecklingsstörd, inackorderad i Ljur Nolhagen
  • d Sara Helena f 1839 gift m Henrik Andersson, Ornunga Skogen till Ornunga Södergården 1852

1873-1875

  • Johan Andersson-Flink f 1820 i Skogsbygden
  • h Maja Stina Svensdotter f 1833 i Nårunga
  • s Alexander f (Benjaminsson)
  • s Franz Johan f 1859
  • s Ludvig f 1862
  • s Johan Viktor f 1865
  • d Eva Gustava f 1874 hit från Nårunga Ålgårdskulle, flyttade till Flinkabacken 1875

1860-1886

  • Johan Segergren f 1827 i Sexdrega garvare
  • h Christina Andersdotter f 1841 i Grude
  • d Nancy Cheresia f 1874
  • d Tekla Konsensia f 1876
  • d Labbi Serafia f 1877
  • s Johan Uno Christian
  • s Carl Birger f 1881

Familjen bodde i ett hus vid sjöns kant. Familjen flyttade till Hestra i Tämta 1886 efter att garvarens lager stulits.

  • Johan Viktor August Yllander f 1821 i Herrljunga död 1910. Var inhyst först i mangårdsbyggnaden och sen i det lilla huset.

LJUR KVARNEN

1656

  • Nils

1662

  • Sven

1679

  • Lars Johansson

1710–1727

  • Nils Svensson f 1677
  • h10 Ingeborg Olofsdotter f 1673 död 1752 dotter till Olof o Kerstin (?) f 1711
  • d Elin f
  • d Kerstin f 1719
  • d Karin f 1723
  • s Anders f 1725

Familjen till Ljurs Stom 1727

1727–1735

  • Sven Ingelsson f 1692 död 1748
  • h Marit Andersdotter f 1681 död 1757
  • d Kerstin f 1721 i Nårunga
  • s Ingel f 1723 i Nårunga
  • d Elin f 1729
  • d Lena f 1731

Familjen kom från Hulta rote 1727 och flyttade till Hjulsered 1735

1735–1781

  • Ingel Jonsson f 23(12 1712 i Nårunga död 30/3 1787 Ljurs Kvarn
  • h(1) 33 Karin Larsdotter f 1711 i Lilla Långared död 1775
  • s Lars f 10/3 1734 Ornunga Solliden d 26/7 1767 g54 Karin t Nordhult Nårunga
  • s Sven f 1735 till Gråhult (?)
  • d Karin f 7/5 1738 Ornunga Solliden
  • d Elin f 16/9 1739 d 23/9 1750 Ornunga Trollö
  • s Anders f 1743 d 4/10 1750 Ornunga Trollö
  • s Jonas f 10/8 1746 Ornunga Solliden d 30/9 1750 Ornunga Trollö
  • s Sven f 29/6 1749 Ornunga Trollö g76 m Elin Nilsdotter Öna till Trollö Ornunga
  • s Jonas f 13/11 1752 Ornunga Solliden d 15/1 1839 g77 i Åred Lillegård
  • h(2) Ingegerd Andersdotter död 1787 änka från Kubbåsen Tämta
  • s Jonas (Andersson) i Tämta
  • s Anders f 1755 (Andersson) i Tämta gift i Ledet
  • d Anna f 1756 (Andersdotter) i Tämta se nedan

1737–1741

  • Anders Larsson f 1695 i Ljur död 1759
  • h37 Kerstin Jonsdotter f 1715 i Röret Nårunga
  • d Ingeborg f 1738 g 55 i Nårunga
  • s Jonas f 1740 g 63 i Nårunga

familjen till Öna Nårunga 1741

1753–1757

  • Jonas Larsson f 1724 i Åred död 1780
  • h53 Ingeborg Karlsdotter f 1734 i Ljurs rote död 1789
  • d Elin f 1754

familjen till Åsgärde 1757 vidare till Halla 1770

1781–1804

  • Anders Larsson f 1750 i Nårunga hit från Åred Lillegård 81 död 1781
  • h81 Anna Andersdotter f 1756 i Kubbåsen Tämta se ovan dotter till Anders o Ingegerd
  • d Anna f 1781 gift i Hafrakulle Nårunga
  • Anna omgift med Jon Bryngelsson f 1757 i Romnefall Asklanda
  • d Inggerd f 1783 g i Stockholmsbacken Nårunga
  • d Annika f 1786 g m Anders Jonsson Låkeslätt Asklanda
  • d Ingeborg f 1788
  • s Anders f 1790 g17 m Anna Larsdotter
  • d Katarina f 1793 gift i Stockholmsbacken Nårunga

1804–1820

  • Andreas Andersson
  • h Rangela Andersdotter
  • s Anders f 1804
  • d Ellika f 1805
  • d Anna Maria f 1806 gift i Åsen Nårunga
  • d Katarina f 1808
  • s Peter f 1810 gift i Torpet Skogsbygden

1820–1846 (senare på undantag)

  • Johannes Andersson-Lundgren f 1786 i Ryda död 1871
  • h Kajsa Isaksdotter f 1796 död 1848
  • s Jonas f 1717 i Ryda till Nårunga Västergård
  • d Britta f 1821 struken
  • s Johannes f 1823 till Lekåsa 1846
  • d Maja f 1823 se nedan

1846–1850

  • Sven Jonsson f 1811 i Ornunga Stom h Maja Johansdotter f 1823 se ovan
  • s Johan Fredrik f 1847 död 1847
  • d Mathilda f 1848
  • s Johan Fredrik f 1850

1850–1853

  • Johannes Andersson f 1812 i Nårunga
  • h Anna Katarina Andersdotter f 1819
  • s Casper f 1847
  • d Charlotta f 1849

Familjen kom hit från Ödegärdet Nårunga, tillbaka dit

1853–1864

  • Johannes Karlsson f 1815 i Od
  • h Inga Maja Svensdotter f 1807 i Synnerby
  • s August f 1838 se nedan
  • s Carl Johan f 1840
  • d Kajsa f 1842
  • d Johanna f 1844 till Herrljunga 1862

Familjen kom från Skölvene och flyttade till Fridhem 1864

1864–1866

  • August Johansson f 1838 se ovan
  • h Petronella Benjaminsdotter f 1837 i Ornunga
  • d Selma Gustava f 1864

Till Långareds Kvarn 1866

1866–1879

  • Anders Petter Andersson f 1829 i Ekeberget Gundlered död 1878 “Ljurskamjölnarn”
  • h Katarina Andreasdotter f 1825 i Od
  • s Alfred f 1855 död 1878
  • d Emma Fredrika f 1857 “idiot”
  • d Charlotta f 1860 död 1878
  • d Ida f 1865
  • d Selma f 1867 död 1872
  • d Ada f 1870 död 1876
  • änka Britta Svensdotter f 1796 i Nårunga moder död 1874

1879–1914

  • Anders Petter Svensson f 1847 i Alingsås Land
  • h71 Albertina Johansdotter f 1848 i Gundlered Smedsgård Ljur
  • d Selma f 1872 i Landa g 93 i Algutstorp
  • d Ada f 1874 i Landa g i Högelid Ljur 1895
  • s Oscar f 1876 i Larv till USA 96
  • d Mina Josefina f 1878 i Larv till Bälinge 96
  • d Hilda f 1880 till Dannike 1898
  • d Hanna Naemi f 1882 till USA 1902
  • d Frida Elisabeth f 1884 till USA 1910
  • s Karl Rickard f 1885 till USA
  • s Nils Petrus f 1891 till USA 1910
  • föräldrarna till dottern Ada i Högelid 1914

1914–1917

  • Rickard Georg Benjaminsson f 1884 i Charlottenberg Nårunga

1916–1958

  • Karl Gustav Nilsson f 1881 i Vinköl
  • h09 Ellen Elisabet Thunell f 1887 i Mjäldrunga
  • d Astrid Margaretha f 1911 till Alingsås 1943
  • uä Kjell Sigurd Valdemar f 1936 till Alingsås 1943
  • d Karin Elisabeth f 1913 till Alingsås 1935
  • s Sven Göran f 1915 till Öna Nårunga
  • s Erik Jonas f 1916 till Falköping 1946
  • s Per Ragnar f 1918 död 1918
  • s Carl Ludvig f 1919 till Alingsås 38 död i Stockholm 71
  • d Tora Gunvor f 1921 till Alingsås g m Carl Ebbe Löfving
  • s Per-Olof Lennart f 1943
  • s Per Verner f 1923 se nedan
  • s Ragnar Benjamin f 1925 till Vänersborg 58
  • s Bengt Ebbe f 1926 till Grude 48

familjen kom från Skölvene 1916

1958-

  • Per Verner Nilsson f 1923 i Ljurs Kvarn se ovan
  • h58 Elsa Maria Elisabeth Andersson f 1927 i Rönö Östergötland
  • s Hans Verner f 1959
  • d Ingeborg Elisabeth f 1963

LJUR KÄMPAGÅRDEN

1690–1736

  • Anders Svensson f 1661 i Ljur troligen på gården död 1747
  • h Elin död 1734
  • d Ingrid f 1694 g 1710 gm Mikhael Persson St Långared, senare till Skantena Nårunga
  • h(2)35 Britta Olofsdotter f 1702 i Iglabotorp dotter till Olof o Kerstin d 1785
  • s Sven f 1736 död 1747
  • d Elin f 1740 g 60 t Nårunga by

1736-ca 1770

  • Anders Andersson f 1708 troligen från Åred Nedergård Nårunga död 1763
  • h 36 Ingrid Mikhaelsdotter f 1711 i Stora Långared död 1794 (dotter till Ingrid o Mikhael ovan)
  • d Katarina f 1740 g 58 i Nårunga by
  • s Mikhael f 1744 se nedan Gård 1
  • d Martha f 1747 se nedan Gård 2
  • d Elin f 1750 se nedan Gård 3
  • d Kerstin f 1754 död 1755
  • d Karin f 1757
  • d Kerstin f 1763

Gården nu delad i tre delar mellan syskonen Mikhael, Martha o Elin

LJUR KÄMPAGÅRDEN GÅRD 1

1767–1809

  • Mikhael Andersson f 1744 i Kämpagården se ovan död 1809
  • h67 Britta Olofsdotter f 1737 i Källarebacken Ljur
  • d Anna f 1767 g 90 i Barnegården Nårunga
  • s Anders f 1771 “oregerlig” se nedan
  • s Ambjörn f 1774 “oregerlig”
  • d Ingegerd f 1778 g98 m Anders Nilsson Kamparås

1809–1845

  • Anders Mikhaelsson f 1771 i Kämpagården se ovan död 1847
  • h09 Annika Eriksdotter f 1787 i Åsgärde Nårunga
  • s Emanuel f 1810 till Nårunga Klockaregård 1839
  • s Erik f 1813 troligen död ung
  • d Anna Britta f 1814 se nedan
  • s Johannes f 1817 till Framnäs 55
  • s Erik Gustav f 1825 Kullen Ljur, senare Glimmeskullen och Ekelund

1845–1850

  • Anders Johansson f 1816
  • h Anna Britta Andersdotter f 1814 i Kämpagården se ovan
  • s Johannes f 1845
  • d Johanna Christina f 1849

familjen flyttade till Åred Västergård

1850–1852

  • Sven Jonsson f 1811 i Enet Ornunga
  • h Maja Johansdotter f 1825 i Ryda
  • d Mathilda f 1848
  • s Johan Fredrik f 1850

familjen till Åby Kvarn Landa

1852-ca 1885

  • Andreas Persson f 1822 i Ornunga död 1897
  • h Lovisa Jonasdotter f 1823 i Ljurs Kvarn
  • s Johan Fredrik f 1852 till USA 1888
  • d Mathilda f 1854 t Ornunga Simonsgård 72
  • s Per Gustav f 1857 till USA 1880
  • s Casper f 1859 se nedan
  • d Selma f 1862 gift i Torpet Skogsbygden 1896
  • d Josefina f 1865 se nedan
  • s Axel f 1867 till USA

ca 1885–1908

  • Kasper Andreasson f 1859 i Kämpagården se ovan död 1908 “lindrigt sinnessjuk”

1908–1952

  • Leander Johansson f 1867 i Algutstorp död 1952
  • h09 Josefina Andreasdotter f 1865 i Kämpagården se ovan död 1952

Efter Leanders o Josefinas död slogs gården ihop med Gård 2

LJUR KÄMPAGÅRDEN GÅRD 2

1770–1784 (1784–1810)

  • Per Persson f 1740 i Nårunga bror till Lars i Korpås
  • h70 Martha Andersdotter f 1747 i Kämpagården död 1820
  • d Elin f 1771 död 1807 ogift??

Martha omgift 1784 med Anders Jonsson f 1729 i Vaselid (änkling) död 1800

  • s Johannes f 1788 se nedan

1810–1835

  • Johannes Andersson f 1788 i Kämpagården se ovan död 1836
  • h22 Christina Larsdotter f 1793 i Ljurs Stom
  • d Maria Christina f 1824 troligen död ung
  • s Andreas f 1827 död 1831
  • s Anders f 1834

familjen till backstuga på socknens mark cirka 1835

1835–1841

  • Ägare: Bengt Jonsson i Uddetorp Kvinnestad
  • Lantbo: Andreas Andersson f 1801 i Ljur Lillegård
  • h Stina Andersdotter f 1802 i Åred Västergård
  • d Anna Maja f 1828 i Lillegården
  • s Anders f 1832 i Lillegården
  • s Magnus f 1837 död 1838

familjen kom hit från Ljur Lillegård. Till backstuga på Hultet ca 1841 “tiggare”

1841–1844

  • Sven Gisslesson f 1809 i Jällby
  • h Kerstin Andersdotter f 1816
  • d Johanna f 1833
  • d Britta Stina f 1835
  • d Anna f 1839

familjen kom hit från Spångakil Ornunga och flyttade till Hol 1844

1845-ca 1880

  • Andreas Olofsson f 1815 i Gundlered
  • h Britta Maja Johansdotter f 1813 i Krusagården Horla

ca 1880–1916

  • Henrik Leonard Johansson f 1848 i Lida
  • h 74 Johanna Kristina Larsdotter f 1847 i Elofsgården Horla död 1927
  • s Axel Linus f 1875 till Åsen
  • s Johan Viktor f 1882 till Stora Långareds kvarn
  • d Hanna Viktoria f 1885 se nedan

1916-ca 1950

  • Axel Enock Claesson f 1892 i Allmänningen Nårunga död 1968
  • H16 Hanna Viktoria Henriksson f 1885 i Ljur död 1960
  • s Inge Henrik f 1917 se nedan
  • s Axel Elof f 1919 se nedan
  • s Valter Viktor f 1920 till Siene
  • d Karin Viktoria f 1922 till Alingsås
  • d Märtha Maria f 1923 g m Ivan Sylvén

ca 1950–1975

  • Inge Henrik Claesson f 1917 i Kämpagården se ovan
  • Axel Elof Claesson f 1919 i Kämpagården se ovan
  • h 47 Runa Eva f 1916 död 1988
  • s Claes-Åke f 1947 se nedan
  • d Eva Gunnel f 1950
  • s Bo-Lennart f 1954 g Bergsätra Ljur

1975-

  • Claes-Åke Claesson f 1947 i Kämpagården se ovan
  • h71 Gerd Gunnel Birgitta f 1949
  • s Anders Elof f 1974
  • s Pär Bertil f 1976

LJUR KÄMPAGÅRDEN GÅRD 3

1774–1805

  • Lars Larsson f 1745 i Häradsvad död 1813 son till Lars Andersson o Kerstin
  • h74 Elin Andersdotter f 1754 se ovan död 1815
  • s Andreas f 1875 gift 00 i Ljur Lillegård
  • s Lars f 1779 se nedan
  • d Maria f 1782 g 04 m Johannes Larsson Galstad
  • s Anders f 1786 död 1786
  • s Johannes f 1791 gift i Åsgärde

1805-ca 1835

  • Lars Larsson f 1779 i Kämpagården död 1838
  • h05 Ingegerd Karlsdotter f 1782 i Ljurs Stom död 1865
  • s Andreas f 1805 till Åbacken
  • s Johannes f 1807 gift i Lillegården
  • d Maria f 1809 gift i Ljurs Stom
  • s Anders f 1811 soldat Ljus i Högelid
  • s Lars f 1814 gift i Skaket
  • d Ellika f 1816 till Bollebygd 1845
  • s Magnus f 1819 “lösdrivare”
  • s Carl f 1822 död 1822

familjen på undantag efter cirka 1835 förmodligen sammanslogs enheten med Gård 2

LJUR KÄMPAGÅRDEN NOLBACKA

Troligen två Torp på 1860 talet

TORP 1

– 1864

  • änka Kristina Larsdotter f 1795 i Ljur
  • Anders Johansson f 1835 i Kämpagården
  • h Clara Lisa Andersdotter f 1836 i Åbacka Ljur
  • s Emil f 1861
  • s Fredrik f 1864

familjen flyttade till Sandlid 1864

TORP 2

-1877

  • änka Johanna Andersdotter f 1810 i Ljur Lillegård död 1861
  • d Anna Katarina f 1841 till Alingsås 59
  • August Larsson f 1846 i Ljur till Korpås 1861
  • Anders Larsson f 1836 i Ljur död 1876
  • h Maja Cajsa Andersdotter f 1830 i Hol
  • s Henrik f 1858 död 1876
  • s Carl Johan f 1863 död 1876

Efter makens och sönernas död 1876 flyttade Maja Cajsa tillbaka till Hol och gifte om sig 1877

1878–1913

  • Anders Petter Joelsson f 1849 i Nårunga
  • h 79 Anna Fredrika Andersdotter f 1852 i Nårunga död 1933
  • d Hilda Annika f 1880 till Tämta 07 gift i Fristad
  • s Anton Ferdinand f 1882 död 1884
  • d Ida Viktoria f 1883 död 1890
  • s Johan Fridolf f 1885 till Kyrkefalla 1906
  • s Oscar Adolf f 1889 till Blombacken Ljur
  • d Julia Elisabeth f 1891 se nedan

1913–1955

  • Julia Elisabeth Andersson f 1891 i Nolbacka se ovan
  • d Lilly Maria f 1913 till Gingri 1927
  • s Erik Herbert Herner f 1915 till Bredestad 1943

Julia till Kållands-Åsaka 1955

1931–1960

  • Ella Aurora Andersson f 1907 I Borås
  • s Stig Arne f 1939

till Alingsås 1960

LJUR KÄMPAGÅRDEN TROLLÖLED

ca 1850–1864

  • Anna f 1806 i Sällerhög Asklanda änka efter Anders Larsson
  • s Lars f 1831 se nedan
  • Lars Andersson f 1831 i Lilla Långared se ovan
  • h Anna Maria Pettersdotter f 1822 i Svedjan Nårunga
  • s Anders Fredrik f 1859
  • s Johan August f 1864

familjen flyttade till Mellantorp1864

1864–1895

  • Carl Larsson f 1838 i Ljur död 1878 skomakare “lappesnurren”
  • h Britta Stina Andreasdotter f 1834 i Nårunga
  • s Anton Linus f 1868 se nedan
  • d Ida Sofia f 1872 till Trollö Ornunga 1894

1895–1900

  • Anton Linus Karlsson f 1868 i Trollöled snickare
  • h(1) Maria Sofia Svensdotter f 1871 i Horla död 1896
  • s Karl Einar f 1895 död 1895
  • s Georg Verner f 1896 gift i Mjäldrunga till Grindstugan St Långared 1900

1900–1925

  • änka Maja Greta Andersdotter f 1834 död 1924
  • Oscar Edvin Andersson f 1875 i Enet
  • h00 Frida Olivia Östlund f 1878 i Ornunga
  • s Gunnar Georg f 1902 gift 25 se nedan
  • d Elsa Alfhild Frideborg f 1903 till Alingsås stad 1922
  • d Gunhild Svea Olivia f 1907 till Alingsås stad 1925
  • d Asta Gunborg Vendela f 1917 g m Gösta Bernhardsson Alingsås

familjen flyttade till Alingsås 1925

1925

  • Gunnar Georg Andersson f 1902 i Trollöled
  • H25 Anna Elisabeth Johansson f 1897 i Ljur
  • uä Ivar Nathanael f 1918 i Borås
  • uä Bengt Elias f 1922
  • d Gunborg Elisabeth f 1928

familjen flyttade till Siene

1925–1928

  • Carl Josef Ernstsson f 1896 i Ljur
  • h25 Hilda Linnea Lindgren f 1905 i Asklanda från Västerlid Nårunga flyttade till Blombacka Ljur

1930–1933, 1935–1947

  • Nils Ragnar Georg Andersson f 1907 i Anderstorp Ornunga
  • h30 Berta Viktoria Johansson f 1904 i Fridhem Ljur
  • d Eivor Ida Viktoria f 1933
  • s Sture Bengt Georg f 1939

familjen till Ekelund Ljur

1936–1943

  • Maj-Britt Eivor Viola Flink f 1922 i Alingsås
  • d Barbro Britt i Margaretha f 1939

Trollöled återgick till Kämpagården

LJUR KÄMPAGÅRDEN 2:8

ca 1980–

  • Gert Elis Andersson f 1955 i Ekelund Ljur kioskägare
  • h80 Nina Maria Lisewall f 1957 i Alingsås
  • d Åsa Maria f 1978
  • s Nils Peter f 1982

LJUR KÄTTLINGABO

av släktnamnet Kättling

-1640

  • Hufvud Tholsson
  • h Marit Andersdotter
  • d Elin se nedan
  • s Simon
  • s Sven
  • s Lars
  • s Bengt
  • s Joen ca 1640-
  • Sven Joensson död 1703
  • h40 Elin Hufvudsdotter se ovan
  • s Bengt t Gundlered
  • d Karin
  • s (?) se nedan

-1712

  • son till Sven o Elin död ca 1707
  • h Kerstin Larsdotter syster till Olof Larsson Häradsvad Nårunga

1712

  • Anders i Redväg
  • + drängen Lars

1717

  • Sven Andersson f d soldat
  • h Karin Larsdotter
  • s Lars f 1714 till Borås för hovslagarutbildning

1722

  • Hans soldat

1732

  • Carl Orre

1752-

  • Lars Toresson f 1724 i Nårunga död 1772
  • h52 Kerstin Nilsdotter f 1723 i Stenhögen (syster till Ingeborg i Gård 2)
  • s Thol f 1755 död 1755
  • s Anders f 1756 död 1756
  • d Kerstin f 1757
  • s Sven f 1760
  • s Nils f 1764

1770-talet ytterligare en familj (?)

  • Lars Bengtsson
  • h Kerstin d Annika f 1763
  • s Bengt d Katarina
  • d Anna

1755–1788

Kan ha varit en 3e Gård, alt Toressons på undantag

  • Jonas Johansson f 1717 i Stora Långared död 1773
  • h 45 Kerstin Andersdotter f 1725 i Vaselid (Anders Torstensson) död 1805
  • s Anders f 1748 g 79 m Katarina Nilsdotter från Öna Nårunga
  • s Per f 1749 till Klockaregården död 1817 i Kättlingabo
  • s Thol f 1751 gift i Ljur Västergård
  • d Elin f 1753 se nedan
  • s Jonas f 1762
  • d Katarina f 1766

familjen kom från Åred Nedergård

1788–1820

  • Jacob Svensson f 1764 i Spångakil död 1826
  • h 87 Elin Jonasdotter f 1753 i Åred Nedergård se ovan död 1817
  • d Kerstin f 1788 g 13 m Johannes Olofsson i Kyrkebol Ornunga
  • s Jonas f 1789 död 1808 d Anna f 1791 död 1792
  • s Sven f 1796 se nedan

1820–1855

  • Sven Jacobsson f 1796 i Kättlingabo se ovan död 1857
  • h18 Ingegerd Olofsdotter f i Kyrkebol Ornunga död 1852
  • s Johannes f 1820 till Halla 1841 g m Anna Katarina Andersdotter
  • s Andreas f 1828 se nedan

1855–1882

  • Andreas Svensson f 1828 i Kättlingabo se ovan död 1907
  • h Johanna Johansdotter f 1829 i Gundlered Smedsgård död 1897
  • s Fredrik f 1855 se nedan
  • s Henrik f 1860 död 1861
  • s Johan Emil f 1862 (Essén) läroverksadjunkt Örebro
  • s Anton f 1868 till Örgryte 1887 senare USA
  • s Vitalis f 1872 död 1877

1882–1910

  • Fredrik Andreasson f 1855 i Kättlingabo död 1912
  • h82 Hanna Karolina Augustsdotter f 1861 i Hökared död 1907
  • d Hilda Viktoria f 1886 död 1900
  • d Hanna Davida f 1889 se nedan
  • s Nils Fredrik Angantyr f 1900 gift 27 Frälsegården Bälinge

1910-ca 1950

  • Oscar Fridolf Pettersson f 1881 i Kyrketorp Kvinnestad död 1968
  • h10 Hanna Davida Fredriksson f 1889 i Kättlingabo se ovan
  • d Elsa Hedvig Viktoria f 1909 död 1909
  • d Margit Ingrid Frideborg f 1910 gift Ålleving Kyrketorp Kvinnestad
  • d Inez Sigrid Viola f 1915 till Alingsås 1939
  • d Doris Gunvor Regina f 1917 ogift Kättlingabo
  • s Sven Folke Ingemar f 1920 ogift Kättlingabo

ca 1950-

  • Doris Gunvor Regina Pettersson f 1917 i Kättlingabo se ovan
  • Sven Folke Ingemar Pettersson f 1920 i Kättlingabo se ovan

LJUR KÄTTLINGABO GÅRD 2

1717

  • Bengt soldat

1722–1743

  • Mikhael Andersson f 1864 död 1752 son till Anders o Elin
  • h Anna
  • s Anders f 1720 se nedan
  • s Bengt f 1724 död 1725
  • s Bengt f 1726

1743–1784

  • Anders Mikhelsson f 1720 i Kättlingabo se ovan död 1789
  • h43 Ingeborg Nilsdotter f 1721 i Stenhögen död 1773
  • d Katarina f 1743 gift 1771
  • d Elin f 1746 gift i Siene
  • d Britta f 1749 död 1750
  • s Bengt f 1750 död 1750
  • s Magnus f 1751 död 1752
  • s Mikhael f 1754 död 1755
  • d Annika f 1756 g i Stockamaden K Skövde
  • d Kerstin f 1759 död 1762
  • d Kerstin f 1763
  • h(2)73 Britta Persdotter f 1732 i Nårunga död 1807 (Per Lidberg o Marit)
  • d Stina f 1776 död 1790
  • d Inggerd f 1776 död 1777

1784–1789

  • Gustav Arvidsson f 1754
  • h Ingeborg Jonsdotter f 1754
  • s Anders f 1778
  • d Elin f 1784
  • s Johannes f 1787 död 1787

familjen till Siene 1789

1789–1830

  • Peter Pettersson f 1763 i Algutstorp död 1830
  • h Ingeborg Andersdotter f 1762 i Krösekullen död 1829
  • d Britta f 1790 gift 14 Andreas Andersson Nordhult
  • d Anna f 1793 tillbaka som änka i Kättlingabo
  • d Karin f 1797 gift i Nolgården Ornunga
  • s Anders f 1800 se nedan
  • d Ella f 1803 gift33 m Lars Jonsson Spångakil
  • d Anna Maria f 1809 gift 30 i Spångakil

1830–1841

  • Anders Pettersson f 1800 i Kättlingabo se ovan
  • h Anna Jonsdotter f 1813 i Högen Ornunga
  • s Jan Petter f 1834 gift i Bälinge
  • d Johanna f 1839 sjuklig ogift
  • d Anna Britta f 1841 död ung

Anders sålde gården och levde på undantag i 54 år. Var känd trollkarl i bygden “Kättlingen”

1841–1843

  • Johannes Olofsson f 1816 i Tämta
  • h Katarina Andersdotter f 1816 i Siene
  • d Anna Stina f 1843

familjen flyttade till backstuga under Nordhult Nårunga 1843

1843–1857

  • Anders Jonsson f 1825 i Algutstorp
  • h Lovisa Johansdotter f 1817 i Siene
  • s Johan Aron f 1853
  • s Alexander f 1857

familjen till torpet Ekelund 1857

1857–1862

  • Lars Andersson f 1813 i Siene
  • h Anna Christina Olofsdotter f 1821 i Nolhagen Ljur
  • s Carl f 1844 i Hökared
  • d Johanna Christina f 1846
  • s Fredrik f 1848 d Mathilda f 1850
  • d Charlotta f 1852
  • d Clara f 1854
  • s August f 1857

familjen kom från Hökared och flyttade till Gundlered Västergård 1862

1861–1862

  • arrendator Carl Andersson f 1833 i Östtorp
  • h Maja Lisa Johansdotter f 1839 i Mellomgärde
  • s Johan f 1861

familjen kom från Östtorp och flyttade till Bredared

1859–1865 kan ha varit en 3e gård

  • Gabriel Olofsson f 1827 i Nolhagen
  • h Christina Olofsdotter f 1828 i Lidabacke
  • d Ida Josefina f 1858 i Ekelund
  • d Albertina f 1860

familjen kom från Ekelund och flyttade sedan tillbaka dit

1862-ca 1900

  • Carl Johansson f 1833 i Gundlered Smedsgård död 1898
  • h Johanna Johansdotter f 1837 i Åsgärde
  • d Selma Josefina f 1863 gift 95 m Henrik Johansson Lilla Långared
  • d Ada Sofia f 1864 död 1866
  • s Johan Edvin f 1867 gift i Böstorp Algutstorp
  • s Oscar Valerius f 1878 se nedan

ca 1900–1957

  • Oscar Valerius Karlsson f 1878 i Kättlingabo se ovan död 1960
  • h(1) 11 Frida Emelia Kaspersdotter f 1883 i Björkebacken Ornunga död 1918
  • h(2) 20 Hedda Viktoria Andersson f 1881 i Hjulsered död 1926
  • h(3) 29 Edith Maria Pettersson f 1895 i Nårunga död 1966
  • d Elna Maria f 1930 se nedan

1957-ca1992

  • Lars Erik Rune Andersson f 1937 i Lena (hit från Gundlered)
  • h57 Elna Maria Karlsson f 1930 i Kättlingabo se ovan
  • d Inga-Lill Maria f 1957
  • s Jan-Erik Rune f 1959
  • s Claes-Göran Ingemar f 1960 se nedan
  • d Britt-Marie Irene f 1965

ca1992-

  • Claes-Göran Ingemar Andersson f 1960 i Kättlingabo se ovan

LJUR KÄTTLINGABO BACKSTUGA

1740-talet

  • Maria Svensdotter f 1702 i Ornunga (Per Lidbergs änka) (mor till Britta Persdotter i Kättlingabo Anders Mikhaelssons 2a hustru

ca1765-

  • Anders Westergren f i Ljur Västergård soldat
  • h Kerstin Persdotter f 1735
  • d Britta f 1768 död 1774
  • s Per f 1773

LJUR LILJEDAL STENHÖGENS SOLDATSTOM

ca 1850-

  • Johan Sten f 1816 i Ljur död 1899
  • h Anna Katarina Andreasdotter f 1824 i Ornunga
  • s Anders Johan f 1848 t Horn 78
  • d Johanna Charlotta f 1852 t Kämpagården 70
  • s Alfrid f 1855 t Tämta 71
  • s Ludvig f 1858 t Stenstorp 80
  • d Amanda Josefina f 1863 död 1874
  • s Emil f 1866 t USA 84

ca 1878-ca 1920

  • Sven August Olofsson-Östlund f 1853 i Hindered Tämta
  • h76 Charlotta Jonasdotter f 1846
  • d Frida Olivia f 1878 gift i Alingsås
  • d Gerda Serafia f 1880 se nedan
  • d Hilma Viktoria f 1882 gift i Ljur
  • d Elin Elisabeth f 1885
  • s Albin Georg f 1889

ca 1920–1940

  • Franz Fritjof Svensson f 1881 i Göteborg
  • h Gerda Serafia Östlund f 1880 se ovan död 1957
  • d Gunborg Charlotta Lilly f 1915 till Vänga 50
  • d Sonja Ragnhild Elisabeth f 1921 se nedan
  • s Rune Holger Fritjof f 1923 t Åred Östergård 55

1940–1981

  • Karl Gustav Evert Svantesson f 1917 i Sjölid
  • h40 Sonja Ragnhild Elisabeth Svenson f 1921 se ovan
  • s Gösta Willy Ingemar f 1940 t Ljur Västergård
  • d Gerd Diana Inga-Lill f 1942 g Johansson Algutstorp
  • d Eva Sonja Vivianne f 1948 g Svantesson
  • s Hans Karl-Gustaf f 1953 t Vaselid
  • s Åke Claes-Göran f 1960 se nedan

1981-

  • Åke Claes-Göran Liljeäng f 1960 i Liljedal se ovan
  • h Eva Ann-Christine Johansson f 1963
  • d Sara
  • d Lina f 1988
  • d Anna

LJUR LILLA LÅNGARED GÅRD 1

-1649

  • Lars Andersson (son till Anders Nilsson o Elin Nilsdotter Ornunga) (har en syster Märtha i Hjulsered)
  • h Rangela Andersdotter från Ornunga Västergård (en bror Helge i Västerg)
  • d Britta (Börta) dömd för tjuvnad 1648

1649–1682

  • Anders Larsson

1699–1719

  • Lars Andersson död 1744–1755
  • h Martha Svensdotter f 1676 död 1755
  • d Karin f 1702 se nedan
  • d Karin f 1711 g 33 m Ingel Jonsson Ljurs Kvarn
  • d Marit

familjen flyttade 1719 till Trollö Ornunga

1720–1753

  • Anders Andersson f 1695 i Hestra Tämta
  • h20 Karin Larsdotter f 1702 i L Långared se ovan
  • s Lars f 1722 g 55 till Åred
  • s Hufvud f 1724 död 1771 i Galstad Mellomgård Asklanda
  • s Sven f 1727
  • s Anders f 1729
  • s Sven f 1731
  • d Karin f 1733 g 53 se nedan
  • d Elin f 1735 troligen gift i Åred Västergård Nårunga
  • s Lars f 1740 g 62 se Gård 3
  • s Nils f 1741 död 1751
  • d Elin f 1750 död 1751

Gården delades nu mellan Karin (Gård 1) och Lars (Gård 3)

1753–1784

  • Sven Jonsson f 1729 i Ljur död 1793
  • h53 Karin Andersdotter f 1733 i L Långared se ovan död 1789
  • s Per f 1754 död 1778
  • s Nils f 1760 död 1762
  • s Nils f 1764 se nedan

1784-ca 1820

  • Nils Svensson f 1764 i L Långared se ovan
  • h Britta Gustavsdotter f 1757 i Vaselid
  • s Petter f 1784 g 08 m Kerstin Svensdotter Gård 3
  • s Gustaf f 1786 till Sjölid “Gösta i Sjöli”
  • d Katarina f 1789 död 1790
  • s Lars f 1791 död 1799
  • s Anders f 1794
  • d Britta Stina f 1796
  • s Lars f 1800
  • s Carl f 1803

Familjen till Sjölid Ornunga

ca 1820-ca 1824

  • Lars Persson f 1793 i Ö Vaselid
  • h Maja Andersdotter f 1798 i Lindås Ornunga
  • d Anna Katarina f 1819
  • s Erik Magnus f 1820
  • s Anders Petter f 1823

familjen till Lilla Sjötorp Ornunga 1824

1824

  • Anders Nilsson f 1787 i Bergstena
  • h Elin Jonsdotter f 1777 i Alingsås
  • d Anna Cajsa f 1811
  • d Britta Stina f 1821

familjen bodde här bara en kort tid

1824–1827

  • Nils Gabrielsson f 1799 i Galstad Asklanda
  • h Stina Svensdotter f 1798 i Tången Skogsbygden
  • d Anna Katarina f 1824
  • s Johan Petter f 1826

familjen till Ålleholm Nårunga 1827

1827–1835

1835–1840

  • Andreas Larsson f 1805 i Kämpagården
  • h Katarina Johansdotter f 1804 i Gundlered
  • s Carl f 1834 i Åbacka
  • s Johannes f 1837
  • d Clara f 1840

familjen till backstuga 1840. Andreas skrivs som lösdrivare

1840–1858

  • Lars Persson f 1795 i Vedkärrshagen Åred
  • h(1) Karin Andersdotter f 1785 i Näverhult död 1853
  • h(2) Katarina Bengtsdotter-Alf f 1811 i Ornunga Södergård
  • d Sara Lisa f 1837
  • d Inga Maja f 1846

familjen till torpet Sörbacka 1858

  • syskon till Karin Andersdotter, hitflyttade från Svenstorp
  • Anders Andersson f 1775 i Näverhult död 1845
  • Sven Andersson f 1873 i Näverhult död 1853
  • Katarina Andersdotter f 1788 i Näverhult utflyttad 1860

1858

  • Lars Andreasson f 1817 i Höghult Skogsbygden
  • h Johanna Eriksdotter-Ekman f 1830
  • d Anna Charlotta f 1854
  • s Johan Emil f 1856

familjen flyttade samma år till Ornunga Nordgård

1861–1868

  • Elias Bengtsson f 1808 i Horla
  • h Johanna Svensdotter f 1818 i Hol
  • s Johannes f 1839 se nedan
  • d Lotta f 1848
  • s Henrik f 1853

familjen kom hit från Skattegården 1861 och flyttade till USA 1868

1863–1864

  • Johannes Eliasson f 1839 se ovan
  • h Ella Maja Andreasdotter f 1844 i Iglabo
  • s Johan Axel Emil f 1864

familjen till Södra Björke 1864

1868–1895

Casper Åhman f 1843 i Ornunga

  • h Hilda Gustava Andreasdotter f 1852 i Nårunga
  • s Carl Oscar f 1871 död 1881
  • d Gottfrida Axenia f 1873
  • s Arthur Reinhold f 1876
  • d Lotten Viktoria f 1880
  • s Oscar Rudolf f 1882
  • d Hedvig Naemi f 1885
  • s Nils Georg f 1890
  • s Fritz Valfrid f 1893

familjen till Vänga 1895

1879–1880

arrendatorer

  • Lars Johansson f 1835 i Ljur
  • h Maja Lisa Andersdotter f 1839 i Nårunga
  • d Helvida Elisabeth f 1865
  • d Almina Axenia f 1871
  • s Oscar Valfrid f 1872

familjen kom hit från Nårunga och flyttade till Ornunga 1880

1895–1935

  • moder: Lovisa Jonasdotter f 1841 i Hol änka 1896 död 1927
  • Sanfrid Björkman f 1864 i Södra Björke död 1935
  • h06 Hanna Charlotta Johansdotter f 1883 i Ljur Lillegård död 1968
  • d Lilly Charlotta Frideborg f 1908 g m Nils Sävenstrand Sävsjöos
  • s Lennart Sigfrid Nathanael f 1909 se nedan
  • d Ingeborg Linnea Elisabeth f 1911 g 44 m Thor Hernquist Fristad
  • d Carin Maria Lovisa f 1913 se nedan
  • s Lars Georg Simeon f 1916 se nedan

1935-

  • Lennart Sigfrid Nathanael Björkman f 1909 se ovan död 1966
  • Carin Maria Lovisa Björkman f 1913 se ovan
  • Lars Georg Simeon Björkman f 1916 se ovan chaufför

LJUR LILLA LÅNGARED GÅRD 3

Delad från Gård 1 1762

1762–1804

  • Lars Andersson f 1740 i Lilla Långared se Gård 1
  • h62 Ella Gustavsdotter f 1742 i Nårunga död 1821 (dotter till Gustav Sandberg o Elin Persdotter)
  • s Anders f 1763 död 1786
  • s Andreas f 1767 till Mjöhult
  • s Petter f 1770 (Sandberg) till Hov
  • s Gustav f 1778 död 1787
  • d Karin f 1775 död 1777
  • s Lars f 1781 se nedan

1804–1831

  • Lars Larsson f 1781 i L Långared se ovan död 1806
  • h 04 Kerstin Svensdotter f 1784 i L Lida död 1820
  • s Anders f 1804 se nedan
  • s Andreas f 1806 se nedan
  • Kerstin omgift 1808 med
  • Petter Nilsson f 1784 i L Långared Gård 1
  • s Lars f 1808
  • s Gustav f 1810
  • d Katarina f 1811
  • s Svante f 1813 t Lilla Sjötorp Ornunga
  • s Gustav f 1816
  • s Carl f 1817 t Sjölid Ornunga
  • s Nils f 1820 död 1820

1831–1835

  • Anders Larsson f 1804 i Lilla Långared se ovan
  • h Anna Andersdotter f 1806 i Sällerhög
  • s Lars f 1831

familjen till Lilla Långared backstuga ca 1835

1835–1841

  • Andreas Larsson f 1806 i L Långared se ovan
  • h Karin Andersdotter f 1805 i Ryd Skogsbygden död 1841
  • d Clara Lisa f 1835
  • s Carl f 1838 död 1839

familjen till backstuga ca 1841

1833–1835

  • Olaus Nilsson f 1803 i Udden Tämta dräng
  • h Lovisa Nilsdotter f 1799 i Tämta
  • s Johan Wilhelm f 1833
  • s Nils Petter f 1834

Familjen till Bredared 1835

1837–1865

  • Anders Svensson f 1807 i Mellomgärde
  • h Anna Britta Andersdotter f 1816 i Hulvik
  • s Johan Fredrik f 1837
  • s Anders Petter f 1840 död 1841
  • s August f 1842
  • d Charlotta f 1845 till Hulvik Nårunga 66
  • s Casper f 1848 till Hulvik Nårunga 66
  • s Alexander f 1857
  • s Johan Gustav f 1857

familjen kom hit från Iglabo och flyttade till USA 1864–1865

1867 kom två familjer hit från Hol, eventuellt var det två enheter några år

1867–1868

  • Johannes Andersson f 1833 i Hol
  • h Johanna Pettersdotter f 1833 i Hol
  • d Emma Sofia f 1862 s August f 1866

familjen tillbaka till Hol 1868

1867–1870

  • Andreas Andersson f 1792 i Nårunga död 1867 svärfar
  • h Maj Andersdotter f 1896 i Horla
  • Anders Petter Johansson f 1823 i Hol
  • h Anna Katarina Andersdotter f 1829 i Hol
  • d Sofia f 1851 till Alingsås 70
  • d Anna Christina f 1853 till Öna 1870
  • s Johan Fredrik f 1857
  • s August f 1861
  • s Aron f 1864 död 1870
  • d Emma f 1867 död 1870

familjen till Hol 1870

Gården sammanslogs 1870 med Gård 1 och Gård 2

  • Ägare: Kasper Åhman

LJUR LILLA LÅNGARED GÅRD 2

-1646

  • Lars Andersson se Gård 1

1636–1666

  • Anders
  • h Elin

1666-ca 1695

  • Gudmund Jonsson

ca 1695–1724

  • Lars Gudmundsson troligen son till ovanstående
  • h Ingeborg Andersdotter
  • d Elin f 1699 se nedan

1724–1759

  • Jon Bengtsson f 1701 i Sandvik Tämta död 1773
  • h Elin Larsdotter f 1700 i L Långared se ovan död 1772
  • d Ingeborg f 1724 g 42 m Anders Persson Ornunga Mellomgård
  • d Anna f 1727 g 52 m Staffan Larson Kyrkebol Ornunga
  • s Per f 1730
  • s Gunnar f 1733 g 59 t Gundlered
  • d Karin f 1736
  • s Bengt f 1738 se nedan
  • s Jonas f 1743 se Gård 4

1764 delades gården mellan bröderna Bengt o Jonas

1759-ca 1810 1/8 mtl

  • Bengt Jonsson f 1738 i L Långared se ovan död 1817
  • h(1) 59 Britta Nilsdotter f 1735 i Stenhögen död 1772 dotter till Nils A o Anna S
  • s Lars f 1761
  • d Karin f 1765 död 1768
  • h(2) Marit Hansdotter f 1747 i Algutstorp död 1815
  • s Nils f 1768 gift i Trollö Ornunga
  • s Jonas f 1770 död 1771
  • s Anders f 1771 död 1772
  • s Johannes f 1774 död 1774
  • d Britta f 1776 död 1777
  • s Jonas f 1777 g 08 m Anna Stina Håkansdotter V Ramnaklev Asklanda
  • d Elin f 1779 död 1790
  • s Hans f 1782 se nedan
  • d Karin f 1786 se nedan

ca 1810-ca 1840

  • Hans (Johannes) Bengtsson f 1782 i L Långared se ovan
  • h Britta Persdotter f 1802 i Vaselid
  • s Anders Petter f 1831 död 1831
  • d Maja Lisa f 1833
  • d Anna Britta f 1833
  • d Ella f 1836

familjen till Liseberg (backstuga) ca 1840

ca 1825-

bodde på undantag

  • änka Karin Bengtsdotter f 1786 i L Långared se ovan änka efter Anders Persson f 1790 i Vaselid
  • s Erik Magnus f 1811
  • s Petter f 1812
  • d Britta f 1814 till Vaselid 1832
  • s Erik f 1816 d Maria f 1816
  • d Anna Maria f 1819 till Bredared
  • d Ella f 1820 gift i Ryagärde Ornunga

1840–1850

  • Olaus Åhman f 1809 i Bredared
  • h Augusta Wilhelmina Börjesdotter f 1813 i Göteborg
  • s Johan Adolf f 1834
  • s Per Magnus f 1836
  • s Erik Gustaf f 1840
  • s Thure Fredrik f 1843
  • d Johanna Elisabeth f 1846
  • d Hilda Charlotta f 1849

familjen kom hit från Bredared och flyttade till Öna i Nårunga

1850–1866

  • fader Andreas Andersson f 1778 i Nårunga
  • Lars Andersson f 1812 i Ornunga (omgift 66 m Ingeborg Olofsdotter Åtorp Nårunga)
  • h Ella Nilsdotter f 1815 död 1859
  • s August f 1840
  • d Clara f 1848 till Ornunga 63
  • d Albertina f 1853

familjen kom hit 1850 från Stenhögen Ornunga, ägde gården t.o.m. 1862, bodde kvar som inhyses till 1866 då man flyttade

1862–1868

  • Anders Petter Pettersson f 1835 i Vaselid
  • h Johanna Eliasdotter f 1837 i Ljur Skattegård dotter till Elias Bengtsson
  • s Johan Emil f 1862
  • d Selma Elisabeth f 1864
  • d Ida Charlotta f 1867

familjen till USA 1868

1868–1870

  • Carl Otto Engström f 1823 i Kyllingared
  • h Johanna Andersdotter f 1820 i Undenäs
  • s Johan Otto f 1850 i Tived
  • s Karl Albert f 1852 i Kärråkra
  • d Charlotta f 1854 i Tived
  • s August f 1857 i Tived
  • d Augusta f 1859 i Älgarås
  • s Enock f 1861 i Älgarås

familjen kom hit från Älgarås 1868 och flyttade till Hol 1870

Gården slogs 1870 samman med Gård 1 och Gård 3: Kasper Åhman

LJUR LILLA LÅNGARED GÅRD 4

Gården delades från Gård 2 1764

1764–1803 1/8 mtl

  • Jonas Jonsson f 1743 i L Långared Gård 2 död 1811
  • h64 Ingegerd Karlsdotter f 1740 i Halla död 1811
  • s Johan f 1767 g 03 m Maria Jonsdotter t Nårunga Östergård
  • d Ingeborg f 1770 död 1773
  • s Carl f 1774 död 1774
  • s Jonas f 1776 död 1777
  • s Jonas f 1778 se nedan
  • s Carl f 1782 död 1782

1803–1845

  • Jonas Jonsson f 1778 i L Långared se ovan död 1839
  • h03 Karin Jonsdotter f 1779 i Nårunga Östergård
  • d Ingeborg f 1803 t Vaselid 30 g m Peter Persson Ö Vaselid
  • d Katarina f 1805 g 32 i Ljur Tholsgård
  • d Maria f 1809 g 41 m Carl Andersson i Mellomtorp Tämta
  • d Johanna f 1812 död 1841
  • s Johannes f 1814 se nedan
  • d Christina f 1817 död 1817
  • s Carl f 1818 död 1823
  • d Christina f 1823 g i Ryagärde Ornunga

1845-ca 1872

  • Johannes Jonsson f 1814 i L Långared se ovan “Besen”
  • h Stina Svensdotter f 1828 i Melltorp Horla död 1899
  • s Casper f 1847 död 1848
  • s Johan Casper f 1848 till USA 1878
  • s Carl Johan f 1850 till USA 1882
  • Stina omgift med Johannes Pettersson f 1824 i Äspenäs död 1868
  • s Alexander f 1852 se nedan
  • d Mathilda f 1857 g m Ernst Johansson Mellomtorp

ca 1872-ca 1880

  • Alexander Johansson f 1852 i L Långared se ovan
  • Alexander bodde på modens undantag till 1899 då han flyttade till Åbacka

ca 1880-ca 1890

  • Anders Petter Larsson Trollö gårdarna i sambruk

ca 1890–1895

  • Johan Andersson f i Trollö död 1895 son till ovanstående
  • h93 Hulda Paulina Rydberg f 1871 i Iglabo
  • d Anna Emelia f 1894

Hulda o Anna flyttade tillbaka till Iglabo

1895-ca 1925

  • Anders Henrik Johansson f 1855 i Ljur Västergård död 1940
  • h95 Selma Josefina Karlsdotter f 1863 i Kättlingabo
  • d Annie Linnea Elisabeth f 1896 g m Arthur Andersson Iglabo
  • s Nils Henrik Einar f 1899 till Borås 35
  • s Yngve Oscar Georg f 1905 se nedan

ca 1925–1963

  • Yngve Oscar Georg Johansson f 1905 i L Långared se ovan
  • h31 Edith Maria Andersson f 1899 i Blekene Asklanda
  • s Bert Börje Ingvar f 1938

familjen flyttade till Vårgårda

1964–1967

  • Folke Efraimsson Långared

1967-

  • Gustav Arvid Konrad Andersson f 1894 i Tumberg
  • h 36 Elsa Margaretha Blomquist f 1910 i Alingsås

LJUR LILLA LÅNGARED STENHÖGSBACKE (ALVATORPEN)

1852–1894

  • Anders Petter Pettersson f 1828 i Ornunga död 1894 “Alf-Anders Petter”
  • h Inga Maja Bengtsdotter f 1819 i Ornunga
  • d Clara f 1852 t Hol 74
  • d Johanna Mathilda f 1855 till Högelid 1894
  • u ä Henning Sanfrid f 1884 till Högelid 1894
  • d Anna Charlotta f 1857 död 1865
  • s Johan Fredrik f 1860 död 1860
  • d Josefina f 1861 gift 92 i Brotorp Horla

LJUR LILLA LÅNGARED STENHÖGSBACKE (ALVATORPEN)

1810-ca 1855

  • Anders Alf f 1787 i Bergstena död 1847 “dränkte sig”
  • h(1) Elin Jonsdotter
  • d Anna Cajsa
  • d Britta Stina
  • h(2) Katarina Bengtsdotter f 1811 i Ornunga
  • d Sara Lisa f 1837 se nedan
  • d Inga Maja f 1846

Katarina gifte om sig cirka 1855 och flyttade till torpet Sörbacka

ca 1870–1884

  • Johan August Falej f 1841 i Hova “dvärg”
  • h71 Sara Lisa Andersdotter f 1837 i Stenhögsbacke se ovan
  • d Alma Serafia f 1874

familjen till USA 1884

LJUR LILLA LÅNGARED MELLANTORPET

1864–1885

  • Lars Andersson f 1831 i Ljur (Lilla Långared) “Halte-Lars”
  • h Anna Maria Pettersdotter f 1828 i Svedjan Nårunga
  • s Anders Fredrik f 1859 se nedan
  • s Johan August f 1864 gift i Mjäldrunga 95
  • s Johan Fredrik f 1870 död 1877
  • mor Anna Andreasdotter f 1806 i Asklanda

familjen hit 1864 från backstuga under Stora Långared

1885–1889

  • Anders Fredrik Larsson f 1859 i Ljur se ovan
  • h85 Thilda Svensdotter f 1859 i Siene
  • s Fredrik Gottfrid f 1887
  • d Anna Elise f 1888

familjen till Hol 1889

1889–1927

  • Ernst Johansson f 1844 i Nårunga död 1912
  • h77 Mathilda Johansdotter f 1857 i Lilla Långared död 1932
  • d Hulda Gottfrida f 1878 t Alingsås 99
  • s Johan Viktor f 1882 g i Fribacken Ljur
  • d Hildur Elisabeth f 1884 g Larsson Stora Långared
  • s Ernst Gerhard f 1889 s Sven Malcus f 1890 död 1892
  • s Knut Algot f 1893 till USA 1913
  • s Carl Josef f 1896 g i Blombacka Ljur
  • s Evert Paul f 1899 se nedan

familjen hit från Sörbacka

1927–1957

  • Evert Paul Ernstsson f 1899 i Mellantorp Ljur se ovan
  • h Edith Margaretha Elisabeth f 1904 i Bredared
  • s Torsten Ragnvald f 1927 till Herrljunga 55
  • d Kerstin Mathilda f 1929 till Borås 48
  • s Oscar Ingemar f 1937 till Borås 54
  • s Stig Åke f 1942 till Bredared 57 senare Alingsås
  • s Kjell Sören f 1943

1957 brann boningshuset, Familjen flyttade till Bredared

LJUR LILLA LÅNGARED NOLÄNGSBACKEN (RÄVABACKEN)

1877–1912

  • Anders Petter Johansson f 1844 i Nårunga död 1900
  • h77 Anna Charlotta Larsdotter f 1854 i Nårunga död 1911
  • s Arthur Arvid f 1879 se nedan
  • d Hilma Gottfrid f 1881 död 1881
  • d Hanna Elisabeth f 1883 död 1887
  • s Johan Algot f 1886 till Algutstorp 04
  • s Oscar Fridolf f 1888 t Nårunga 12
  • s Henning Gottfrid f 1890 t Ornunga 12
  • d Gottfrida Elisabeth f 1892 t L Långared
  • s Sven Herbert f 1894 död 1897

1902–1904

  • Arthur Arvid Andersson f 1879 i Nolängsbacken se ovan
  • h03 Ida Rapp f i Anderstorp Ornunga till Anderstorp Ornunga 1904

1915–1971

  • Karl Oscar Rudolf Ågren f 1892 i Nårunga död 1965
  • h14 Hilda Olivia Lindahl f 1884 i Kvinnestad död 1952
  • s Carl Evert f 1914 t Kullings Skövde 40
  • d Margit Linnea f 1916 g m Erland Reinholdsson Uddetorp Kvinnestad
  • s Sven Johan Herbert f 1918 t S Härene 40
  • s Elof Göte f 1919 död 1942
  • s Oscar Paul f 1921 t Kullings Skövde 38
  • s Nils Helmer f 1922 g 49 i Alingsås

1971-

  • Bernt Olov Ragnar Johansson f 1943 skild 69 fotograf Edith Laila Christina Gudmunds f 1947 i Malung se nedan

ca 1975-

  • Carl Ove Edvard Karlsson f 1949 i Bergstena
  • h Edith Laila Christina Gudmunds f 1947 i Malung se ovan

1978–1990

  • Lennart Astor Gustavsson f 1929 i Öckerö
  • h54 Aad f 1918 i Norge

1990-

  • Ronnie Kenneth Robertsson f 1944
  • h Ulla Kristina Johansson f 1953

LJUR LILLA LÅNGARED SÖRBACKA

1858–1877

  • Lars Persson f 1795 i Vedkärrshagen Åred död 1876
  • h Catarina Bengtsdotter f 1811 i Ornunga
  • d Sara Lisa f 1837 (dotter till Anders Alf) till Göteborg 1861
  • d Inga Maja f 1846 (dotter till Anders Alf) gift 65 i Enet Ornunga, senare till USA

1877–1889

  • Ernst Johansson f 1841 i Öna Nårunga
  • h77 Mathilda Johansdotter f 1851 i Lilla Långared
  • d Hulda Gottfrida f 1878
  • s Johan Algot f 1880 död 1881
  • s Johan Viktor f 1882
  • d Hildur Elisabeth f 1884
  • s Ernst Gerhard f 1888

familjen till Mellantorp Ljur

LJUR LILLA LÅNGARED VÄSTERLED

ca 1860–1915

  • Andreas Andersson f 1820 i Nabben Nårunga död 1891 “Torrstocken”
  • h(1) Anna Katarina Pettersdotter f 1818 i Källebacken död 1875
  • d Charlotta f 1846 i Lidabacke se nedan
  • d Maja Stina f 1848 i Klockaregården t Nordhult Nårunga 64
  • s Anders Petter f 1851 se nedan
  • änka Charlotta Andreasdotter f 1846 i Lidabacke änka 91 se ovan död 1915 “Lotta vi Let”

1879–1926

  • Anders Petter Andersson f 1851 i Klockaregården se ovan död 1913 “Lallen”
  • h78 Helfrida Pettersdotter f 1852 i Horla död 1926
  • d Hilda Axenia f 1879 död 1879
  • d Alma f 1880 död 1880
  • d Hilma f 1881 t Borås 99
  • d Hulda f 1884 t Borås 00
  • s Reneus f 1886
  • s Johan f 1889 t Borås 06
  • s Ivar f 1892 t Alingsås land 07
  • s Fritz f 1895 t USA 13
  • s Erik Gustav Helmer f 1898

Familjerna bodde i var sin stuga

LJUR LILLEGÅRDEN

1621

  • Lars Hansson
  • h Kerstin Larsdotter

1650-talet

  • Hans Larsson
  • h Börtha

1699–1725

  • Anders Hansson f 1668
  • h Kerstin f 1666 död 1723
  • d Marit f 1686 till Åred Östergård
  • d Anna f 1688 se nedan
  • d Britta g1723 t Tämta

1725–1756

  • Sven Andersson-Fix f 1697 i Spångakil död 1770
  • h Anna Andersdotter f 1688 i Lillegården se ovan
  • s Gudmund f 1725 g48 t Nårunga by
  • s Anders f 1728
  • s Jonas f 1731 se nedan
  • s Anders f 1734
  • s Anders f 1740 död 1750

1756–1789

  • Jonas Svensson f 1731 i Lillegården se ovan
  • h56 Kerstin Jonasdotter f 1730 i Ljur
  • s Anders f 1757
  • d Kerstin f 1758 död 1809 “ogift piga, fattighjon”
  • d Katarina f 1761 till Tämta
  • d Anna f 1764
  • s Jacob f 1767 t Stora Långared
  • d Elin f 1769 t Asklanda
  • d Christina f
  • d Maria f 1774 död 1775
  • s Sven f 1778

1789–1801

  • Lars Gustavsson f 1762 i Vaselid Ornunga
  • h89 Ella Svensdotter f 1763 i Galstad hit från Ljur Frälsegård död 1799
  • s Gustav f 1790
  • d Katarina f 1792 gift i Nårunga Barnegård
  • d Christina f 1795 gift i Stora Lida
  • d Anna Maja f 1799 död 1799 1801-1828
  • Anders Larsson f 1776 i Kämpagården Ljur
  • h Anna Karlsdotter f 1777 i Stommen Ljur
  • s Anders f 1801 se nedan
  • s Johannes f 1803
  • d Katarina f 1805
  • d Christina f 1807 till Öna 1825 g m Anders Hult Pers Hage Olstorp Algutstorp
  • s Johanna f 1810 g Ljurs Backar
  • s Magnus f 1816 till Ljurs Stom 1832, senare gift i Stenkullen Algutstorp

Anders o Anna på undantag efter 1828

1828–1835

  • Anders Andersson f 1801 i Lillegården se ovan
  • h Stina Andersdotter f 1802 i Åred Östergård
  • d Anna Maria f 1828
  • s Anders f 1832

familjen till Kämpagården 1835

1835-ca 1850

  • Andreas Nilsson f 1796 i Trollö Ornunga
  • h Stina Andersdotter f 1799 i Ryd Skogsbygden
  • s Anders f 1827 i Frälsegården t Åred Mellomgård 46
  • s Carl f 1830 i Åred till Bredared
  • d Clara Lovisa f 1842 g 62 Samuel Jonsson Nårunga Östergård till torpet Panneberg ca 1850

1850–1877

  • Johannes Larsson f 1807 i Kämpagården död 1886
  • h Johanna Olofsdotter f 1826 i Herrljunga död 1868
  • d Clara Lovisa f 1851 gift 1870 se nedan
  • d Johanna Sofia f 1854 död 1857
  • d Mathilda f 1855 död 1857
  • d Ida Charlotta f 1857 se nedan
  • d Josefina f 1859 t Borås 96
  • d Selma Paulina f 1861 g 81 m Kasper Andersson Hjulsered
  • s Carl Johan f 1863 död 1864
  • s Aron f 1865 till USA 1887

1870–1872

  • Johan Fredrik Andreasson f 1850 i Ljur
  • h70 Clara Lovisa Johansdotter f 1851 i Lillegården se ovan
  • s Robert Bernhard f 1870
  • s Oscar Fridolf f 1872 familjen till Halla 1872

1877–1921

  • Johannes Larsson f 1849 i Kämpagården död 1936
  • h77 Ida Charlotta Johansdotter f 1857 i Lillegården se ovan död 1919
  • s Oscar Valerius f 1878 se nedan
  • s Josef f 1881 död 1882
  • d Hanna Charlotta f 1883 g Björkman L Långared
  • d Ester Julia f 1886 ogift Lillegården död 1978
  • s Gustav f 1890 död 1890
  • s David Valdemar f 1891 gift i Halla
  • d Bertha Maria f 1893 gift Ågren Skattegården
  • d Magda Katarina f 1899 g m Gottfrid Svensson Högelid

1921–1954

  • Oscar Valerius Johansson f 1878 i Lillegården se ovan död 1967
  • h20 Adina Charlotta Nilsson f 1889 i Nordhult Nårunga död 1983
  • d Kerstin Charlotta f 1923 ogift Lillegården
  • d Lisa Katarina f 1924 t Alingsås 50
  • s Sven Olof f 1926 se nedan
  • d Märtha Irene f 1929 kaféägare till Alingsås 58
  • s Åke Valerius f 1931 gift i Kungegården Horla

1954–1990

  • Sven Olof Johansson f 1926 i Lillegården se ovan
  • h54 Margit Alice Viktoria Thuresson f 1927 i Åred
  • s Jan-Olof Jörgen f 1955 se nedan
  • d Irene Ann-Charlotte f 1962
  • s Magnus Dan-Anders f 1964

1990-

  • Jan-Olof Jörgen Johansson f 1955 i Lillegården se ovan
  • h Lisbeth Maria Pettersson f 1965
  • s f 1993

LJUR LILLEGÅRDEN HÖGELID

1780-talet

  • Per Larsson f 1745 i Korpås Ornunga död 1808
  • h Elin Håkansdotter f 1728 i Ljur änka från Stora Långared

1865-

  • Anders Larsson-Ljus f 1811 i Kämpagården f d soldat död 1886
  • h Maja Andersdotter f 1810 i Åred Nedergård död 1879
  • s August f 1839 död 1872
  • d Anna Katarina f 1845 se nedan
  • s Carl Otto f 1846 se nedan
  • s Alexander f 1852 (Lundström) t Göteborg kontorist

familjen hit från Åbacka Ljur

1875–1880

  • Carl Otto Andersson-Ljus f 1846 i Åbacka se ovan
  • h Emma Kristina Olausdotter f 1855 till USA 1880

1876–1877 och 1883–1927

  • August Jacobsson f 1850 i Hov död 1920
  • h(1)76 Anna Katarina Andersdotter-Ljus f 1845 i Åbacka se ovan död 1896
  • h(2)98 Inga Stina Blomquist f 1852 i Algutstorp död 1927 f
  • s Sven Oscar (Gustavsson) f 1885 i Stockholm t Göteborg 04

-1915 (troligen hyrande i Härmanslid)

  • Anders Petter Svensson f 1847 i Alingsås f d mjölnare
  • h Albertina Johansdotter f 1848 i Ljur
  • t Siene 1915
  • inhyses Johanna Svensdotter f 1849 i Skogsbygden t Nårunga 1910

1927–1986

  • Georg Gottfrid Svensson f 1895 i Ljur
  • h29 Magda Katarina Johansson f 1899 i Lillegården
  • d Sonja Viola f 1939 t Alingsås 64
  • u ä Lars Kenneth f 1964 t Alingsås 64
  • s John Herbert f 1943 g 67 m Monika Irene Tellinger f 46 t Katarina Stockholm

1986-

  • Rune Karlsson f 1946 m fam (?)

LJUR LILLEGÅRDEN HÖGELID HÄRMANSLID

1895–1923

  • Härman Andersson f 1852 i Skogsbygden död 1908 handlare
  • h95 Ada Andersdotter f 1874 i Landa till USA 1923 hit från Ljurs kvarn
  • s Gustav Ivar f 1895 t USA 1912
  • s David Einar f 1897 t USA 1914
  • d Elsa Britta Linnea f 1900 se nedan
  • d Svea Hildur Hermina f 1908 död 1908 f
  • d Anna Viola Granbom f 1912 i Göteborg t USA 23
  • f d Britta Katarina Granbom f 1912 i Göteborg t USA 23

1922–1925

  • Nils Theodor Hägg f i Nårunga t Nårunga 25
  • h Elsa Britta Linnea Andersson f 1900 i Högelid död 1925 se ovan
  • d Gunda Vajlit f 1922 t Nårunga 25

Sammanslogs sedan med Högelid

LJUR LILLEGÅRDEN LJURS BACKAR BACKSTUGA

1830-talet

  • Lars Bengtsson f 1809 i Hol död 1850
  • h Johanna Andersdotter f 1810 i Lillegården
  • d Anna Katarina f 1831
  • s Svante f 1832 blev soldat Lantz i Horla
  • s Anders f 1836
  • d Anna Katarina f 1841
  • s August f 1843 död 1844
  • s August f 1846

LJUR LILLEGÅRDEN SKAKET (SKAKATORPET)

ca 1850–1892

  • Lars Larsson f 1814 i Kämpagården död 1892
  • h Johanna Andersdotter f 1822 (dotter till Andreas Snygg) död 1868
  • s Johan Fredrik f 1854 till Lilla Röret Nårunga
  • d Mathilda f 1855 till USA 1882
  • d Anna Sofia f 1859 se nedan s Emil f 1861 till USA 1895
  • s Carl Otto f 1863 till USA 1885

1892–1954

  • Ludvig Benjaminsson f 1862 i Nårunga död 1951
  • h99 Anna Sofia Larsdotter f 1859 i Skaket se ovan död 1915
  • d Anna Sigrid Linnea f 1900 t Stora Mellby 1923
  • h(2) 17 Emma Svensdotter f 1867 i Nårunga till Kullings-Skövde 1954
  • fd Inga Gudrun (Andersson) f 1912 i Alingsås gift 1937 m Per Brunnegård Asklanda

LJUR LJURHALLA

1925–1928

  • Erik Georg Hägg f 1886 i Nårunga skräddare
  • h 13 Jenny Alida Johansdotter f 1879 i Dragsmark
  • d Anna Elisabeth f 1914

familjen hit från Göteborg 1925, till Hemsjö 1928

LJUR LJURHALLA 1:1

ca 1970–

  • Rune Lennart Ljungström f 1935 i Nårunga
  • h65 Inga Alice Birgitta f 1937
  • s Kent Rune Christer f 1965
  • d Anette Märtha Birgitta f 1967
  • s Thor-Åke Lennart f 1968

LJUR LJURS BACKAR HULTET

1835–1850

  • Christina Larsdotter f 1795 i Ljurs Stom änka 35 efter Johannes Andersson
  • s Anders f 1834 (Johansson) i Kämpagården

familjen hit från Kämpagården 1835

till Glimmeskullen 1850

LJUR LJURS BACKAR HULTET BACKSTUGA PÅ SOCKENALLMÄNNINGEN

ca 1840-

  • Sven Andersson f 1815 i Älmåsen Ornunga “försvarslös”
  • h Maja Larsdotter f 1809 i Kämpagården
  • s August f 1840 i Stommen
  • s Olaus f 1843
  • d Clara f 1847 död 1849
  • d Clara Lisa f 1849
  • d Thilda f 1851 först lantbo på Stommen hit cirka 1840 sedan (?)

LJUR LJURS BACKAR HULTET BACKSTUGA

ca 1830–1860

  • Axel Magnus Hedberg f 1792 i Gingri död 1858
  • h Ellika Pettersdotter f 1792 i Timmele
  • s Carl f 1819 i Åbacka Ljur död 1843
  • s Johan Peter f 1821 i Åbacka gift i Finnatorp Horla
  • s Alfred f 1825 i Åbacka

Ellika och sonen Alfred flyttade till Klockaregården Nårunga 1860

LJUR OSDAL (TILL 1893 TOLSGÅRDEN SOLDATSTOMMEN)

soldat för rote 302 Tholsgården

  • Olof Hansson stupad vid Helsingborg 1710

1725-ca 1750

  • Jon Persson-Ljurman f 1701
  • h24 Anna Torstensdotter f 1699 död 1742
  • d Kerstin f 1725 gift 49 i Asklanda
  • s Per f 1727
  • s Anders f 1729
  • d Karin f 1730
  • s Torsten f 1733
  • d Ingegerd f 1735
  • d Ingeborg f 1738 död 1739
  • h(2) Kerstin Svensdotter f 1705 död 1744
  • d Annika f 1743 död 1744
  • h(3) 45 Marit Svensdotter f 1702 i Ornunga se nedan

Här är någonting mystiskt

  • Per Persson-Lidberg f 1702 död 1741 (?)
  • h 27 Marit Svensdotter f 1702 i Ornunga se ovan
  • d Christina f 1730 i Lida soldattorp
  • d Britta f 1732 i Lida soldattorp gift 73 t Gundlered
  • s Petrus f 1738 i Lida soldattorp
  • s Anders f 1740 i Lida soldattorp gift 60 i Ljur se nedan
  • s Per d Kerstin kom från Lida soldattorp ca 1742 eventuellt var Per Lidberg död 1741

Marit gifte om sig med Jon Ljurman 1745 och barnen Per o Kerstin var med Ljurman (?)

ca 1765-ca 1800

  • Anders Jurlander f 1740 i Lida soldatstom se ovan korpral död 1808
  • h(1) 60 ?)
  • d Elin f 1766 död 1767
  • h(2) 72 Ingrid Nilsdotter f 1748 i Hol
  • d Annika f 1772 död 1773
  • d Annika f 1774 till Seglora
  • d Sara f 1776 död 1777
  • d Greta f 1781 g m Andreas Siggesson Jonstorp Hol
  • s Peter f 1778 död 1783
  • s Peter f 1783 soldat Lood i Hjulsered g12 m Annika Andersdotter
  • s Anders f 1787 död 1787
  • s Elias f 1788
  • s Johannes f 1791

ca 1800–1815

1815–1824

  • Nils Nilsson-Att f 1782 i Stenhögen
  • h Maria Karlsdotter f 1787
  • d Anna f 1807
  • d Johanna f 1810 i Tolsgården
  • s Lars f 1813 i Tolsgården
  • s Olaus f 1816
  • d Maria Katarina f 1820
  • d Christina f 1823

familjen kom från Tolsgården 1815 och flyttade till Ekebacken på Ljurs sockenmark 1824

1824-1825

  • Jonas Andersson f 1799 i Neder kvarn Nårunga
  • h Maja Stina Andersdotter f 1801 i Södra Wing
  • d Maria Lovisa f 1823 i Ljurs kvarn
  • d Britta Stina f 1825

familjen till Ljurs kvarn 1825

1825–1833

1833–1850

  • Anders Jonsson-Ståhl f 1807 i Nordhult Nårunga död 1852 “ständig supare” avsked 1850
  • h Sara(Stina?) Pettersdotter f 1808 i Nedre kvarn Nårunga död 1850
  • s Johan Petter f 1833 till Kämpagården 1853
  • s Carl f 1836 t Lena 1852
  • d Maja Lisa f 1839 död 1844
  • s August f 1842 drunknad 1853
  • s Casper f 1846 “har uppfostringshjälp”

1850–1859

  • Anders Petter Ståhl f 1823 i Lena död 1857
  • h Johanna Johansdotter f 1818 i Algutstorp
  • d Anna Stina f 1844 i Lena
  • d Maria f 1847 i Algutstorp
  • d Ella Maja f 1850 i Siene
  • s August f 1853
  • s Johan Fredrik f 1856

familjen till fattigstugan 1859 efter A P Ståhls död

1859–1893

  • Anders Larsson-Herrman f 1837 i Ornunga
  • h Petronella Pettersdotter f 1833 i Ljur
  • d Selma Serafia f 1861 död 1882 i Västergården
  • d Josefina f 1864 till Iglabo
  • d Ida f 1866 t USA 90
  • s Axel Emil f 1867 till USA 1887
  • s Edvin Linus f 1872 död 1876
  • d Hilma Paulina f 1876 t Östtorp 89 familjen till Östtorp

Från 1893 kallas fastigheten Osdal

1893–1938

  • Levin Oscar Svantesson-Blomgren f 1873 i Torslund
  • h 94 Alma Serafia Rapp f 1872 i Ljur död 1948
  • s Karl Ivar Nathanael f 1895 g 23 i Haga Ljur
  • d Märtha Viola f 1896 till USA 1913
  • s Erik Gustav Georg f 1899 till USA 1929
  • s Oscar Yngve Isidor f 1900 död 1918
  • d Anna Linnea f 1902 till USA 1925
  • d Aster Ingeborg f 1904 till Borås 1928
  • s Sven Olof f 1905 död 1906
  • s David Elof Valdemar f 1907 se nedan
  • s Nils Knut Herbert f 1908 se nedan
  • s Gunnar Erland f 1910 gift 40 till Alingsås
  • d Karin Elvie f 1912
    • gm 38 m G W Westberg Alingsås
  • d Ingrid Gunborg f 1915 död 1915

1937–1997

  • Nils Knut Herbert Blomgren f 1908 i Osdal se ovan
  • David Elof Valdemar Blomgren f 1907 i Osdal se ovan
  • h37 Gunhild Dorothea Viktoria Andersson f 1914 i Gongstorp Nårunga
  • s Torsten Elof Roland f 1939 gift i Tämta
  • s Ingvar David Lennart f 1942 gift i Tarabo
  • s Eje Åke Olof f 1944 gift i Vårgårda
  • s Bertil Bo Valdemar f 1949 gift i S Härene

1997-

  • Carola Blomgren f 1965 i Tarabo Skogsbygden (Ingvars dotter)

LJUR OSDAL 2

1932–1949

  • Anton Edvin Svantesson f 1870 i Ljur änkling 24 död 1949
  • Daminia Elisabeth Johansson f 1880 i Ornunga död 1941

båda hit från Gundlered Smedsgård 1932

1950–1954

  • Erik Paul Andersson f 1894 i Asklanda skomakare
  • h37 Thea Paulina Pettersson f 1900
  • s Evert Roland f 1938
  • s Carl-Erik f 1941

familjen till Svenljunga 1954

ca 1954–

  • Karl Emanuel Ljunggren f 1904 i Horla död 1971
  • h Agnes Alice Margaretha Stening f 1911 i Stora Bögared Skogsbygden
  • s Mats Alvar f 1933 till Alingsås
  • d Gunvor Inger Margaretha f 1935 se nedan

ca 1960–

  • Sven Olof Lennart Ryhnell f 1936
  • Gunvor Inger Margaretha Andersson f 1935 skild 64 från Nils Gunnar Gideon Andersson f 1934 se ovan
  • d Ann-Britt Viola f 1958
  • s Gunnar Mats Christer f 1959

LJUR SKATTEGÅRDEN GÅRD 1

1590-talet

  • Botholf Olofsson
  • s Olof d ä se nedan
  • s Olof d y se Gård 2

-1619

  • Olof Botholfsson död ca 1619
  • h Elin Bengtsdotter f se nedan
  • s Lars (i Ljur)
  • s Olof se nedan
  • s Nils
  • s Anders

Elin omgift med Bengt Gunnarsson

1619–1640

  • Bengt Gunnarsson
  • h Elin Bengtsdotter se ovan

1640-

  • Olof Olofsson se ovan
  • h Börtha Ingemarsdotter
  • troligen gift två gånger 1643 uppges hustrun heta Anna Andersdotter

1646-ca 1667

  • Johan

1667–1690

1690–1709

  • Sven Jonsson

1709-ca 1750

  • Olof Assmundsson f 1678 död 1756 son till Assmund o Anna
  • h
  • d Anna f 1704 g30 Höghult Skogsbygden m Anders Toresson
  • s Tore f 1729

ca 1750-1783

  • Erik Olofsson f 1712
  • h50 Kerstin Månsdotter f 1721 i Lunden död 1753
  • s Sven f 1752 död 1753
  • h(2) 53 Anna Nilsdotter f 1725 i Stenhögen död 1805
  • d Britta f 1754 se nedan
  • d Ingeborg f 1759
  • s Nils f 1763 gift i Öna

Anna Nilsdotter omgift 1766 med Jonas Månsson f 1741 död 1813 son till Måns Olofsson o Karin Andersdotter

1783–1821

  • Bengt Andersson f 1757 i Gundlered Lillegård död 1815
  • h83 Britta Eriksdotter f 1756 i Skattegården se ovan
  • d Elin f 1784 g 08 m Bryngel Gabrielsson Galstad Asklanda
  • s Anders f 1786 g12 m Anna Andersdotter Halla
  • s Johannes f 1792 g21 m Maria Svensdotter Östergården Ornunga
  • s Andreas f 1795 g 28 i Stenhögen
  • d Stina f 1799 se nedan

1821–1852

  • Jon Tholsson f 1794 i Ljur Västergård död 1845
  • h21 Stina Bengtsdotter f 1799 i Skattegården se ovan
  • d Anna Katarina f 1823 struken
  • s Carl f 1828 död 52 i Borås
  • d Johanna f 1831 se nedan

1852–1876

  • Sven Pettersson f 1823 i Hjulsered död 1855
  • h Johanna Jonsdotter f 1831 i Skattegården se ovan död 1916
  • d Mathilda f 1852 se nedan
  • s Claes f 1855 död 1860
  • s Fredrik f 1858 död 1860
  • d Emma Fredrika f 1861 till Alingsås stad 1899
  • s Edvard f 1863 död 1892 ogift

1876-ca 1920

  • Fredrik Johansson f 1847 i Åsgärde Nårunga död 1922
  • h76 Mathilda Svensdotter f 1852 i Skattegården se ovan

ca 1920-ca 1955

  • Erik Rickard Ågren f 1888 i Nårunga död 1964
  • h Bertha Maria Johansson f 1893 i Lillegården Ljur
  • s Erik Petrus f 1923 till Alingsås 1950
  • s Bror Bertil Andreas f 1925 se nedan
  • s Sven Eber Nathanael f 1928
  • d Aina Maria Katarina f 1934 g m Gustav Johansson Mjöbäck

ca 1955–1994

  • Bror Bertil Andreas Ågren f 1925 i Skattegården se ovan

1994-

  • Ann-Marie o Christina Johansson systerdöttrar till Bertil

LJUR SKATTEGÅRDEN GÅRD 2

ca 1590

  • Olof Botholfsson

ca 1610

  • Arvid Olofsson
  • s Lars står som ägare 1621
  • d Elin d Börtha d Anna se nedan

1633–1640

  • Mats Ambjörnsson
  • h Anna Arvidsdotter se ovan

-1640

  • Anor Andersson

1640–1649

  • Börje

1649–1667

  • Per Tholsson
  • h Kirstin

1667–1690 (?)

1690–1733

  • Lars Persson f död 1730
  • H Elin Persdotter

1733–1772

  • Anders Gudmundsson f 1707 död 1774 son t Gudmund Thoresson Åred Östergård
  • h33 Ingegerd Svensdotter f 1703 i Ljur död 1774
  • d Elin f 1736 g 55 se nedan
  • d Katarina f 1740 död 1742
  • s Jonas f 1745 g 68 se nedan

1772–1800

  • Nils Bengtsson f 1746 i Nårunga Östergård död 1808
  • h72 Elin Andersdotter f 1735 i Skattegården se ovan
  • d Maria f 1760 (Jonasdotter) i Åred död 1799 ogift
  • s Jonas f 1766 (Jonsson) i Åred
  • s Bengt f 1775 (Nilsson) “olydig och styf” se nedan
  • s Jon f 1777 (Nilsson) g 03 i Åsgärde Nårunga

familjen kom hit från Åred 1772

gården var troligen sambrukad med Elins bror Jonas

  • Jonas Andersson f 1745 i Skattegården se ovan död 1790 vargeringskarl
  • h68 Maria Andersdotter f 1748 i Siene död 1828
  • d Elin f 1772 död 1776
  • s Jon f 1775
  • s Andreas f 1778
  • s Jon f 1782
  • d Britta f 1782 g11 m Peter Bryngelsson Hästhagen 1800–1806
  • Bengt Nilsson f 1775 i Skattegården se ovan
  • h00 Katarina Svensdotter f 1779 i Vangklev Nårunga
  • d Elin f 1800
  • s Anders f 1803 troligen senare i Hov
  • s Johannes f 1806

familjen till Toreskullen Siene 1806

1817-ca 1850

  • Sven Larsson f 1792 i Horla
  • h17 Inggerd Eriksdotter f 1780 i Åsgärde Nårunga död 1850
  • d Christina f 1816 se nedan
  • d Johanna f 1818 se nedan
  • d Katarina f 1820 gift i Tången Skogsbygden, senare i Skattegården Kvinnestad
  • s Erik Gustav f 1822 död 1822
  • s Johannes f 1821 till Horla Kungegård
  • s Erik Gustav f 1825

ca 1850-1861

  • Elias Bengtsson f 1808 i Hol “Kungen”
  • h Christina Svensdotter f 1816 i Skattegården se ovan död 1838
  • d Johanna f 1837
  • h(2) Johanna Svensdotter f 1818 i Skattegården se ovan
  • s Johannes f 1839 d Clara Lisa f 1843 se nedan
  • d Lotta f 1848
  • s Henrik f 1852 död 1852
  • s Carl f 1855 död 1860

familjen till Lilla Långared 1861

1861–1868

  • Carl Fredrik Pettersson f 1840 i Vaselid Ornunga
  • h Clara Lisa Eliasdotter f 1843 se ovan
  • s Carl Adolf Emil f 1862
  • d Hilda Serafia f 1865
  • s Carl Axel f 1867

familjen till USA 1868

1868-ca 1880

  • Johannes Andreasson Ljur Västergård drev gårdarna i sambruk

ca 1880–1917

  • Kasper Pettersson f 1851 i Frälsegården död 1925
  • h 80 Mathilda Johansdotter f 1850 i Västergården dotter till Johannes ovan död 1931

1917–1961

  • Paul Petrus Valdemar Leandersson f 1891 i Frälsegården brorson till Kasper död 1966
  • h17 Anna Sofia Andreasson f 1895 i Iglabo
  • d Anna Eva Maria f 1920 till Järfälla 1946 gift Norén Strömstad
  • d Berit Gunborg Alice f 1921 gift Rembeck Remmene
  • d Ella Barbro Irene f 1923 gift Börjesson Göteborg
  • s Nore Alex Valdemar f 1931 se nedan

1961-

  • Nore Alex Valdemar Leandersson f 1931 i Skattegården se ovan
  • h 61 Gun Britta Maria Andersson f 1940 i Gongstorp Nårunga
  • s Jan-Åke Valdemar f 1963
  • d Elsie Gunilla Maria f 1964 g m Lennart Falk Källeryd
  • d Anna Britta Marie f 1969

LJUR SKATTEGÅRDEN GLIMMESKULLE (TIDIGARE KÄMPAGÅRDEN)

ca 1850–1854

  • Annika Eriksdotter f 1787 i Åsgärde Nårunga änka 47 efter A Mikhaelsson Kämpagården
  • s Johannes f 1817 till Framnäs
  • s Erik Gustav f 1825 se nedan
  • inhyses Ingegerd Karlsdotter f 1782 i Ljurs Stom Christina Larsdotter f 1795 i Ljurs Stom

1854–1862

  • Erik Gustav Andersson f 1825 i Kämpagården Se ovan
  • h Maja Stina Jonasdotter f 1825 i Ljurs Kvarn
  • d Anna Christina f 1854
  • s Alfred f 1856
  • d Ida f 1859
  • s Emil f 1862

familjen till Ekelund 1862

1863–1868

  • Johannes Andersson f 1833 i Nårunga
  • h Klara Larsdotter f 1839 i Tämta
  • s Axel Ludvig f 1865 död 1867
  • s Axel Anshelm f 1868

familjen till USA

LJUR SKATTEGÅRDEN PANNEBERG

ca 1830–1863

  • Anders Nilsson f 1796 i Trollö Ornunga till USA 1868
  • h Stina Andersdotter f 1799 i Ryd Skogsbygden död 1862
  • s Anders f 1827 t Åred Mellomgård 46
  • s Carl f 1830 se nedan
  • d Clara Lovisa f 1842 se nedan familjen hit från Lillegården

1863–1865

  • Samuel Jonsson f 1830 i Äckran Nårunga
  • h62 Clara Lovisa Andersdotter f 1842se ovan
  • s Carl Johan f 1862
  • d Ada Charlotta f 1863

familjen till Äckran 1865

1865–1893

  • Carl Andersson f 1830 se ovan död 1890
  • h Lovisa Pettersdotter f 1829 i Granlid Nårunga död 1910
  • s Axel Linus f 1867 se nedan
  • s Johan Fridolf f 1870 till USA

1893–1915

  • Axel Linus Karlsson f 1867 i Panneberg
  • h Anna Sofia Johansdotter f 1864 i Algutstorp
  • d Anna Ingeborg f 1894 till USA 1911
  • s Erik Verner f 1895 till Hol 1915
  • s Carl Emanuel f 1897 till USA 1913
  • d Betty Sofia f 1899 till Hol 1915
  • d Elsa Christina f 1900
  • s Johan Axel Yngve f 1903
  • s Nils Einar f 1904

familjen till Hol 1915 torpet återgick till Skattegården

LJUR STOMMEN

-1632

  • Jon

1632–1650

  • Ingemar Svensson
  • h Marit Jonsdotter dotter till föregående ägare

1650–1707

  • Ambjörn Andersson h
  • d Börta g m Ingel Svensson
  • d Karin
  • d Kerstin

Gården delades troligen ca 1707

LJUR STOMMEN GÅRD 1

1707

  • Per

1712–1731

  • Måns Bryngelsson f 1677 i Ljur död 1725
  • h Elin Svensdotter f död 1732(?) f 1721 död 1722
  • d Britta f 1723
  • s Magnus f 1726
  • s Anders f 1728 död 1738
  • s Sven f 1731

Elin omgift 1727 med Lars Andersson-Örnberg f 1704 i Iglabo död 1742 se nedan

1732–1746

  • Lars Andersson-Örnberg se ovan
  • h(2) Kerstin Svensdotter f 1705 död 1744
  • d Elin f 1732
  • d Ingeborg f 1734
  • d Elin f 1735
  • s Anders f 1738
  • d Lena f 1741 död 1741

1746–1760

  • Tore Jacobsson f 1713 död 1799
  • h46 Karin Persdotter f 1708
  • s Sven f 1747 död 1757
  • s Per f 1749
  • s Anders f 1752 död 1752
  • s Anders f 1753 död 1753
  • s Lars f 1755

familjen till Åred 1760

1760–1783

  • Bengt Magnusson f 1730 i Fenneslunda död 1792 son till Magnus Henriksson
  • h Elin Andersdotter f 1741 i Siene
  • d Anna f 1764 se nedan
  • s Anders f 1769 död 1773
  • d Karin f 1777 död 1780
  • s Anders f 1781 död 1783

1783–1824

  • Lars Jonsson f 1759 i Åred Västergård
  • h83 Anna Bengtsdotter f 1764 i Ljurs Stom se ovan
  • d Sara f 1782
  • uä Jonas f 1807 son till Jonas Svensson Åsen
  • d Anna f 1785
  • s Jon f 1788 g15 i Gundlered Smedsgård
  • d Katarina f 1790 död 1790
  • d Christina f 1795 g m Johannes Andersson Kämpagården
  • s Bengt f 1798 död 1798
  • d Katarina f 1806 t Enet, senare Snärjeskullen

1824–1835

  • Johannes Jonsson f 1799 i Övre Kvarn Nårunga
  • h Stina Svensdotter f 1800 i Åred Mellomgård
  • d Johanna f 1824
  • d Lovisa f 1826
  • d Anna Cajsa f 1830
  • d Maja Stina f 1834

till Haga på Hultet 1835

1835–1840

  • Sven Andersson f 1815 i Älmåsen Ornunga
  • h Maja Larsdotter f 1809 i Kämpagården
  • s August f 1840

familjen till torp på Hultet ca 1840

1841–1868

  • Sven Svensson f 1799 i Hellestad död 1873 “Kläcken”
  • h Ingeborg Karlsdotter f 1807 i Siene död 1873
  • s Johan Petter f 1834 i Skölvene till USA 1857
  • s Samuel f 1841 i Ljur till USA 1865
  • d Anna Christina f 1844 se nedan
  • d Lotta f 1849 g 80 i Larsbo Skogsbygden

1868-ca 1910

  • August Jonsson f 1844 i Älmåsen Ornunga död 1932
  • h68 Anna Christina Svensdotter f 1844 i Stommen se ovan död 1906
  • s Edvard Albin f 1871 till Borås 1899 drev tvättinrättning
  • s Oscar Algot f 1874 se nedan
  • d Hilda Alida f 1877 g Svensson Horla Smedsgård
  • s Johan Levin f 1880 till Göteborg 98 senare till USA
  • s Arvid f 1884 till Vasa Göteborg 1909 student
  • d Anna Cecilia f 1889 ogift Annelund Stommen död 1965

När Oscar övertog Stommen ca 1910 flyttade August och dottern Anna till en från Stommen avsöndrad lägenhet Annelund

1910-ca 1940

  • Oscar Algot Jonsson f 1874 i Ljur Stom se ovan död 1949
  • h Enny Alvida Johansdotter f 1886 i Hökared död 1966
  • s Allan Oscar Fritjof f 1910 se nedan
  • d Agnes Alice Viktoria f 1911 till Borås 1947
  • d Emmy Ingrid Margaretha f 1919 g m Knut Karlsson Åred Västergård
  • d Rosa Birgit Dorothea f 1922 till Borås 1942

1940–1974

  • Allan Oscar Fritjof Jonsson f 1910 i Ljur Stom se ovan död 1971
  • h Svea Alice Viktoria Jansson f 1914 i Ornunga Nordgård
  • s Lars Ove Allan f 1948
  • s Bror Erik Oscar f 1951 se nedan

1974-

  • Bror Erik Oscar Jonsson f 1951 i Ljur Stom se ovan
  • h74 Barbro Elise Samuelsson f 1952 i Äne Kvinnestad
  • d Anna-Karin Viktoria f 1974
  • d Frida Cecilia f 1977

LJUR STOMMEN GÅRD 2

1707-

  • Sven

1727–1744

  • Nils Svensson f 1677
  • h10 Ingeborg Olofsdotter f 1677 död 1754
  • ? f 1711
  • d Elin f gift 37 till Jällby
  • d Kerstin f 1719 g 42 m Helge Andersson Hulvik
  • d Karin f 1723 se nedan
  • s Anders f 1725

familjen kom från Ljurs Kvarn

1744–1775

  • Jonas Karlsson f 1722 i Ljur Västergård död 1776
  • h44 Karin Nilsdotter f 1723 i Ljur Stom se ovan
  • s Carl f 1746 se nedan
  • d Ingeborg f 1754
  • s Nils f 1762

1775–1807

  • Carl Jonsson f 1749 i Ljurs Stom död 1818
  • h76 Maria Jonsdotter f 1748 i Åredstorp död 1815 dotter till Jon Lidström
  • d Anna f 1777 g m Andreas Larsson Kämpagården till Lillegården
  • s Andreas f 1780
  • d Ingegerd f 1782 g05 m Lars Larsson Kämpagården
  • d Maria f 1787 g07 m Nils Att Enebacken se nedan

1807–1815

  • Nils Nilsson-Att f 1782 i Enebacken
  • h07 Maria Karlsdotter f 1787 i Stommen se ovan
  • d Anna f 1807
  • d Johanna f 1810
  • s Lars f 1813

till torp under Tolsgården ca 1815, senare till Enebacken

1815–1819

  • Anders Siggesson
  • h Greta Andersdotter
  • s Johannes f 1819

familjen bodde 1810 i ett torp under Hjulsered

1819–1822

  • Anders Larsson
  • h Anna Andersdotter f 1799
  • d Johanna Kajsa f 1821
  • d Johanna f 1822

1825–1852

  • Andreas Svensson f 1803 i Nårunga Västergård död 1852
  • h Stina Nilsdotter f 1794 i Trollö Ornunga änka efter Lars
  • d Ella Lovisa (Larsdotter) f 1812 till Dövedal Tämta
  • d Anna Katarina f 1825 död 1827
  • d Katarina f 1832 se nedan
  • s Johannes f 1835 till Mellomgärde Nårunga

Stinas far och syskon

  • Nils Svensson f 1763 i Ljur Tholsgård död 1834
  • d Britta f 1792 g21 Tholsson Ljur Västergård
  • d Stina f 1794 se ovan

1852–1879

  • Carl Larsson f 1824 i Ryagärde Ornunga död 1910
  • h Katarina Andersdotter f 1832 i Stommen se ovan död 1896
  • d Mathilda f 1852 se nedan
  • d Ida Charlotta f 1856 död 1860
  • s Johan Fredrik f 1861 g82 i Ornunga Simonsgård
  • s Emil f 1864 se nedan
  • s Edvard Linus f 1871 död 1876

1879–1887

  • Pehr Gustav Pettersson f 1849 i Ljur Frälsegård
  • h Mathilda Karlsdotter f 1852 i Stommen se ovan
  • d Hulda Maria f 1879
  • s Henning Valfrid f 1882

familjen till Ornunga Västergård 1887

1887–1928

  • Emil Karlsson f 1864 i Stommen se ovan död 1917
  • h93 Frida Olivia Fredriksdotter f 1867 i Murum död 1951
  • d Gertrud Emelia f 1894 g29 Anton Augustsson Hagen Ljur
  • d Olga Linnea f 1895 g27 m Marcus Andersson Tholsgården
  • d Signe Frideborg f 1897 död 1897
  • s Nils Ragnar f 1898 se nedan
  • s Carl Fredrik Bertil f 1901 g Skogslund Ljur
  • d Annie Viktoria f 1904 g 31 i Tämta
  • d Edith Charlotta f 1906 död 1915
  • d Svea Maria Katarina f 1907 g 34 m Ragnar Karlsson Vaselid

1928–1958

  • Nils Ragnar Karlsson f 1898 i Stommen se ovan död 1964
  • h Bertha Maria Andersson f 1898 i Grolanda död 1983
  • s Nils Valter f 1928 se nedan
  • s Ernst Lennart f 1930 se nedan
  • d Greta Maria f 1932 se nedan
  • d Stina Gunborg f 1933 g m Bertil Kaspersson
  • s Sven Erik f 1936 se nedan

1958–1993

  • Nils Valter Karlsson f 1928 i Stommen se ovan
  • h56 Sonja Ingegerd Helgesson f 1932 i Tämta
  • s Leif Tore f 1960
  • s Bengt Anders f 1966

1993-

  • Leif o Bengt Karlsson

1960-

  • Sven Erik Karlsson f 1936 i Stommen se ovan
  • Greta Maria Karlsson f 1933 i Stommen g m Thor Johansson åren 1952–1963
  • d Gudrun Britt-Marie f 1950 (Kaspersson) g Conny Samuelsson
  • d Ing-Marie Christina f 1952 (Thorsson)
  • Ernst Lennart Karlsson f 1930 i Stommen se ovan
  • h57 Sigrid Britta Margaretha
  • s Thomas Lennart f 1962
  • d Lisbeth Mariana f 1965

LJUR STOMMEN KYRKEBACKEN

ca 1840–1872

  • Anders Larsson f 1817 död 1859
  • h Katarina Olofsdotter f 1817 i Nolhagen Ljur död 1893
  • s Benjamin f 1844 se nedan
  • s August f 1847 (Ljungberg) till USA

1872-ca 1950

  • Benjamin Andersson f 1844 död 1931
  • h Maja Stina Jonsdotter f 1843 död 1888
  • s Albert f 1872 till Kullings-Skövde 89 kyrkvaktmästare i Algutstorp
  • s Gottfrid f 1874 död ung
  • s Oscar Viktor f 1875 smed i Lagmansholm
  • d Hulda Serafia f 1878 g 08 m Emil Johansson Hökåsen Ornunga
  • d Naemi Viktoria f 1881 till Kullings-Skövde 1903
  • s Karl Gottfrid Fridolf f 1884 g i Ubby St Mellby
  • d Hanna Maria f 1888 ogift Kyrkebacken

LJUR STOMMEN NOLHAGEN

1762–1768

  • Anders Assmundsson f 1709 i Rävholmen Skogsbygden död 1782
  • h Marit Ambjörnsdotter f 1697 död 1765
  • d Ingegerd f 1732 se nedan
  • s Assmund f 1735 gift 1762

familjen kom från torpet Ledet

1768–1814

  • Nils Olofsson f 1746 i Bergum död 1814
  • h82 Ingegerd Andersdotter f 1732 i Ledet se ovan död 1790
  • h(2) Maja Andersdotter f 1758 i Algutstorp död 1828
  • d Annika f 1792 död 1792
  • s Jonas f 1793 död 1811
  • d Stina f 1798 se nedan

1814–1851

  • Olof Olofsson f 1788 i Gundlered död 1858 “Föjern”
  • h16 Stina Nilsdotter f 1798 i Nolhagen se ovan död 1863
  • s Andreas f 1816 död 1817
  • s Johannes f 1819 se nedan
  • d Anna Christina f 1821 till Tolsgården 38
  • s Andreas f 1823 död 1832
  • s Anders f 1824 död ung
  • s Gabriel f 1827 gift i Ekelund
  • d Johanna f 1831död 1837

1851-ca 1885

  • Johannes Olofsson f 1819 i Nolhagen se ovan död 1889 urmakare med mera
  • h Anna Pettersdotter f 1815 i Åred Lillegård död 1854
  • s August f 1851 se nedan
  • s Fredrik f 1852 död 1853
  • h(2) Katarina Olofsdotter f 1830 i Lidabacka Nårunga död 1910
  • s Johan Fredrik f 1861död 1861
  • Amanda Rydberg f 1836 i Öna “svagsint” “idiot” död 1912

1885–1925

  • August Johansson f 1851 i Nolhagen se ovan snickare död 1925

LJUR STOMMEN MOSSEN

1876-

  • Johannes Andersson f 1833 i Sandvadet död 1917
  • h Anna Katarina Johansdotter f 1832 i Enet död 1913
  • s Johan Fredrik f 1855 till Bredared 1887
  • d Thilda Paulina f 1857 se nedan
  • s Carl Gustaf f 1861 (Juhlin) till Göteborgs Garnisons förs. 1883

1891–1909

  • Claes Johansson f 1865 i Björketorp
  • h91 Tilda Paulina Johansdotter f 1857 i Ljur se ovan
  • d Elin Constantia f 1891 till Ornunga 07
  • d Anna Elisabeth f 1893 till Alingsås Land 1910
  • s Carl Wilhelm f 1895 till Ornunga 1910

Föräldrarna till Alingsås Land 1909

LJUR STOMMEN RYERNA (TILL 1887 GUNDLERED)

c 1845–1876

  • Lars Pettersson f 1809 i Ljur död 1855
  • h Maja Greta Johansdotter f 1806 i Nårunga död 1877
  • d Lotta f 1844 i Hästhagen gift 1875 i Fribacken
  • d Johanna Lovisa f 1847 se nedan

1876-

  • Anders Petter Andreasson f 1834 i Ljur död 1916
  • h76 Johanna Larsdotter f 1847 i Ryerna se ovan död 1904
  • uä s Valfrid f 1871 till Norra Ullerud 1908
  • s Johan Albin f 1876 till Rödene 1906
  • d Hulda Serafia f 1878 till Ornunga 1908
  • s Carl Oscar f 1881 g m Bernhardina Sääf Fribacken, bosatt i Lagmansholm

LJUR STORA LÅNGARED

Fram till ca 1764 var Stora Långared 2-3 gårdar

LJUR STORA LÅNGARED GÅRD 1

-1640

  • Per Andersson (Mikhaelsson) (?) död 1654
  • h Kerstin Andersdotter
  • d Elin ev. g m Håkan Arvidsson Ornunga
  • s Mikhael se nedan
  • s Anders till Gundlered Västergård

1640–1678

  • Mikhael Persson se ovan
  • h Karin Larsdotter
  • s Per f 1650 se nedan

1678–1711

  • Per Mikhaelsson f 1650 se ovan död 1731
  • h Kerstin Svensdotter f 1660 död 1733
  • s Anders f 1678 g i Svenstorp Ljur
  • s Per
  • s Sven
  • s Mikhael f 1685 se nedan
  • s Jon f 1689 g 15 i St Långared Gård 2
  • d Karin g 15 i Häradsvad
  • d Elin f 1698 g 22 i St Långared Gård 2

1711–1758

  • Mikhael Persson f 1685 i Stora Långared se ovan
  • h11 Ingegerd Andersdotter f 1694 i Kämpagården död 1769 i Nårunga Ingegerd omgift 1741 med Staffan Olofsson f 1713 i Asklanda
  • d Ingrid f 1712 g 36 i Kämpagården
  • s Sven f 1714 g 38 i Åred
  • s Per f 1723 död 1726
  • s Jonas f 1728 g 51 i Åred
  • s Per f 1732 se nedan

Staffan o Ingegerd flyttade senare till Nårunga

1758–1760

  • Per Mikhaelsson f 1732 i Stora Långared se ovan
  • h58 Kerstin Andersdotter f 1737 i Kvinnestad död 1812 i Ornunga
  • s Mikhael f 1760 g 87 i Nårunga Östergård
  • s Jonas f 1763 i Grude g 93 i Ornunga
  • s Sven f 1771 i Ornunga g 98 i Nårunga Västergård
  • d Elin f 1775 i Ornunga g 03 i Ornunga

Familjen till Smedstorp Grude 1760, till Ryagärde Ornunga 1765, till Önabackar Ljur 1776

Gården sammanslogs nu med gårdarna 2 och 3

LJUR STORA LÅNGARED GÅRD 2

-1656

  • Lars Bryngelsson h Börtha Jonsdotter
  • d Anna

1663

  • Carl Svensson

kan ha varit far till den Carl Carlsson som nämns nedan

1699–1710

  • änka Sigrid Persdotter från Åsen Ljur gift 1660 m Carl Carlsson

1710–1715

  • Per Karlsson

1715–1754

  • Jon Persson f 1689 i Stora Långared Gård 1 död 1765
  • h(1) Elin Andersdotter f 1693 död 1752 dotter till Anders o Karin, syster till Karin i Näs Skogsbygden
  • s Jonas f 1718 g 45 i Åred Nedergård
  • s Sven f 1722 död 1726
  • s Carl f 1725 död 1726
  • s Sven f 1729 se nedan
  • s Carl f 1732 se nedan
  • h(2) 54 Elin Håkansdotter f 1728 i Ljur
  • d Elin f 1755 död 1755
  • s Per f 1756
  • s Lars f 1759 död 1761
  • d Kerstin f 1761

Hustru Elin samt barnen Per o Kerstin flyttade 1765 till Högelid (Sävsjöos)

1754–1759

  • Sven Jonsson f 1729 i Stora Långared se ovan död 1793
  • h 53 Karin Andersdotter f 1722 i Ljur
  • s Per f 1754

Familjen flyttade till Lilla Långared 1759

1759–1763

  • Carl Jonsson f 1732 i Stora Långared se ovan
  • h 59 Kerstin Olofsdotter f 1740 i Ljurs by
  • s Anders f 1740

familjen till Åsen 1763 och vidare till Tholsgården 1771

Gården sammanslogs med de två övriga på 1760-talet

LJUR STORA LÅNGARED GÅRD 3

1705–1722

  • Lars Karlsson

1722-

  • Jacob Andersson f 1701 i Åred Nedergård död 1761 son till Anders Tholsson f 1675 o Marit f 1675
  • h22 Elin Persdotter f 1698 i Stora Långared Gård 1
  • s Thol f 1723 g 47 t Vaselid till Ljurs Stom
  • d Kerstin f 1725 död 1725
  • s Sven f 1726 död 1726
  • s Mikhael f 1727
  • s Sven f 1730 gift i Spångakil
  • d Karin f 1731 g 56 i Ljurs by
  • s Per f 1733
  • d Kerstin f 1738 g 61 i Enet Gundlered, först förlovad med Per Bengtsson Spångakil Ornunga
  • d Anna f 1741 död 1741
  • d Katarina f 1742 död 1743

änkan Elin flyttade med dottern Kerstin till torpet Enet 1761

Gården sammanslogs med de övriga två

LJUR STORA LÅNGAREDS GÅRD

Sammanslagning

1764-ca 1800

  • M C Liljehöök f 1731 kapten Gustav Liljehöök f 1721 död 1784
  • h Magdalena Charlotta Bruce f 1731 död 1805
  • s Gabriel f 1758
  • s Erik Gustav f 1761 död 1782

1780-talet

  • arrendatorer Bryngel Svensson f 1750
  • h Maja Gunnarsdotter f 1748
  • s Johan f 1780
  • d Elin f 1780

familjen till Spetalen Ornunga

1780-talet

  • arrendatorer till Frälse Kvarn Nårunga 1786
  • Anders Torstensson f 1762 i Allmänningen Nårunga
  • h Ingegerd Börjesdotter f 1758
  • d Kerstin f 1783
  • s Bengt f 1785 död 1785
  • d Stina f 1786

ca 1820

  • arrendatorer Nils Andersson
  • f h Maja Svensdotter f 1789
  • s Sven f 1821

1820–1826

  • C B Segebaden f 1785
  • h Hedvig Charlotta von Braun f 1785
  • d Juliana Amanda Maria f 1814 i Örby
  • d Hedvig Augusta Kristina f 1816 i Örby
  • s Ernst Henrik Detlof f 1819 i Örby
  • s Akats Ludvig Bogislaus f 1821
  • s Gustav Jodina Richman f 1822
  • s Hugo Baltzar Fredrik f 1824

familjen hit från Örby och vidare till Åsen Ljur 1826

1826–1833

  • Erik Gustav Andersson f 1807 i Bredared
  • h Anna Jonsdotter f 1800 i Tämta
  • s August f 1828
  • d Johanna f 1830

familjen till Iglabo 1833

1826–1845

från början samägare med ovanstående

  • Nils Åhman f 1793 i Vaselid död 1840
  • h Britta Stina Nilsdotter f 1796 i Sjölid Ornunga död 1839
  • d Anna Fredrika f 1827 g 45 m Enock Andersson Röret, Nårunga
  • s Henrik f 1828 död ung
  • s Sven Nikolaus f 1829 död ung
  • s Henrik f 1830 död 1843
  • d Christina f 1833 till Ornunga 44
  • s Sven Nikolas f 1834 till Ornunga 44
  • d Hedvig Elisabeth f 1837 till Ornunga 44
  • s August f 1839 till Ornunga 44

1845–1849

  • Elmegren f 1817 handlare från Borås h
  • d Johanna Maria Lovisa f 1848

1849–1856

  • Peter Lönbladh f 1813 i Småland
  • h Anna Lena Segergren f 1820
  • s Carl August f 1850
  • s Johan Fredrik f 1852 död 1853
  • d Emma Fredrika f 1854

familjen hit från Sexdrega 1849 och till Ornunga Västergård 1856

1854–1867

  • Axel Ferdinand Leijer f 1826 i Väring löjtnant
  • h Edla Katharina Livik-Svedenborg f 1829 i Gravared (?)
  • s Jesper Karl Axel f 1858
  • d Anna Catharina Mariana f 1860
  • d Anna Maria Lovisa f 1861

familjen hit från Skölvene och till Åsen i Ljur

1867–1883

  • Andreas Andersson f 1827 i Vesene
  • h Anna Clarissa Emanuelsdotter f 1836 i Borgstena
  • s Claes Edvard Albert f 1858 (Hallén) till USA 1882

föräldrarna till Göteborg 1883

1876–1879

arrendatorer

  • Anders Petter Andersson f 1837 i Nårunga
  • h Thilda Andreasdotter f 1850 i Ornunga
  • d Hilma Serafia f 1875
  • s Robert Wilhelm f 1879
  • svärmor Johanna Larsdotter f 1804 i Nårunga

familjen hit från Åsen 1876 och flyttade tillbaka dit 1879 1887-1892

  • Johan Albin Olausson f 1863 i Bredared dräng
  • h87 Anna Mathilda Larsdotter f 1861 i Nårunga
  • s Oscar Albin f 1888
  • d Gottfrida Emelia f 1891

familjen till Nårunga 1892

1889–1913

  • Gustaf Nilsson f 1842 i Vesene
  • h89 Selma Charlotta Olofsdotter f 1862
  • s Nils Gunnar Viktor Hugo f 1889 död 1890
  • d Anna Hildegard f 1892 till Borås 1913
  • s Nils Douglachs f 1895
  • s Olof Bertil f 1899 död 1899

Familjen till Borås 1913. Denne ägare svarade för nuvarande byggnationer

1913-ca 1950

  • Johan Edvin Larsson f 1889 i Horla död 1957
  • h10 Hildur Elisabeth Ernstsdotter f 1884 i Ljur
  • s Oscar Lennart f 1909 i Trollö till Vårgårda 1945
  • s Johan Evald f 1911 i Trollö se nedan
  • s Bror Reinhold f 1915 till Trollö Ornunga 1934
  • d Thilda Hillevi f 1916 gift m Nils Karlson Tarabo 47
  • d Solvig Sylvie f 1918 ogift död 1961
  • s Hilding Herbert f 1921 till Ryagärde 1946
  • d Milda Otilia f 1924 död 1927
  • d Evy Elisabeth f 1926 se nedan
  • August Larsson f 1840 i Trollö död 1923
  • h65 Lotta Svantesdotter f 1842 i Skogsbygden död 1917

1952–1957

  • John Axel Löfström f 1925
  • h52 Evy Elisabeth Larsson f 1926 se ovan
  • s Jan Bertil f 1952
  • s Per Edvin f 1954
  • d Eva Elisabeth f 1955

familjen till Herrestad 1957

ca 1950–1971

  • Johan Evald Larsson f 1911 i Trollö se ovan
  • h Anna Clary Maria Johansson f 1910 i Mellomgärde Nårunga
  • d Solbritt Johanna Marianne f 1940 gift m Paavo Pentti Långmo f 1940 till Alingsås 1961
  • s Björn Pentti f 1957
  • d Britta Sibylla Irene f 1943 till Björketorp 1964 gift Vernersson
  • d Helene Annika Maria f 1961
  • s Martin Patrik f 1964
  • s Sten Anders Billy f 1947 se nedan
  • d Ann-Christine Eva Maria f 1953

familjen till Alingsås 1970

1968–1971

  • Sten Anders Billy Larsson f 1947 i Stora Långared
  • h Inga-Lis Marianne Andersson f 1946
  • d Jeanette Marianne f 1968

familjen till Alingsås 1970

1971–1990

  • Leif Erik Bertil Canderud f 1934
  • h57 Anita Laila f 1937
  • d Nina Ann-Christine f 1962
  • d Therese Erika f 1966 1990-1996
  • Roy o Kerstin Pettersson

1996-

  • Christer Otterström f 1964
  • Madelaine Hellgren f 1968

LJUR STORA LÅNGARED ALEKÄRR

ca 1850–1870

  • Jonas Andersson f 1799 i Nedre kvarn Nårunga död 1867
  • h Maja Stina Andersdotter f 1801 i Södra Wing död 1881
  • d Clara f 1837 till Stenhögen 1854
  • d Rebecka f 1841 öd 1867
  • uä Johan f 1865 till Alingsås 1871
  • s Per Magnus f 1843 se nedan
  • d Lotta f 1846 t Skattegården 65

familjen hit från Långareds kvarn

1870–1882

  • Pehr Magnus Johansson f 1843 se ovan
  • h Cajsa Johansdotter f 1842 död 1881
  • s Johan Albin f 1870
  • s Carl Emil f 1872
  • d Anna Maria f 1874
  • s Albert f 1876
  • s Algot f 1879

till USA 1882

1882-1894

  • Johan Aron Andersson-Alman f 1853 i Ljur
  • h Anna Lovisa Svensdotter f 1855 i Sjötorp Ornunga
  • d Hilda Axenia f 1882
  • s Sanfrid Robert f 1884 död 1890
  • d Lotten Viktoria f 1886
  • d Elvira Gustava f 1888
  • d Olga Serafia f 1890
  • s Robert Sanfrid f 1892

familjen till Ornunga 1894

1894-1921

  • Leander Andersson f 1864 i Ornunga
  • h90 Ida Paulina Augustsdotter f 1869 i Björkelund Ljur
  • d Elin Emelia f 1890 t Nårunga 1917 dtr Elin Ragnhild Viola f 1912 gift i Kärtared Horla
  • d Anna Elisabeth f 1892 t Nårunga 1908
  • s Algot Verner f 1893 t Ornunga 1908
  • s Carl Arvid f 1896 ägare Björkelund
  • s Johan Ivar f 1897 gift i Prånget Horla
  • d Betty Viktoria f 1900 g m Gustav Svensson Östadkulle
  • s Carl Torsten f 1922
  • d Edith Sofia f 1902 t Nårunga 1924
  • d Elsa Maria f 1904
  • d Märtha Paulina f 1907 t Nårunga 1932
  • s Nils Einar f 1909
  • s David Paul Lennart f 1911

familjen till grannstället Björkelund 1921

Torpet sammanslogs med Björkelund

LJUR STORA LÅNGARED BERGET

ca 1800-ca 1835

  • Per Svensson f 1770 i Trollö död 1841
  • h Kerstin Andersdotter f 1763 i Kämpagården
  • s Lars f 1797 t L Långared
  • d Ingegerd f 1802
  • s Johannes f 1807 se nedan

ca 1835–1864

  • Johannes Persson f 1807 i Ljur död 1862
  • h(1) Stina Larsdotter f 1807 i Nårunga Västergård död 1835
  • h(2) Maja Stina Andersdotter f 1804 i Enet Ljur död 1860
  • d Christina f 1836 död 1838
  • d Clara f 1838
  • s August f 1840
  • s Lars f 1844
  • s Henrik f 1847 död 1848
  • s Henrik f 1849

osäkert vart familjen tog vägen

1864-

  • Anders Petter Andersson f 1826 i Ryagärde “Bergel” “Koljehuvet” död 1903
  • h Christina Gabrielsdotter f 1834 i Blombacken Ljur död 1907
  • s Johan Ludvig f 1860 till Jämtland 1883
  • d Selma f 1864 till Kinnarumma 1891
  • s Emil Linus f 1867 död 1869
  • s Linus f 1871 död 1877
  • s Oscar Edvin f 1875 g m Selma Hjälm Ornunga till Hillared

1928-

  • Nils Rickard Augustsson f 1892 hit från Blombacken

LJUR STORA LÅNGARED BJÖRKEKÄRR

1849–1865

  • Sven Ström f 1802 avskedad soldat
  • h Elin Jonasdotter f 1799 i Alingsås
  • s Erik Gustav f 1828 g i Håltsäckran Ornunga
  • s Johan f 1831 till Holtsäckran 1859
  • d Anna Cajsa f 1833 gift i Vaselid Ög
  • d Johanna f 1835 se nedan

till Åred Västergård 1865

1860–1865

  • Johan Jonsson-Fredman f 1840 i Vänga
  • h60 Johanna Svensdotter f 1835 se ovan
  • s Carl Axel Ludvig f 1862

till Åred Västergård 1865

1867–1885

  • Jonas Andersson f 1801 i Skölvene död 1878 ”för medhjälp till barnamord 3 månaders fästning”
  • h Anna Gunnarsdotter f 1805 i Vänga död 1878 ”för medhjälp till barnamord 2 månaders fästning”
  • s Gustaf f 1834 g 68 till Svenstorp
  • d Maja Stina f 1842 till Nårunga 1885 “för barnamord 6 års fästning”

LJUR STORA LÅNGARED BJÖRKELUND

ca 1840–1859

familjen hit från Kämpagården

  • Andreas Andersson i Ljur Lillegård
  • h Stina Andersdotter f 1802 i Åred Västergård död 1856
  • d Anna Maja f 1828 i Lillegården se nedan
  • s Andreas f 1832 i Lillegården se nedan

1859-

inhyses från 1869

  • Johannes Andersson f 1819 i Klevhult död 1860
  • h Anna Maja Andersdotter f 1828 i Lillegården se ovan
  • s Erik Henrik f 1859 till Fässberg 1888
  • s Johan Ludvig f 1861 till USA 1888 ca 1861 senare till Blombacka
  • Andreas Andersson f 1832 i Lillegården
  • h Ella Andreasdotter f 1833 i Ornunga
  • d Ida Paulina f 1861

1869–1921

  • August Svantesson f 1840 i Ljur till Nårunga 1921
  • h Johanna Johansdotter f 1844 i Od död 1909
  • d Ida Paulina f 1869 se nedan
  • d Ada Maria f 1871 g Lindgren Västerlid Nårunga
  • s Johan Edvin f 1873 till Lima 1908
  • d Hulda Sofia f 1876 till Ljunglid Nårunga 09
  • s Oscar Valerius f 1879 till Falköping 13
  • d Hanna Viktoria f 1883 g 1910 i Högelid
  • u ä Agnes Olga Linnea f 1908 g Johansson Annelund
  • s Karl Algot f 1887 till Gamlestaden Göteborg 10

1921–1941

familjen kom hit från grannstället Alekärr, Ställena sammanslogs

  • Leander Andersson f 1864 i Ornunga död 1946
  • h90 Ida Paulina Augustsdotter f 1869 i Björkelund se ovan död 1940
  • d Elsa Maria f 1904 gift Hägg Nårunga
  • s Carl Olof Ingvar f 1927 till Nårunga 41
  • d Märtha Paulina f 1907 g m Eskil Hägg Nårunga
  • s Nils Einar f 1909 se nedan
  • s David Paul Lennart f 1911 gift i Nårunga

1941–1945

maka och son till Horla 1945

  • Nils Einar Leandersson f 1909 se ovan död 1944
  • h41 Ruth Lilly Maria Andersson f 1913 i Horla
  • s Roine Gösta Stellan f 1942

1945–1975

  • Carl Arvid Leandersson f 1896 i Alekärr Ljur död 1981 son till ovanstående
  • h39 Anna Hildur Linnea f 1911 i Horla död 1982
  • d Eivor Ann-Marie Viola f 1939 g m Bernt Johansson Skogen Nårunga
  • s Kent Lars Roland f 1945
  • s Åke Stellan Jan-Olof f 1950 se nedan
  • s Lennart Hasse Roger f 1953

1975-

  • Åke Stellan Jan-Olof Leandersson f 1950 i Björkelund se ovan
  • h77 Aina Britt-Marie Lena Axelsson f 1954 i Råmossen Lena
  • s Magnus Stellan Valdemar f 1978
  • d Lena Ann-Christine Marie f 1980
  • s Niklas f 1987

LJUR STORA LÅNGARED BJÖRKELUND NO 2

  • Anna Maja Andersdotter f 1828 i Ljur död 1900
  • Andreas Andersson f 1832 i Ljur död 1913
  • h Ella Andreasdotter f 1833 död 1914
  • d Ada Sofia f 1876 t Algutstorp 1909

LJUR STORA LÅNGARED BLOMBACKEN

ca 1825-ca 1860

  • Gabriel Johansson f 1810 i Västerlid omgift 1861
  • h Karin Johansdotter f 1797 i Halla död 1856
  • d Maja Stina f 1821 i Halla till Halla 1836
  • d Anna Katarina f 1823 “lösdriverska” till Nordhults Tå, Nårunga 1856
  • d Christina f 1834 se nedan
  • d Britta Maja f 1837 död 1855

Gabriel till fattigstugan

ca 1860–1864

  • Anders Petter Andersson f 1826 i Ryagärde Ornunga
  • h Christina Gabrielsdotter f 1834 i Blombacken se ovan
  • s Johan Ludvig f 1860 d Selma f 1864

familjen till torpet Berget 1864

1864–1900

  • Andreas Andersson f 1832 i Ljur “Slinken”
  • h Ella Andreasdotter f 1833 i Ornunga
  • d Ida Paulina f 1861 till Rångedala 94
  • u ä Jenny Agata f 1885 till Rångedala 99
  • s Axel Vitalis f 1864 till USA
  • d Emma f 1867 till Algutstorp 00 gm Svante Blomquist
  • d Ada f 1870 död 1875
  • s Claes Valfrid f 1873 död 1875
  • d Ada Sofia f 1876 g Andersson Hägrunga, Algutstorp

1900–1903

  • Franz Emil Benjaminsson f 1859 i Nårunga
  • h Selma Kristina Johansdotter f 1865 i Askim Bohuslän
  • s Evald Sterner Napoleon f 1898

familjen kom hit från Askim och flyttade tillbaka dit 1903

1903–1928

  • August Johansson f 1838 i Od änkling 90 omgift
  • h91 Sofia Andersdotter f 1853 i Horla
  • s Nils Rickard f 1892 till Berget Ljur

1928–1932

  • Oscar Adolf Andersson f 1889 i Nordbacka Ljur död 1932
  • h26 Hanna Maria Andersdotter f 1895 i Ornunga Nordgård
  • s Henry Valdemar f 1921 i Fullestad
  • d Maj-Britt Ingegerd f 1926 i St Långared
  • d Inger Maria f 1929
  • d Lisa Ingeborg f 1931 g Östermyr Åred
  • s Lars Oscar Daniel f 1932

familjen kom hit från Stora Långared, hustrun och barnen flyttade tillbaka dit efter Oscars död

1932–1957

  • Carl Josef Ernstsson f 1896 i Mellantorp Ljur död 1967
  • h25 Hilda Linnea Lindgren f 1905 i Asklanda hit från Västerlid Nårunga
  • s Mats Gustav f 1928 gift i Ljur
  • s Ernst Tage f 1933 till Herrljunga
  • d Lisa Ingegerd Frideborg f 1937 se nedan
  • d Maj Ingrid Mathilda f 1939 g67 m Jonas Svensson Vedum
  • d Elisabeth Linnea f 1946 g 66 Hoffman t Kullings Skövde son: Anders Roger f 1963
  • d Elvie Elsie f 1949 g 70 m Ingemar Karlsson Tämta

familjen hit från Stora Långared

1957–1972

  • Kurt Lennart Valdemar Falk f 1931 i Töllsjö
  • h57 Lisa Ingegerd Frideborg Ernstsson f 1937 i Blombacken se ovan
  • s Kenneth Valdemar f 1957
  • d Yvonne Ingrid f 1964
  • s Kurt Benny f 1969

1972–1984

  • Mats Ernstsson Sävenäs

1984-

  • Jan Roland Charlesson f 1944
  • h Eva Ingela f 1960
  • d Cecilia d Louise

LJUR STORA LÅNGARED FRAMNÄS “SPELEMANS”

ca 1855–1865

  • Johannes Andersson f 1817 i Kämpagården
  • h Maja Lisa Johansdotter f 1833 i L Långared
  • s Anders Petter f 1855
  • d Anna Christina f 1858
  • s Carl Johan f 1861 död 1863
  • d Johanna Serafia f 1864

familjen till USA 1865

1866–1869

  • August Svantesson f 1840 i Ljur
  • h Johanna Johansdotter f 1844 i Od hit från Fridhem Ljur
  • d Ida Paulina f 1869

familjen till Björkelund

1869–1898

  • Anders Petter Svensson f 1841 i Nårunga “Siken”
  • h Maja Stina Karlsdotter f 1836 i Älmåsen Ornunga
  • d Emma Charlotta f 1869 till Hol 1888
  • s Johan Linus f 1871 till USA 1895
  • d Ida Sabina f 1874 t Nårunga 1898
  • s Klas Oscar f 1876 till Älmåsen Ornunga 1897 gm Ester Johansson
  • d Hilma Hilvida f 1879 död 1879

till Nårunga 1898

LJUR STORA LÅNGARED FRIBACKEN

1872-1904

  • Anders Svensson-Sääf f 1824 i Ljur
  • h(1) Christina Larsdotter f 1819 död 1874
  • d Inga Mathilda f 1852 g Svantesson Högelid
  • d Fredrika f 1854 till Asklanda 94
  • d Josefina Paulina f 1861 troligen död ung
  • h(2) Lotta Larsdotter f 1844
  • s Abel Edvin f 1876 gift i Jällby
  • s Adolf Sanfrid f 1878 gift i Asklanda
  • d Anna Dorothea f 1880 se nedan
  • d Adina Charlotta f 1886 gm Karl Andersson f 1881 t Lagmansholm

familjen hit från Högelid

1904–1965

  • Johan Viktor Ernstsson f 1882 i Mellantorp Ljur
  • h04 Anna Dorothea Sääf f 1880 i Fribacken se ovan
  • d Aster Margit Gunhilda f 1903 död 1935
  • s Alvar Olof Tobias f 1905 gift i Alingsås
  • d Alice Ragna Margaretha f 1907 g Andersson Alingsås
  • d Alda Maria Gabriella f 1909 till Alingsås 30
  • d Alva Ebba Margrid f 1912 till Alingsås 32
  • s Assar Torsten Matthias f 1915 död 1920
  • s Agne Sture Esaias f 1917 död 1918
  • d Anna Rosa Charlotta f 1920 g 47 m Åke Fredriksson Larsbo
  • d Alfhild Eva Eleonora f 1922

1965–1969

  • Erik Gösta Wilhelm Carlsson f 1927
  • h49 Anna Stina f 1926
  • s Leo Jan-Erik f 1949
  • s Bo Claes-Gösta f 1952
  • d Gun Ann-Greth f 1952
  • s Björn Gunnar Anders f 1955

1969-

  • Stig Arne Lennart Hägg f 1937 i Västerlid Nårunga
  • h62 Kajsa Inga-Lill Skoog f 1939 i Allmänningen Nårunga
  • s Stig Mikhael f 1962 d Inga-Lill Ulrika f 1967
  • s Carl Matthias f 1971 till Sävsjöos

LJUR STORA LÅNGARED FRIDHEM

1864–1896

  • Johannes Carlsson f 1815 i Od död 1884
  • h Inga Maja Svensdotter f 1807 i Synnerby död 1873
  • s August f 1838 mjölnare Långareds kvarn
  • s Karl Johan f 1840
  • d Kajsa f 1842 gift i Alekärr 69
  • d Johanna f 1844 gift i Framnäs 68
  • h(2) Lotta Benjaminsdotter-Bäck f 1846 syster till sonen Augusts hustru !! till Ornunga 1920
  • s Karl Viktor f 1874 se nedan
  • d Frida Axenia f 1878 g i Skaraborgs län
  • d Hanna Anemia f 1881 g m Albin Andersson Ramnaklev Asklanda

1896–1933

  • Lars Johan Larsson f 1835 i Ljur död 1921
  • Karl Viktor Johansson f 1874 i Fridhem se ovan död 1952
  • h96 Ida Albertina Larsdotter f 1873 i Almanstorpet Ljur död 1945
  • d Anna Elisabeth f 1897 g 25 i Trollöled
  • uä Ivar Nathanael f 1918
  • uä Bengt Elias f 1922
  • uä Gunborg Elisabeth f 1924
  • d Bertha Viktoria f 1904 se nedan
  • s Arne Valter f 1914 se nedan (fosterson, son till Hulda Serafia Johansson, hit från Sandhult 1916)

1933-

  • Nils Ragnar Georg Andersson f 1907 i Anderstorp Ornunga
  • h30 Bertha Viktoria Johansson f 1904 i Fridhem se ovan
  • d Eivor Ida Viktoria f 1933

familjen senare till Ekelund Ljur

1938–1976

  • Arne Valter Johansson f 1914 se ovan
  • h38 Lull Karin Andrea Carlén f 1914 i Falköping
  • d Inger Christina Marianne f 1938 g63 m Henry Martinsson Rensvist
  • s Lars Arne Ingemar f 1942 nuvarande ägare gift
  • d Gun Ida Karin f 1948 g79 m Per Sjöstrand Vårgårda
  • 1976-
  • Lars Arne Ingemar Johansson
  • h Birgitta Astrid Margaretha f 1943

LJUR STORA LÅNGARED GRÖNELID

Nämns först som backstuga på sockenmark

ca 1840–1874

  • Andreas Larsson f 1805 i Kämpagården till USA 1880
  • h Katarina Johansdotter f 1804 i Gundlered död 1878
  • s Carl f 1834 i Åbacka t USA 1864
  • s Johannes f 1837 t Torpet Skogsbygden 1854
  • d Clara f 1840 död 1844
  • s August f 1849 se nedan

1874–1880

  • August Andreasson f 1849 i Grönelid se ovan
  • h Anna Katarina Johansdotter f 1844
  • d Ida Serafia f 1874
  • d Hulda Viktoria f 1877

familjen till USA 1880

1882–1915

  • Johan Fredrik Andersson-Ståhl f 1856 i Ljur d 1925 var i USA 1900-1901
  • h80 Charlotta Johansdotter f 1849 i Nårunga död 1944
  • s Oscar Sanfrid f 1875 g 04 t St Långared
  • d Hulda Sofia f 1880 till Rångedala 95
  • s Arvid Alrik f 1881till USA 10 byggmästare
  • s Fridolf Rickard f 1884 se nedan var i USA några år
  • s Johan Edvin f 1886 död 1914 drunknad var ett tag i Stockholm
  • d Lotten Julia f 1889 t USA 11

1915-ca 1945

  • Fridolf Rickard Johansson-Ståhl f 1884 i Grönelid se ovan byggmästare
  • h15 Jenny Elvira Hägg f 1888 i Västerlund Nårunga
  • s Erling Fritjof f 1915 död 1939
  • d Elsie Margaretha f 1917 t Fristad 52
  • d Mildred Charlotta f 1919 gm Oscar Larsson fr St Långared t Vårgårda
  • s Bror Wilhard f 1921 se nedan
  • d Lizzie Frideborg f 1928 gm Gunnar Åhman Holmen Tämta

ca 1945–1972

  • Bror Wilhard Ståhl f 1921 i Grönelid se ovan död 1972 byggnadssnickare

1972-

  • Svante f 1938 o Inga-Lill Svensson f 1936

LJUR STORA LÅNGARED HAGA

ca 1840–1863

  • Sven Emanuelsson f 1799 i Hasselhagen Skogsbygden död 1883
  • h Stina Svensdotter f 1800 i Åred Mellomgård död 1888
  • d Johanna f 1824 gift i L Sjötorp Ornunga
  • d Lovisa f 1826 gift i Högabacka Ornunga
  • d Anna Cajsa f 1830
  • d Maja Stina f 1834 g i Algutsgärde Ornunga
  • d Clara f 30/5 1843 se nedan

de 4 första barnen i Stinas tidigare äktenskap

1863-ca 1905

  • Lars Andersson f 1831 i Hulvik “Såge-Lars” död 1920
  • h Clara Svensdotter f 30/5 1843 i Haga se ovan död 1922
  • s Johan Emil f 12/7 1863 Haga död 1/6 1874 Haga
  • d Ida f 10/1 1866 Haga död 27/5 1867 Haga
  • d Ida f 25/7 1868 Haga död 9/5 1869 Haga
  • d Ada f 7/7 1870 Haga död 25/11 1870 Haga
  • d Almina f 22/1 1872 Haga död 8/5 1874 Haga
  • d Frida f 30/5 1875 Haga gift 6/6 1903 i Asklanda med Johan Leonard Lindgren (hans andra gifte, första giftet med Ada Maria Svantesdotter), senare i Nårunga, bodde i Lida Storegården Wästerlid lägenhet
  • s Henning Robert f 4/8 1878 Haga död 28/4 1905 Haga
  • d Hanna Olivia f 13/12 1881 Haga död 23/3 1882 Haga
  • s Fritz Viktor f 18/4 1883 Haga död 8/1 1949 Nårunga se nedan

1905-ca 1923

  • Fritz Viktor Larsson f 18/4 1883 i Haga död 8/1 1949 Nårunga

gifte sig 27/12 1924 med Hanna Elisabet Johansson Öna Sörgården Nårunga flyttade dit. 1928 till Borås som dräng

1923-ca 1960

  • Karl Ivar Nathanael Blomgren f 1895 i Osdal Ljur död 1947
  • h23 Elsa Dorothea Justina Frisk f 1897 i Tumberg död 1980
  • s Rune Gustav Ivar f 1924 gift52 i Lund Västergård Tumberg
  • s Nils Erik Arnold f 1930 se nedan

ca 1960-

  • Nils Erik Arnold Blomgren f 1930 i Haga se ovan snickare

LJUR STORA LÅNGARED HEDEN

ca 1860–1864

  • Johannes Andersson f 1837 i Åbacka Ljur till USA 1864
  • Carl Andersson f 1834 i Åbacka
  • h Sara Beata f 1832 i Ljurs kvarn
  • d Selma f 1862

familjen till USA 1864

1864–1868

  • änka Britta Maja Svensdotter f 1821 i Nårunga till USA 1868 änka efter Andreas
  • s Johan Aron f 1848 till USA 68
  • s Casper f 1849 till Åred Lillegård 68
  • d Eva Charlotta f 1852 t Uddetorp Kvinnestad 68
  • d Ida f 1855
  • d Sofia f 1857

familjen till USA 1868

1868–1871

  • Carl Johansson f 1827 i Nårunga
  • h Stina Larsdotter f 1825 i Lindsås
  • d Charlotta f 1852 i Acksjöhult
  • d Mathilda f 1854 i Nolåsen
  • s Johan Fredrik f 1856 i Nolåsen
  • s Casper f 1862 i Nolåsen

familjen hit från Tången Skogsbygden 1868, flyttade till Hol 1871

1870–1883

  • Johannes Jacobsson f 1833 i Hönestorp Vesene
  • h Maja Svensdotter f 1836 i Ornunga
  • s Viktor Emil f 1859 till USA 78
  • s Albert Linus f 1860 till USA 80
  • s Axel Robert f 1863 död 1878
  • d Selma Serafia f 1867
  • d Alma Maria f 1871
  • s Carl Algot f 1873
  • d Hanna Elisabeth f 1876
  • s Henning Robert f 1878 död 1879
  • s Henning Severin f 1881

familjen hit från Klinten Ljur 1870, emigrerade till USA 1883

Heden slogs samman med Ljurs kvarn

LJUR STORA LÅNGARED HÖGELID (LIALYCKA)

1857–1875

  • Lars Andersson-Lid f 1819 i Gongstorp Åred soldat
  • h Stina Johansdotter f 1815 död 1856
  • d Clara f 1842 t Västerhaninge 1865
  • d Charlotta f 1845 t Borås 90
  • d Maja Lisa f 1846 t Nårunga 65
  • s Carl Fredrik f 1849t Stockholm 69
  • s Claes Gustav f 1852 död ung
  • s Per Gustaf f 1853 t Stockholm 76
  • d Anna Lovisa f 1855 t Solna 80 lärarinna familjen hit från torpet Karlsborg 57

LJUR STORA LÅNGARED HÖGELID (INTÄKT PÅ SOCKENMARK)

1832–1850

  • Sven Sääf f 1796 i Lida
  • h Anna Månsdotter f 1782 i Sandviksås Tämta
  • s Anders f 1824 se nedan

familjen hit från Sävsjöos soldatstom

1850–1872

  • Anders Svensson-Sääf f 1824 i Sävsjöos soldatstom se ovan
  • h Christina Larsdotter f 1819 i Kärnhult Nårunga
  • d Charlotta f 1850 död 1851
  • d Inga Mathilda f 1854
  • d Fredrika f 1854
  • s Fredrik f 1858 död 1858
  • s Johan Adolf f 1859 död 1860
  • d Ida Josefina f 1859 död 1861
  • d Josefina Paulina f 1861

familjen till Fribacken Ljur 1872

LJUR STORA LÅNGARED JOHANSTORP

ca 1840–1879

  • Johannes Andersson f 1798 i Ornunga Nordgård död 1884
  • h Ingegerd Andersdotter f 1811 i Halla soldatstom död 1877
  • s Anders Petter f 1830 i Gundlered till Kvinnestad 1848
  • d Christina f 1832 i Gundlered t Gundlered Västergård 1850
  • s Efraim f 1835 i Gundlered blev soldat Bohman i Ryagärde Ornunga
  • s August f 1841t Södra Björke 63
  • s Andreas f 1844 t St Tuna Dalarna 98
  • d Maja Lisa f 1847 se nedan
  • d Anna Lovisa f 1850 till Borås 81
  • d Emma Charlotta f 1854 t Bredared 74

1879–1912

  • Johan Gustavsson f 1846 i Sjölid Ornunga död 1923 “Knipa-Johan”
  • h Maja Lisa Johansdotter f 1847 i Johanstorp se ovan
  • d Alida Natalia f 1879 till Borås 95
  • s Arvid Alrik f 1881 till Ornunga 98
  • d Hilda Charlotta f 1884 till Borås 00
  • s Carl Henning f 1887 till Borås 16
  • s Edvard Levin f 1889 se nedan

1912–1970

  • Edvard Levin Johansson f 1889 i Johanstorp
  • h12 Elin Serafia Höglund f 1890 i Häradsvad Nårunga
  • s Bror Gösta Allan f 1911
  • s Nils Herbert Levin f 1912
  • s Håkan Julius f 1914 g i Hagen Ljur
  • s Johan Olof f 1915 g i Åsen Ljur
  • s Knut Göran f 1917 g i Öna Nårunga
  • d Svea Clary f 1919 t Alingsås 34
  • s Thure Valdemar f 1920 t Kullings-Skövde 49
  • s Thor Valter f 1921 g i Ljur
  • d Lisa Gunborg f 1923 död 1924
  • s Bengt Rune f 1924 t Vesene 46
  • s Göte Verner f 1925 t Alingsås
  • d Ella Birgitta f 1927 t Alingsås stad 44
  • d Karin Lisa Viktoria f 1928 g Karlsson Alingsås
  • d Ulla Ingeborg f 1930 död 1930
  • s Åke Ingemar f 1932 t Södra Ving 59
  • s Börje Fritjof f 1935

1970–1986

  • Nils Ingemar Andersson f 1928
  • h 48 Rigmor Inga-Lill f 1929

1986-

  • Henry o Ingvor Andersson

LJUR STORA LÅNGARED KVARNEN

1800–1818

  • Jonas Gustavsson
  • h Ingeborg Larsdotter
  • d Kerstin f 1800 g i Äne Nedergård Kvinnestad
  • s Gustav f 1802
  • s Anders f 1802
  • d Anna f 1803 g i Smedsgården Kvinnestad
  • s Gustav f 1806
  • d Maria f 1806
  • s Gustav f 1807
  • d Katarina f 1809 gift i Uddetorp Vg Kvinnestad

1818–1822

  • Erik Svensson f 1785 i Skölvene
  • h Maja Jonsdotter f 1779 i Alboga
  • s Sven f 1816
  • d Maja Stina f 1819
  • s Johannes f 1821

familjen kom hit från Eriksberg

1822-ca 1850

  • Jonas Andersson f 1799 i Nedre Kvarn Nårunga
  • h Johanna Andersdotter f 1801 i S Wing
  • d Anna Katarina f 1822 d Maria Lovisa f 1823 g i Kämpagården
  • d Britta Stina f 1825 t V Vaselid 46, senare gift i Såkhult Siene
  • d Johanna f 1830 t Sävsjöos 51
  • s Anders f 1832t Ljurs kvarn 49
  • d Clara f 1836 död 1837
  • d Rebecka f 1840
  • s Per Magnus f 1843
  • d Lotta f 1846

familjen till torpet Alekärr ca 1850

ca 1850–1864

  • Samuel Andreasson f 1823 i Od (bror till Ljurskamjölnarns fru)
  • h Anna Maja Johansdotter f 1824 i Nårunga Klockaregård
  • s Johan Fredrik f 1851
  • d Anna Mathilda f 1853
  • d Emma Fredrika f 1855
  • d Ida Charlotta f 1857
  • s Herman f 1860
  • d Wilhelmina f 1862

familjen till USA 1864

1864–1866

  • Anders Petter Andersson f 1829 i Ljur “Ljurskamjölnarn”
  • h Katarina Andreasdotter f 1825
  • s Alfred f 1855
  • d Emma Fredrika f 1857
  • d Charlotta f 1860
  • d Ida f 1865

familjen till Ljurs kvarn 1866

1866–1903

  • August Johansson f 1838 i Od
  • h Petronella Benjaminsdotter-Bäck f 1837 i Ornunga död 1890
  • d Selma Gustava f 1864
  • d Ida Charlotta f 1866 g i Bälinge 98
  • s Johan Linus f 1869 t USA 1891
  • s Emil f 1871 t Rångedala 98
  • d Ada Maria f 1873 död 1873
  • d Hilma Olivia f 1877 t Borås 98
  • u ä Hildur Josefina f 1897 t Bälinge 98
  • h(2) 91 Sofia Andersdotter f 1853 i Horla
  • s Nils Rickard f 1892
  • d Anna Dorothea f 1895 död 1895 till Blombacken 1903, efter 1890 inhyses

1890–1915

  • Ägare: Gustav Nilsson Stora Långared

1904–1906

  • Emil Johansson f 1868 i Siene kvarnarrendator
  • h93 Johanna Jonsdotter f 1866 i Renneslöv
  • d Lilly Elisabeth Ingborg f 1894 i Siene
  • s Jean Einar Gösta f 1896
  • s Emil Allan Valdemar f 1900
  • s Bror Edvin Gottfrid f 1904

familjen hit från Skölvene 1904, flyttade till Berghem 1906

1904–1915

hyresgäster

  • Oscar Sanfrid Johansson f 1875 i Ljur skräddare
  • h04 Hilma Serafia Andersdotter f 1875 i Ljur
  • d Agnes Valborg f 1906
  • s Allan Oscar Eugene f 1908 död 1909

familjen till Nårunga 1915

1917-ca 1950

  • Johan Viktor Henriksson f 1882 i Kämpagården död 1967
  • h 15 Signe Linnea Claesson f 1894 i Allmänningen Nårunga
  • d Liva Viktoria f 1916 g m Herbert Hallenrud Ljur
  • s Bertil Fritjof f 1918 g i Skogsbrynet Ljur
  • s John Olof Sigvard f 1922 död 1945
  • s Bror Åke Lennart f 1927 se nedan

ca 1950–1980

  • Bror Åke Lennart Henriksson f 1927 i Långareds kvarn se ovan död 1980
  • h54 Birgit Daisy Johansson f 1931 i Borås
  • s Hans-Åke f 1955
  • s Per Robert f 1957 g i Näs Skogsbygden
  • s Lars Rickard f 1959 se nedan
  • s Lennart Stefan Patrik f 1967

1980-

  • Lars Rickard Henriksson f 1959 i Långareds kvarn
  • h81 Margit Inga Susanne f 1960
  • s Daniel Peter f 1982

LJUR STORA LÅNGARED LISEBERG

1840–1854

  • Johannes Bengtsson f 1782 i Ljur
  • Britta Persdotter f 1802 i Vaselid Ornunga död 1851
  • d Anna Fredrika f 1833 t Nedre Kvarn Nårunga 54
  • d Maja Lisa f 1833 t Nedre Kvarn Nårunga 54
  • d Ella f 1836 död 1851
  • Carin Bengtsdotter f 1786 på undantag

LJUR STORA LÅNGARED SANDVADET

ca 1850–1865

  • Anders Johansson-Hult f 1811 i Algutstorp
  • h Stina Andersdotter f 1807 i Ljur Lillegård “Kulesa” död 1877
  • s Johannes f 1833 g 59 t Snärjeskullen
  • d Clara f 1840 se nedan
  • d Lotta f 1843 död 1851
  • d Anna Christina f 1846 död 1861

1865–1887

  • Petter Johansson f 1817 i Seglora “Kule-Petter” död 1882
  • h Clara Andersdotter f 1840 se ovan “Kule-Klara”
  • d Selma Serafia f 1865 gift i Djupeås Töllsjö
  • s Johan Edvard f 1867 död 1870
  • d Mathilda Maria f 1874 gift i Alingsås
  • s Johan Albin f 1877 gm Ernstsdotter Mellantorp

till Fattigstugan 1887

LJUR STORA LÅNGARED SKOGSLUND

Avstyckat 1917

1917–1936

  • Albert Hernquist f 1864 i Åred
  • h Augusta Andersdotter f 1868 i Tämta
  • d Mary Tobita f 1892 till Grude 24
  • s David Valdemar f 1894 till Tämta 25
  • s Gustav Paul f 1895 t Växjö stad 26
  • d Thyra Paulina f 1898 t Grude 24
  • s Tor Albert Timotius f 1906

familjen till Fristad 1936

1936–1972

  • Carl Fredrik Bertil Karlsson f 1901 i Ljurs Stom
  • h(1) 36 Edith Linnea Andersson f 1900 i Åred Västergård död 1937
  • h(2) 46 Nancy Linnea Magnusson f 1907 i Nosaby Skåne f
  • s Kent Tommy f 1947 (Andersson) f
  • d Ann-Marie Kristina f 1947 (Pettersson)

1972–1978

  • Håkan Bergsten f 1943
  • h Maria

1978-

  • Thore Morgan Jartell f 1948
  • h78 Barbro Viola f 1950
  • s Anders Daniel f 1974
  • d Emma Kristina f 1976

LJUR STORA LÅNGARED SOLDATSTOMMEN KARLSBORG

ca 1720–1753

  • Hans Gustavsson Lidgren f 1700 död 1768 i Nårunga
  • h Kerstin Andersdotter
  • s Anders f 1720 till Ljurs rote
  • d Ingrid f 1722 g 50 i Öhagen Ljur
  • d Karin f 1730 g 57 i Lida rote
  • s Måns f 1735 g 56 i Hjulsered

familjen till Lida rote 1753

1753–1763

  • Anders Eriksson-Lidgren f 1721
  • h44 Marit Olofsdotter f 1723 i Kvinnestad död 1786
  • s Lars f 1745 till Nårunga
  • d Ingeborg f 1750 död 1754
  • d Ingegerd f 1756

familjen hit från Åreds rote ca 1753 och till Åredstorp 1763

1763-

  • Per Andersson-Lidgren f 1736 i Ryagärde Ornunga son t Anders Persson o Marit Svensdotter
  • h60 Ingeborg Ollesdotter f 1740 i Spångakil Ornunga dtr t Olof Eriksson o Elin Andersdotter död 1775
  • d Kerstin f 1761
  • s Anders f 1764
  • h(2) 76 Britta Eriksdotter f 1746 i Ryatorpen Ornunga dtr t Erik Örn o Anna Persdtr död 1778
  • h(3) 79 Britta Persdotter f 1749 i Äne Nederg. Kvst dtr t Per Larsson o Margareta Larsdotter
  • mor Marit Svensdotter f 1699 gift 31

ca 1780-

  • Anders Leijon f 1749
  • h Maja Pettersdotter f 1753
  • s Carl f 177
  • d Annika f 1780
  • d Maja f 1786

familjen struken

ca 1790-

  • Nils Forsander?
  • h Katarina från Vaselid
  • s Peter f 1794
  • d Maria f 1798

ca 1802–1807

  • Sven Falk f 1775 död 1807
  • h Katarina Svensdotter f 1776 omgift i Trollö Ornunga
  • s Johannes f 1803
  • s Kristina f 1804

1808

  • Anders Svensson-Falk f 1759 död 1808 son t Sven Andersson o Kerstin
  • h Elin Jonsdotter f 1771
  • d Katarina f 1807 död 1814

Elin omgift 1812 m Anders Nilsson-Alf se nedan

1812–1841

  • Anders Nilsson-Alf f 1787 i Borgstena d 1847 i Stenhögsbacke
  • h(1)12 Elin Jonsdotter f 1771 se ovan
  • d Anna f 1811
  • h(2) Katarina Bengtsdotter f 1811 i Ornunga
  • d Anna Christina f 1834 död 1841
  • d Sara Lisa f 1837

familjen till Stenhögsbacke ca 1841

ca 1823

  • Anders Andersson
  • h Stina Andersdotter
  • d Anna Maja
  • s Anders

till Lilla Långared “lösdrivare”

1842–1860

  • Lars Lid f 1819 till Göteborg 1855
  • h Stina Johansdotter f 1815 död 1856
  • d Clara f 1842 t Västerhaninge Stockholm 1865
  • d Charlotta f 1845 t Borås 90
  • d Maja Lisa f 1846 t Nårunga 65
  • s Carl Fredrik f 1849 t Stockholm 69
  • s Claes Gustav f 1852 död 1852
  • s Per Gustav f 1853 t Stockholm 76
  • d Anna Lovisa f 1855 (lärarinna) t Solna 80
  • inhyses Andreas Larsson f 1806
  • d Clara Lisa f 1835

1857-

inhyses

  • Andreas Andersson f 1820 i Nabben Nårunga
  • h Anna Katarina Pettersdotter f 1818 i Källebacken (?)
  • d Clara f 1844 i Lidabacke t Sävsjöos 60
  • d Charlotta f 1846 i Lidabacke g i Kvinnestad Smedsgård 70
  • d Maja Stina f 1848 i Klockaregården g 71 i Svedjan Nårunga
  • s Anders Petter f 1851 g i Stenhögsbacke hit 1857 från Klockaregården

1856–1860

  • arrendator Anders Petter Larsson f 1834 i Lommared Ornunga
  • h Maja Stina Andersdotter f 1825 i Nårunga Västergård
  • d Mathilda f 1855 i Iglabo
  • d Ida Charlotta f 1858

familjen till Stora Sjötorp Ornunga 1860

1860–1866, 1871–1878

  • Carl Otto Nilsson-Rapp f 1833 i Enebacken
  • h 60 Anna Katarina Pettersdotter f 1832 i Svedjan Nårunga
  • s Anton f 1860 död 1863
  • d Selma Maria f 1863
  • s Johan Axel f 1864
  • d Emma Josefina f 1866
  • d Amanda Sabina f 1868
  • s Claes Otto f 1870
  • d Alma Serafia f 1872

familjen flyttade till Vesene 1866 och kom tillbaka hit frön Mjöhult Skogsbygden 1871

flyttade slutligen till Anderstorp Ornunga 1878

1878–1887

  • Anders Magnus Johansson f 1830 i Ljur (backstuga Stora Långared) död 1887
  • h Cajsa Johansdotter f 1831 till Borås 1887
  • d Selma Maria f 1864 till Borås 85
  • s Johan Linus f 1866 till Borås 85
  • d Ida Mathilda f 1869 till Göteborg 87
  • d Bethie Axelina f 1875 till Borås 87

1888–1916

  • Gustaf Johansson f 1845 i Odensåker död 1927
  • h 78 Johanna Charlotta Andreasdotter f 1849 i Sävsjöos död 1927
  • d Helga Elisabeth f 1879 till Borås 06
  • s Karl Johan Severin f 1883 se nedan
  • d Hilda Olivia f 1885 till Borås 05

1916–1942

  • Karl Johan Severin Gustafsson f 1883 se ovan död 1956 snickare
  • h16 Hedvig Eleonora Gustavsson f 1892 i Vaselid Ornunga
  • s Gustav Ivan f 1916 se nedan
  • s Sven Bernhard f 1917 död 1945
  • d Ingrid Charlotta f 1920 till Alingsås 37

1942–1974

  • Gustav Ivan Gustafsson f 1916 i Karlsborg se ovan
  • h42 Esther Maria Gabrielsson f 1916 död 1946
  • s Carl Ivan Ingemar f 1943 se nedan

1974-

  • Carl Ivan Ingemar Gustafsson f 1943 i Karlsborg se ovan
  • Siv Elisabeth Flodin f 1947

LJUR STORA LÅNGARED SÄVEDAL-ALMANSTORPET-GRINDSTUGAN

1780-talet

  • Anders Ahlman f 1709? i Hjulsered son till Assmund o Marta
  • s Assmund f 1746 d 1791 i Hulta
  • h (2?) Maria Jonsdotter f 1754 i Ryatorpen
  • d Johanna f 1796 se nedan
  • mor Elin Svensdotter f 1719 i Töllsjö död 1791

ca 1820-

  • Jonas Andersson f 1795 i Floby
  • h Johanna Andersdotter-Ahlman f 1796 i Almanstorpet se ovan
  • d Anna Katarina f 1822 död 1825
  • s Anders f 1825 till Ekelund
  • d Anna Stina f 1828 t s Åred Mellomgård 51
  • d Johanna f 1832 t Göteborg 62

till sonen Anders i Ekelund ca 1850

ca 1850–1873

  • Lars Nilsson f 1800 i Ljur död 1883
  • h(2?) 61 Ella Andreasdotter f 1817 i Högelid död 1891
  • s Lars Johan f 1835 se nedan

1873–1900

  • Lars Johan Larsson f 1835 i Ljur se ovan
  • h Lovisa Larsdotter f 1833 i Fristad död 1899
  • d Ida Albertina f 1873 g 96 m Viktor Johansson Fridhem Ljur

Lars till Asklanda 1900

1900–1958

  • änka Britta Stina Andreasdotter f 1834 i Nårunga änka 78 död 1904
  • d Ida Sofia f 1872 (Karlsdotter) ogift död 1953
  • Anton Linus Karlsson f 1868 i Ljur änkling 96 död 1958
  • h(2) 00 Emma Charlotta Andersdotter f 1857 i Nårunga död 1932
  • s Georg Werner f 1896 gift i Mjäldrunga

1959–1963

  • Gustav Gottfrid Larsson f 1902 skilda
  • h Märtha Viola Axelina Pettersson f 1915 i Nårunga
  • s Kjell Gustav Christer f 1945
  • s Jan Erik f 1948
  • s Bengt Göran f 1952

familjen till Kullings Skövde 1963

1967-

  • Henry Prissberg
  • Lilly Prissberg

LJUR STORA LÅNGARED 1:16

1980–1984

  • Stig Bertil Fransson f 1952
  • Inger Sigun Vithsea Ottesen f 1955
  • d Jenny Inger Pernilla f 1972
  • s Bertil Matthias f 1979

1984–

  • Benny Gustavsson f 1955
  • Britt Johansson f 1957

LJUR STORA LÅNGARED 1:20 SOLHÖJD

ca 1950–1993

Familjen bodde först i Långareds Kvarn

  • Herbert Simon Ragnar Hallenrud f 1911 i Ljur Västergård död 1995
  • h42 Liva Viktoria Henriksson f 1916 i Långareds kvarn
  • d Gully Ingegerd f 1944 t Danmark 1967
  • d Lilian Viktoria f 1946 t Malmö 67
  • d Gun Elin Linnea f 1948 t Alingsås 65
  • s Sten Simon Lennart f 1951 se nedan
  • s Tore Roland Valdemar f 1953
  • s Bengt Jonny f 1958

ca 1993–

  • Sten Simon Lennart Hallenrud f 1951 i Ljur se ovan
  • h84 Ingela Mårtensson
  • d Lina
  • s Samuel
  • s f 1990

LJUR STORA LÅNGARED 1:22 SÄVENÄS

1958–1985

  • Mats Gustav Ernstsson f 1928 i Ljur
  • h58 Kerstin Viola Johansson f 1938 i Hökåsen Ornunga
  • d Ingela Christina f 1961 död 1962
  • d Kerstin Anette Linnea f 1963 se nedan
  • d Rigmor Maritha Elisabeth f 1967

ca 1985–

  • Agne Wahss
  • h Kerstin Anette Linnea Ernstsson f 1963 i Ljur se ovan
  • s Josef f 1989
  • s Viktor f 1991

LJUR STORA LÅNGARED 1:23 SKOGSBRYNET

ca 1946–1992

  • Bertil Fritjof Henriksson f 1918 i Långareds kvarn
  • h46 Elna Hildegard Olsson f 1924 i Siene
  • s Klas Bertil f 1947 g i Ormetorp Siene
  • d Karin Elisabeth f 1949
  • d Maja Ingeborg f 1951
  • s Mats Ingvar f 1955
  • d Eva Marianne f 1956
  • s Sven John Mikhael f 1961
  • s Anders Thorleif f 1964 se nedan

1992–

  • Anders Thorleif Henriksson f 1964 i Ljur se ovan
  • h Anette Susanne f 1967

LJUR STORA LÅNGARED 1:33

ca 1970–

  • John Ebbe Ingert Hägg f 1935 i Nårunga
  • h65 Elsa Gunhild Johansson f 1939 i Hökåsen Ornunga
  • s Bjarne Ingert f 1968
  • d Elsa Anna-Lena f 1970

LJUR STORA LÅNGARED 1:32

1971–

  • Jan Ingemar Karlsson f 1948 i Tämta
  • h70 Elvi Elsie Ernstsson f 1949 i Blombacka
  • s Jan Morgan Ingemar f 1970

LJUR STORA LÅNGARED 1:34

1975–1989

  • Gunnar Åke Tholf f 1947
  • h 71 Margaretha Elisabeth f 1949
  • d Eva Ulrika f 1968
  • d Eva Maria f 1973
  • d Claes Gunnar f 1977

1989–

  • Jon Gustavsson f 1953
  • h Lena f 1952

LJUR STORA LÅNGARED 1:44

  • Jens Johansson
  • Ulrika Hägg

LJUR STORA LÅNGARED ANSTÄLLDA OCH HYRANDE PÅ 1900-TALET

1891–1907

  • Klas Johansson f 1865 i Björketorp
  • h91 Thilda Paulina Johansdotter f 1857 i Ljur
  • d Elin Konstantia f 1891
  • d Anna Elisabeth f 1893
  • s Karl Wilhelm f 1895

familjen till torpet Mossen 1907

1905–1911

  • Josef Alfred Toresson f 1880 i Burseryd statare
  • h Augusta Wilhelmina Larsson f 1872 i Sandhem
  • s Axel Emanuel f 1900
  • s Sven Rickard f 1907
  • s Gustav Gunnar Wilhelm f 1909

hit från Borås 1905, ut till Fenneslunda 1911

1913–1915

  • Karl Wilhelm Ulander f 1867 i Länghem rättare
  • h92 Ida Sofia Johansdotter f 1868 i Norra Säm
  • d Gurli Astrid Margaretha f 1899 i Borås
  • d Märtha Elisabeth f 1902 i Sätila
  • s Tage Gerhard Wilhelm f 1904 i Fässberg hit från Gamlestaden 1913, ut till Askim 1915

1920–1925

  • Johan Samuel Nordberg f 1888 i Luleå statare
  • h13 Hilda Karolina Karlsson f 1884 i Alingsås Land
  • d Maria Lovisa f 1913
  • d Karin Margaretha f 1917
  • s Karl Gunnar f 1923

1926–1928

  • Oscar Adolf Andersson f 1889 i Ljur målare
  • h26 Hanna Maria Andersson f 1895 i Ornunga se nedan
  • s Henry Valdemar f 1921 i Fullestad
  • d Maj-Britt Ingegerd f 1926
  • s Helge Ingemar f 1928 död 1928

till Blombacken Ljur 1928

1928–1932

  • Karl Josef Ernstsson med familj

familjen till Blombacken 1932

1932-

  • änka Hanna Maria Andersson f 1895 i Ornunga änka 1932 se ovan
  • s Henry Valdemar f 1921 t Alingsås stad 45
    • g 44 Evy Alice Edvinsson f 1925 i Mölndal
    • d Vivan Irene f 1944
  • d Maj-Britt Ingegerd f 1926 till Karlstad 1948
  • d Inger Maria f 1929 t Alingsås stad 1933
  • d Lisa Ingeborg f 1931 gift Östermyr Åred Östergård
  • s Lars Oscar Daniel f 1932 t Alingsås stad 1954

LJUR SVENSTORP (ULVAGÅRDEN)

1625–1640

  • Per
  • h Ingegerd Persdotter s Gunnar
  • d Elin

1640–1669

  • Börje Ulfsson
  • h Elin eventuellt dotter till ovanstående
  • d Ingrid

1650-talet

nämns ytterligare två ägare

  • Lars Börjesson från Hukedal (eventuellt son till Börje Ulfsson)
  • Lars Månsson

1699–1744

  • Anders Persson f 1678 i Stora Långared död 1764 son till Per Mikhaelsson o Ella
  • h Elin Olofsdotter f 1681 i Häradsvad död 1757 dotter till Olof Larsson o Kerstin
  • s Sven f 1705 g 37 i Åred Lillegård ev. Anhult
  • s Lars f 1713 gift 51 i Åred Nedergård
  • s Olof f 1714 g 41 i Åred Östergård
  • d Kerstin f g40 m Anders Bengtsson Gundlered Lillegård
  • s Per f 1724 död 1724 d Karin f 1724 se nedan
  • h(2) 64 Britta Nilsdotter f 1715 död 1795 dotter till Nils o Karin

Britta bodde efter makens död på Svenstorps Tå

1744–1788

  • Jonas Jonsson f 1722 i Åred Östergård död 1786 son till Jean Jonsson o Marit Andersdotter
  • h44 Karin Andersdotter f 1724 i Svenstorp se ovan
  • d Kerstin f 1748
    • g 74 m Bengt Jonsson Sandvik Tämta
  • d Karin f död 1769
  • d Elin f 1762 gift i Näs Skogsbygden
  • s Johannes f 1764 se nedan

1788-ca 1810

  • Johannes Jonsson f 1764 i Svenstorp se ovan
  • h Kerstin Jonsdotter f 1763 i Nårunga Östergård
  • s Jonas f 1789 g i Åred Nedergård
  • s Bengt f 1790 död 1803
  • s Johannes f 1794 g i Åred Östergård
  • s Sven f 1800 g i Gundlered Västergård

ca 1810–1841

  • Nils Gustavsson f 1745 i Näverhult död 1830
  • änka Britta Gustavsdotter f 1743 i Näverhult död 1833 änka efter Anders Jonsson
  • s Sven f 1773 i Näverhult ogift Svenstorp
  • s Anders f 1775 i Näverhult ogift Svenstorp
  • d Karin f 1785 i Näverhult g m Lars Persson från Vedkärrshagen Åred till L Långared
  • d Katarina f 1788 ogift Svenstorp

1841–1847

  • Per Jacobsson f 1811 i Södra Björke
  • h Ingrid Johansdotter f 1809 i Nårunga
  • d Johanna f 1841
  • d Anna Katarina f 1845

Per var lantbo, familjen flyttade 1847 t Äne Ö Backgård, Kvinnestad

1847–1849

  • Lars Svensson f 1820 i Borgstena
  • h Clara Pettersdotter f 1817 i Vänga
  • d Johanna Rebecka f 1843
  • s Per Johannes f 1845
  • s Claes August f 1847

familjen kom hit från Bredared och återvände dit

1850–1868

  • Jonas Andersson f 1801 i Skölvene
  • h Anna Gunnarsdotter f 1805 i Vänga
  • s Gustav f 1834 se nedan
  • s Carl f 1836 död 1865
  • d Clara f 1838 t Åred Västergård 59
  • s Johannes f 1840 till Halla 60
  • d Maja Stina f 1842 t Björkekärr
  • d Anna Lovisa f 1846 g i Nårunga Klockaregård 1866

familjen flyttade 1867 till torpet Björkekärr

Svenstorp ägdes vid denna tid av kaptensbostället Åsen

1868–1871

  • Gustav Jonasson f 1834 se ovan arrendator
  • h Anna Catarina Johansdotter f 1841 i Ljur
  • d Ida Albertina f 1869
  • s Johan Gustav Rickard f 1870

familjen till Sandbacken 1871

1871-ca 1880

  • Anders Petter Andersson f 1837 i Södra Nabben Nårunga omgift i Åsen Ljur
  • h Johanna Andersdotter f 1830 i Skogsbygden död 1873

dessa kom hit från Nabben Nårunga

1871–1880

  • August Johansson f 1840 i Ljur
  • h67 Maja Lisa Andersdotter f 1838
  • s Johan Albin f 1870 i Nårunga
  • d Ada Maria f 1871 i Nårunga
  • d Alvina Axenia f 1873
  • s Oscar f 1874 död 1879
  • s Robert Sanfrid f 1876 död 1879
  • d Hulda Viktoria f 1878 död 1879
  • s Paul Nathanael f 1879

familjen till USA 1870

1873–1875

  • Lars Johansson f 1844 i Ljur
  • h Anna Fredrika Andersdotter f 1848 i Åred Östergård
  • s Oscar Theodor f 1873
  • s Henning Gottfrid f 1875

Troligen var det flera arrendatorer samtidigt vi denna tid

1877–1889

  • Maja Lisa Andersdotter f 1845 i Åredsberg
    • g 80 m Kasper Jonsson till Åredsberg
  • Alfrid Andersson f 1849 i Åredsberg
  • h(1) Ida Josefina Gabrielsdotter f 1858 i Ljur död 1885
  • s odöpt f 1885 död 1885
  • h(2) Anna Christina Andersdotter f 1845 i Åred Östergård till Åred Östergård

1889–1912 friköpte gården

  • Efraim Pettersson f 1863 i Skogsbygden död 1943
  • h90 Alida Henriksdotter f 1863 i Skog Ornunga död 1933
  • d Elsa Vetsera f 1892 se nedan Efraim kom hit från Vesene

1912–1948

  • Harald Valdemar Finlöf f 1878 i Skantena död 1943
  • h12 Elsa Vetsera Pettersson f 1892 i Svenstorp död 1967
  • d Sara Kristina f 1919 se nedan
  • d Anna Britta f 1922
    • gm Lennart Eriksson fr Skaftared Alingsås till Vårgårda
  • d Sigrid Margaretha Paulina f 1925 t S Wing 48 g i Örnsköldsvik

1948–1972

  • Håkan Sigvard Nathanael Andersson f 1922 i Näs Skogsbygden död 1958
  • h Sara Kristina Finlöf f 1919 i Svenstorp se ovan
  • d Elsa Elisabeth Birgitta f 1948 se nedan
  • d Kristina Dagny Ulrika f 1948
    • g Åhman i Bråttensby
  • s Stig Gunnar f 1953 se nedan

ca 1972-

  • Stig Gunnar Finlöf f 1953 i Svenstorp se ovan

LJUR SVENSTORP EKELUND (TIDIGARE ÅSEN)

1858–1859, 1865-

  • Gabriel Olofsson f 1827 i Nolhagen Ljur död 1901
  • h Christina Olofsdotter f 1828 i Lidabacka Nårunga död 1917
  • d Ida Josefina f 1858 gm Alfred Andersson Svenstorp
  • d Albertina f 1860 ogift Ekelund
  • s Johan Fredrik f 1863 se nedan
  • d Selma Serafia f 1866 g i Åbacka 02
  • d Emma f 1870 g i Siene 18

familjen flyttade till Kättlingabo 1859, återkom 1865

1862–1864

  • Erik Gustav Andersson f 1825 i Ljur Kämpagård
  • h Britta Stina Jonsdotter f 1825 i Ljurs Kvarn
  • d Anna Kristina f 1854
  • s Alfred f 1856
  • d Ida f 1859 död 1863
  • s Emil f 1862
  • d Ada f 1864

familjen kom hit från s 212 1862 och flyttade till Hol 1864

ca 1895-

  • Johan Fredrik Gabrielsson f 1863 i Ekelund död 1940
  • h10 Ester Viktoria Andersson f 1882 i Ornunga Sörgård död 1932
  • d Annie Viola Kristina f 1916
  • s Olof Fritz Gabriel f 1919 handlare i Sävsjöos

1944–1947

  • Evert Gustav Lennart Andersson f 1916 i Nårunga
  • h44 Anna Valborg Johansson f 1915 i Björnebro Asklanda
  • s Kent-Åke Lennart f 1945

familjen till Nårunga 1947

1947–1952

  • Nils Ragnar Georg Andersson f 1907 i Anderstorp Ornunga död 1981
  • h30 Bertha Viola Johansson f 1904 i Fridhem Ljur
  • d Eivor Ida Viktoria f 1933 se nedan
  • s Sture Bengt Georg f 1939 Sävenfall till Alingsås familjen hit från Fridhem

1952–1977

  • Elon Andersson f 1931 målare
  • h52 Eivor Ida Viktoria Andersson f 1933 i Fridhem se ovan
  • s Nils Charles f 1952
  • s Gert Elis f 1955 gift i Ljur
  • d Mari-Louise Ingvor Eleonore f 1957 se nedan

1977-

  • Claes-Göran Andreasson f 1954 i Kullings-Skövde
  • h77 Mari-Louise Ingvor Eleonore Andersson f 1957 i Ekelund se ovan
  • d Jenny Viktoria Eleonore f 1978
  • d Frida Anna Malena f 1981

LJUR SVENSTORP HÖGELID (TIDIGARE SÄVSJÖOS)

1764–1778

  • Jon Persson f 1689 i Stora Långared död 1765
  • h(2)54 Elin Håkansdotter f 1728 i Ljur dotter till Håkan Persson o Kerstin Persdotter
  • s Per f 1756
  • d Kerstin f 1761

de var tidigare ägare till Stora Långared

Elin omgift 1775 med och flyttade till Högelid under Lillegården Per Larsson f 1745 i Korpås Ornunga död 1808

ca 1780–1813

  • Erik Gunnarsson f 1752 i V Näs Tämta
  • h78 Ingegerd Bengtsdotter f 1744 i Bredared död 1824
  • s Andreas f 1785 se nedan

1813–1880

  • Andreas Eriksson f 1785 i Högelid se ovan död 1867
  • h(1) 13 Maria Thordön f 1785 i Hjulsered död 1831
  • d Katarina f 1815 död ogift som piga i Nårunga Prästgård 1839
  • d Ella f 1817 gift i Sävedal Ljur
  • d Britta f 1818 ogift Högelid död 1880
  • d Karin f 1822 till Källarebacken 1836
  • d Johanna f 1825 ogift Högelid till Fristad 1880
  • d Anna f 1831 död 1831
  • s Anders Petter f 1835 utflyttad 1853
  • h(2) Karin Andersdotter f 1790 i Kvinnestad död 1853

1880–1894

  • Olaus Svantesson f 1843 i Högstorp Ljur död 1892
  • h Inga Mathilda Andersdotter-Sääf f 1852 i Fribacken
  • s Anton Adolf f 1873 t Stockholm 1891
  • s Oscar Albin f 1875 till USA 1893
  • s Carl Verner f 1878 t Asklanda 93
  • d Hilma f 1881 d Hanna f 1884 död 1890
  • s Algot Nathanael f 1887 död 1890
  • s Algot Valdemar f 1891

änka och de två yngsta till Ornunga 1894

1894–1933

  • Johanna Mathilda Andersdotter f 1855 i Ljur (mor till Henning) hit från Stenhögsbacke
  • Henning Sanfrid Andersson f 1884 i Stenhögsbacke
  • h10 Hanna Viktoria Augustsson f 1883 i Ljur
  • d Agnes Olga Linnea f 1908 g 32 i Nårunga
  • s Bror Allan Nathanael f 1911 se nedan
  • s David Einar Mattheus f 1913 död 1917
  • d Karin Ingeborg Viola f 1916 t Alingsås stad 36
  • s Harry Lennart Emanuel f 1919 död 1920
  • s Elof Henry Nathanael f 1922 t Borås 43
  • d Alice Gunborg Viktoria f 1924 gift i Borås 40
  • d Inger Gunborg Margaretha f 1938
  • s Bror Valter Emanuel f 1924 död 1926

1933–1974

  • Bror Allan Nathanael Andersson f 1911 i Högelid se ovan död 1979
  • h33 Linnea Viola Ingeborg Svensson f 1914
  • s Bror Oscar Egon f 1934
  • s Rolf Valter Georg f 1936
  • s Knut Allan Folke f 1938
  • s Bengt Arne Nathanael f 1940 se nedan
  • s Gunnar Reinhold Sixten f 1943
  • s Bojne Allan Harry f 1944
  • s John Valdemar f 1949
  • s Henry Elof f 1951
  • d Ing-Britt Viola f 1956

1974-

  • Bengt Arne Nathanael Andersson f 1940 i Högelid se ovan

Avstyckning 1975

  • John Valdemar Andersson

1978-

  • Signe Öst f 1922

LJUR SVENSTORP 1:6

  • Jan Åke Widell f 1947
  • Elsa Elisabeth Birgitta Finlöf f 1948 i Svenstorp se ovan
  • d Linda Susanne f 1970
  • s Jan Ronny f 1973

LJUR SÄVSJÖOS (KRUTGÅRDEN)

upptaget 1640 som kronotorp

1620

nämns en saltpetersjudare Sven Jönsson Sävsjöos (?)

1640–1669

  • Måns Andersson
  • h Karin Persdotter
  • s Per
  • d Britta

1669–1681

  • Lars Tholsson död 1699
  • h Karin Larsdotter död 1701
  • d Ingeborg f 1660 se nedan

1681–1698

  • Jon Ambjörnsson f i Stenhögen Ornunga död 1698
  • h Ingeborg Larsdotter f 1660 se ovan
  • s Ambjörn se nedan
  • d Börtha f 1684 till Åred Mellomgård
  • s Måns f 1695 se nedan
  • s Lars f 1696 g 18 i Åsen Ljur
  • d Ingeborg
    • gm Anders Torstensson Vaselid Vg Ornunga
  • Ingeborg Larsdotter omgift 1700 med Sven
  • d Elin se Gård 2

1698–1717

  • Ambjörn Jonsson f i Sävsjöos se ovan

1717–1758

  • Måns Jonsson f 1695 i Sävsjöos se ovan död 1777
  • h20 Elin Tholsdotter f 1700 i Åred Västergård död 1763
  • ??? f 1722död 1722
  • s Jon f 1723
  • d Karin f 1725 död 1741
  • d Ingeborg f 1729 död 1742
  • s Jon f 1731 g 54 i Åred Västergård
  • s Sven f 1733 se nedan
  • s Lars f 1736 död 1741
  • d Maria f 1740 död 1741
  • h(2) 64 Ingegerd Bengtsdotter f 1744 i Bredared död 1824

Gården delades 1723

LJUR SÄVSJÖOS GÅRD 1

1758–1794

  • Sven Månsson f 1733 i Sävsjöos se ovan död 1791
  • h 58 Kerstin Svensdotter f 1737 i Nårunga död 1817
  • d Maria f 1759 se Gård 2
  • d Katarina f 1762 till Äspenäs
  • d Elin f 1768 g97 m Emanuel Carlson Öna till Hasselhagen Skogsbygden
  • s Jon f 1772 död 1773
  • d Sara f 1775 se nedan
  • d Anna f 1778 död 1778

1794–1814

  • Peter Bengtsson f 1769 i Stora Lida
  • h94 Sara Svensdotter f 1775 i Sävsjöos se ovan
  • s Sven f 1795 g i Marieberg Skogsbygden
  • d Katarina f 1801 g i Mjösjödal Nårunga
  • s Bengt f 1798 död 1798
  • d Ingegerd f 1802 gift i Riset Skogsbygden

familjen till Rävholmen Skogsbygden

1814–1848

  • Anders Larsson f 1782 i Lilla Lida död 1861
  • h12 Elin Andersdotter f 1789 i Sävsjöos se Gård 2
  • d Maria f 1812 död 1817
  • s Sven f 1814
    • g 56 m Anna Katarina till Skogslund, Nårunga
  • s Johannes f 1815 struken (?)
  • s Lars f 1817 död 1817
  • s Andreas f 1818 drunknad 1847
  • s Lars f 1820 gift i Stenhögen 1846
  • s Peter f 1822 g 54 i Algutsgärde Ornunga
  • d Maja Stina f 1824 se nedan

1848–1887

  • Andreas Johansson f 1824 i Äspenäs (?) (Nårunga?)
  • h48 Maja Stina Andersdotter f 1824 i Sävsjöos se ovan
  • d Johanna Charlotta f 1849
    • gm Gustav Johansson Karlsborg Ljur
  • d Hilda f 1852
  • s Johan Fredrik f 1854 död 1877
  • s Alexander f 1856 ogift
  • d Emma Fredrika f 1860 till Nårunga 1889
  • d Alma Mathilda f 1865
  • s Axel Leopold f 1868

familjen till Sävsjöos kvarn 1887

1887–1928

  • Johan Fredrik Johansson f 1852 i Sävsjöos se Gård 2 död 1934
  • h88 Selma Mathilda Johansdotter f 1864 i Kvarnegärde Ornunga död 1949
  • d Henny Elisabeth f 1890
    • g18 Marinder Marstorp Vesene
  • d Ruth Julia f 1892
    • gm 26 Axel Gustavsson Vaselid
  • d Dagny Rebecka f 1894 till Stockholm 1941 slöjdlärarinna
  • s Nils Mattheus f 1896 se nedan
  • s Johan Georg Nathanael f 1898 till Mörlunda 25 lärare i Småland
  • s Enock Fredrik f 1899 till Borås
  • s Valdus Ragnar Emanuel f 1902 till Ljurs skola lärare
  • s Helge Otto Valentin f 1905 se nedan

barnen tog namnet Sävenstrand

1928–1948

  • Enock Fredrik Sävenstrand f 1899 i Sävsjöos se ovan

1948–1970

  • Helge Otto Valentin Sävenstrand f 1905 i Sävsjöos se ovan död 1981
  • h35 Dagny Georgina Andersson f 1909 i Götestorp Vesene död 1993
  • s Curth Helge Roland f 1937 se nedan
  • d Ann Eira Ros-Marie f 1940
    • gift Persson Vesene
  • d Gerd Dagny Christina f 1945
    • gift Albinsson Grude

familjen ägde först en gård i Maryd Alingsås landsförsamling

1970-

  • Curth Helge Roland Sävenstrand f 1937 i Sävsjöos se ovan
  • h66 Siv Birgit Anita Andersson f 1938 i Alafors
  • d Marie Ulrika f 1968
  • d Anna Katarina f 1970
  • s Carl Johan f 1972
  • d Linda Christina f 1974

Avstyckning 1937

1937–1994

  • Nils Mattheus Sävenstrand f 1896 i Sävsjöos se ovan död 1969 trävaruhandlare
  • h Lilly Charlotta Björkman f 1908 i Lilla Långared
  • d Birgitta Maj-Lis Charlotta f 1937 till Örgryte 57
  • s Jan Nils Lennart f 1941 till Alingsås 68
  • s Lars Ove Mattheus f 1947

1994-

  • Matthias Hägg f 1971 i Ljur
  • Cecilia Åberg f 1971

LJUR SÄVSJÖOS GÅRD 2

1723–1738

  • Jöns Johansson
  • h23 Elin Svensdotter f i Sävsjöos dotter till Sven o Ingeborg Gård 1
  • s Sven f 1723
  • d Marta f 1725
    • g55 i Ljur m Jonas son till Anders o Anna till Röret (?)
  • d Karin f 1728
  • d Ingeborg f 1731
  • d Elin f 1734

1738–1740

  • Bengt Andersson f 1713
  • h Kerstin Svensdotter f 1704
  • d Marta f 1738

familjen till Åred 1740

1740–1786

troligen i sambruk med Gård 1

1786–1821

  • Anders Andersson f 1762 i Hulvik
  • h Maria Svensdotter f 1759 i Sävsjöos Gård 1
  • s Andreas f 1787 se nedan
  • d Elin f 1789 till Sävsjöos Gård 1
  • s Sven f 1800 gift i Hukedal

1821–1843

  • Andreas Andersson f 1787 se ovan död 1829
  • h19 Stina Larsdotter f 1799 i Stora Lida död 1836 dotter till Lars Torstensson o Karin s Johannes f 1821 se nedan
  • s Lars f 1823 död 1828
  • d Maja Lisa f 1825 död 1829
  • d Anna Stina f 1828 död 1829

Stina omgift med Johannes Larsson f 1807 i Hulvik Nårunga död 1838 omgift 42 i Allmänningen Nårunga

  • d Anna Lovisa f 1832 till Allmänningen Nårunga 42
  • d Maja Stina f 1832 död 1845
  • s Lars f 1835 till Allmänningen Nårunga 42

1843–1884

  • Johannes Andersson f 1821 i Sävsjöos se ovan död 1885
  • h43 Anna Katarina Johansdotter f 1823 i Ljur Skattegård död 1917
  • d Britta Christina f 1844 g 64 i Tämta
  • d Charlotta f 1846 ogift Sävsjöos död 1931
  • s August f 1849 se nedan
  • s Johan Fredrik f 1852 ägare Sävsjöos Gård 1
  • d Ida Paulina f 1856 död 1865
  • d Selma Matthia f 1860 g 84 i Stenhögen

1884–1914

  • August Johansson f 1849 i Sävsjöos se ovan död 1924
  • h84 Emma Charlotta Andersdotter f 1857 i Vesene död 1917
  • d Hanna Desideria Alice f 1886 ogift Sävsjöos död 1932
  • uä Erik Nathanel f 1902 till Sävsjöos kvarn 49
  • uä Gunnar f 1917 död 1917
  • uä Asta Vivi Karola f 1922
    • gm David Leandersson Björkelund, bosatta i Västerlid Nårunga
  • s Carl Arvid f 1888 se nedan

1914–1956

  • Carl Arvid Johansson f 1888 i Sävsjöos se ovan
  • h14 Hulda Maria Hägg f 1891 i Nårunga
  • s Ivan Ingvar August f 1914 gift i Ljur se nedan
  • s Carl Gunnar Ragnvald f 1916 gift i Tämta
  • d Sonja Emma Maria f 1919
    • g Davidsson Grude
  • s Thorsten Nathanael f 1922 se nedan
  • d Ulla Ingegerd f 1928 g
    • 52 m Gunnar Svensson Arta Fristad

1956–1986

  • Thorsten Nathanael Karlsson f 1922 i Sävsjöos se ovan
  • h56 Anna Britta Margaretha Brunnegård f 1931 i Ljur Frälsegård
  • s Jan Thommy f 1957 se nedan
  • d Agneta Christine f 1960
    • g Asplund Algutstorp 1986-
  • Jan Thommy Thorstensson f 1957 i Sävsjöos se ovan
  • sb Jeanette Jonsson

Avstyckning 1945

  • Ivan Ingvar August Karlsson f 1914 i Sävsjöos se ovan handlare
  • h44 Asta Hilda Christina Segergren f 1920 i Hestra Tämta
  • d Mona Asta Helena f 1948

1981–1997

  • Mona Ingvarsson

1997-

  • Gun Mellåker

LJUR SÄVSJÖOS KVARNEN

1887-ca 1895

  • Andreas Johansson f 1824 död 1911
  • h Stina Andersdotter f 1824 död 1904
  • d Johanna Charlotta f 1849 se nedan
  • d Hilda f 1852 troligen ogift död 1907
  • s Alexander f 1856 se nedan
  • d Emma Fredrika f 1860 “sinnessjuk” död 1942
  • d Alma Mathilda f 1863 se nedan
  • s Axel Leopold f 1868 se nedan

familjen ägde förut gården Sävsjöos plus kvarnen, sålde gården och flyttade hit 1887

1895–1949

  • Alexander Andreasson f 1856 se ovan död 1925
  • Alma Mathilda Andreasdotter f 1863 död 1939
  • uä d Elin Sigrid f 1890 i Borås död 1953
  • Axel Leopold Andreasson f 1868 död 1949

1949–1951

  • Erik Nathanael Johansson f 1902 i Sävsjöos död 1951

1954–1962

  • Thor Valter Johansson f 1921 i Johanstorp
  • h 52 Greta Maria Karlsson f 1932 i Ljurs Stom
  • d Ing-Marie Christina f 1952

LJUR SÄVSJÖOS OSHAGEN

1765

  • Jon
  • h Karin “då gamla, levde här”

LJUR SÄVSJÖOS RAMSTORP

ca 1820

  • Anders Eriksson-Rahm f 1774 död 1838
  • h 12 Katarina Andersdotter f 1766 i Åred Östergård

ca 1840–1880

  • Andreas Andersson f 1789 i Åred död 1879 “Totten”
  • h Stina Johansdotter f 1800 i Gundlered Ljur död 1880

LJUR SÄVSJÖOS SANDBACKEN

1832–1903

  • Andreas Sääf f 1808 i Åbacka Ljur död 1890
  • h(1) Anna Larsdotter f 1807 i Hol död 1858
  • d Maja Stina f 1832 g i Smedsgården Kvinnestad
  • d Clara f 1840 t Ö Vaselid 1861
  • s Casper f 1844 t Algutstorp 68
  • s Thure f 1846 t Flo 1867
  • s Johan Fredrik f 1851 t Alingsås 67
  • h(2) Ella Larsdotter f 1816 död 1903

LJUR SÄVSJÖOS SOLDATSTOMMEN

1661–1696

  • Joen Svensson

1696–1710

  • Jon Mikhaelsson stupad vid Helsingborg 1710

1710–1712

  • Olof Eriksson död 1712 i Tyskland

1712–1719

  • Lars Jonsson-Säfbom f 1691 gift

1720–1721

  • Jonas Olofsson-Säfbom f 1700 död 1721
  • h Gunnur Andersdotter

1721–1734

  • Lars Persson-Säfbom f 1704 död 1734
  • h Karin d Kirstin f 1725
  • s Anders f 1727
  • d Inggerd f 1728 gift i Rakåsa Fölene
  • d Kirstin f 1731
  • d Kerstin f 1734

1735–1741

  • Ambjörn Larsson-Säfberg f 1709 död 1741
  • h Britta Haraldsdotter f 1703 död 1773 i Hulvik
  • s Lars f 1734 i Nårunga
  • s Lars f 1736 g 64 till Nårunga rote
  • d Kerstin f 1739 g 63 t Hulvik
  • s Olof f 1731 g(1) 60 t Horla g(2) 76 t

Nårunga familjen hit från Nårunga rote 1735

1744–1777

  • Sven Larsson-Strömsten f 1722 i Ljur död 1777
  • h(1) 44 Kerstin Eriksdotter f 1722 död 1770
  • ? f 1745 död 1745
  • d Annika f 1747
  • d Kerstin f 1749
  • s Lars f 1751
  • d Britta f 1757 död 1768
  • s Lars f 1758 död 1768
  • h(2) 71 Kerstin Eriksdotter f i Åred (5) död 1784

dotter till Erik o Ingeborg

1780–1790

  • Anders Helgesson-Larm f 1745 i Nårunga död 1822
  • h68 Kerstin Månsdotter f 1745 död 1814
  • d Maja f 1776
    • g 97 m Lars Andersson Hulvik
  • s Jonas f 1778
  • s Nils f 1784 död 1785
  • d Anna f 1784 död 1785

familjen till Ljurs rote 1790

1793–1818

  • Bengt Kvick f i Algutstorp stupad vid Kettenhagen 1807
  • h93 Katarina Andersdotter f i Åred Östergård
  • d Kerstin f 1797
  • d Maria f 1802 ev. gift i Killingsås Tämta
  • d Stina f 1805

1818–1832

  • Sven Andersson-Sääf f 1796 i Lida soldatstom “får fallandesot”
  • h18 Anna Månsdotter f 1782 i Tämta
  • d Stina f 1815
  • uä d Anna Maja f 1818
  • s Andreas f 1824

familjen till backstuga på sockenmarken (Högelid)

1832-ca 1860

  • Andreas Torstensson-Sääf f 1808 i Åbacka Ljur
  • h Anna Larsdotter f 1807 i Hol
  • d Maja Stina f 1832 t s 263 1849
  • d Anna Katarina f 1834 död 1840
  • d Clara f 1840
  • s Casper f 1844
  • s Thure f 1846
  • s Johan Fredrik f 1851

familjen bodde troligtvis på ett närliggande ställe kallat Sävalyckan, till Sandbacken ca 1860

ca 1865–1883

  • Carl Petter Hjalmar f 1843 i Stenhögen Ornunga
  • h71 Anna Christina Andersdotter f 1841 i Bohuslän

paret till USA 1883

1883–1917

  • Albert Hernquist f 1864 i Åred son till Andreas Snygg i Rönnås
  • h Augusta Andersdotter f 1864 i Tämta
  • d Mary Tobita f 1892
  • s David Valdemar f 1894
  • s Gustav Paul f 1895
  • d Thyra Paulina f 1898

familjen till nyupptagna fastigheten Skogslund 1917

LJUR SÄVSJÖOS 1:14

Lanthandel

ca 1950–

  • Olof Fritz Gabriel Gabrielsson f 1919 i Ekelund Ljur
  • h52 Iris Thyra Viktoria f 1931
  • d Gunilla Viktoria f 1953
  • d Kerstin Inga-Britt f 1955
  • s Kjell Olof f 1958

LJUR SÄVSJÖOS 1:16

ca 1935–

  • Nils Arne Petrus Stark f 1911 i Siene målare
  • h34 Elsa Ingeborg Gustavsson f 1911 i Grude
  • s Arne Sten-Erik f 1934 till Alingsås 65

LJUR SÄVSJÖOS 1:20

ca 1975–

  • Bertil Karl-Oscar Stjern f 1942 i Ornunga
  • Ida Berit Vivianne Hägg f 1944 i Nårunga
  • s Oscar Tobias f 1975

LJUR THÅN

ex Glimmerskullen

ca 1859–1861

  • änka Kerstin (struket) Larsdotter f 1795 i Stommen t s 203 1861
  • s Anders f 1835 (Johansson) i Kämpagården t Lillegården 56

de kom hit från Ljurs backar på Hultet

-1898

  • Lars Pettersson f 1826 i Ljur död 1898 “Stines-Lars”

LJUR THÅN

ca 1850–1861

  • änka Kerstin Larsdotter f 1795 i Stommen t s 203 1861
  • s Anders f 1835 (Johansson) i Kämpagården t Lillegården 56
  • de kom hit från Ljurs backar på Hultet
  • Christina Larsdotter f 1795 i Stommen hit 54 från Glimmeskullen

-1898

  • Lars Pettersson f 1826 i Ljur död 1898 “Stines-Lars”

LJUR TOLSGÅRDEN

1620–1650

  • Ambjörn Tholsson
  • h
  • s Anders
  • d Gunnur
  • s Peder
  • d Börtha

1650-1675

  • Anders Ambjörnsson
  • h
  • s Ambjörn
  • s Peder

1675

  • Peder

 

1682 under Iglabo

ca 1685–1722

  • Bryngel fader
  • Gudmund Bryngelsson död 1717
  • h Karin död 1719
  • d Inggerd f 1703 gift 41 i Gundlered Västergård

Gården delades ca 1707

1870 tillköptes delar av Ljur Tolsgården och Hagen blev 1/32 Tolsgården.

ca 1910–1947

  • Anton Linus Augustsson f 1877 i Hagen se ovan
  • h29 Gertrud Emelia Karlsson f 1894 i Ljurs Stom död 1940

1947-

  • Håkan Julius Johansson f 1914 i Johanstorp
  • h39 Anna-Greta Emelia Melin f 1921 i Melltorp Horla
  • s Bengt Lage f 1939
  • d Elin Margaretha Irene f 1941
    • till Alingsås 56 gift Josefsson
  • d Gunvor Anita f 1942
    • gift Karlsson Hoberg Kullings-Skövde
  • s Mats Inge f 1944
  • d Ebba Monica f 1944
    • gift Oscarsson Ornunga
  • s Rolf Einar f 1946 gift i Vårgårda
  • d Majken Elisabeth f 1947
    • gift Nyström Anhult Nårunga
  • d Gun-Britt Kristina f 1949
    • gift Jonsson Anhult Nårunga
  • Thor Valter Johansson f 1921 i Johanstorp skild 1953 (familjen i Ljurs Stom) Thor bosatt här 1947-1952 ,1965-

LJUR TOLSGÅRDEN GÅRD 1

1722

  • Börje Bengtsson bodde 1732 i Frälsegården

1725–1734

  • Anders Assmundsson död ca 1730
  • h Anna

1734–1736

  • Bryngel Persson
  • s Bengt

till Hulta rote Nårunga

1736–1740

  • Anders Månsson
  • h
  • s Anders f 1737
  • s Torsten f 1740

familjen till Bråttensby 1740

1740–1752

  • Anders Andersson f 1709 död 1766
  • h40 Kerstin Andersdotter f 1719 i Nårunga död 1790 barn (?)
  • en bror till Anders, Sven var skriven här 1750

1752–1757

  • Anders Andersson f 1720
  • h Britta Persdotter f 1731 i Nårunga
  • s Anders f 1754

till Hulta rote Nårunga

1757–1779

  • Gabriel Svensson f 1730 i Hjulsered död 1772
  • h57 Elin Olofsdotter f 1730 i Hökared död 1786
  • d Inggerd f 1758 död 1758
  • s Sven f 1759 se nedan
  • s Per f 1761
  • d Maria f 1766
  • s Anders f 1766

1779–1828

  • Sven Gabrielsson f 1759 i Tholsgården se ovan död 1828
  • h Ingeborg Andersdotter f 1763 i Åred Mellomgård död 1825
  • d Anna f 1795
    • gm19 Jonas Gudmundsson Ornunga Simonsgård
  • d Katarina f 1797
    • gm Lars Karlsson Nabben Nårunga
  • d Stina f 1800
    • gm 27 Peter Larsson Ornunga Sörgård
  • d Britta f 1803
    • gm30 Anders Olofsson Frälsegården
  • s Gabriel f 1805 se nedan
  • s Johannes f 1809
  • s Anders f 1812

1828–1859

  • Gabriel Svensson f 1805 i Tholsgården se ovan död 1851
  • h30 Anna Johansdotter f 1806 i Halla död 1832
  • s Svante f 1830 t USA 52
  • h(2)32 Katarina Jonsdotter f 1805 i L Långared död 1857
  • d Anna Katarina f 1833 se nedan
  • d Christina f 1835 död 1844
  • s August f 1840 död 1841
  • d Johanna f 1842
    • gift Österberg Tholsgården 3
  • s August f 1845 g 69 i Ornunga Simonsgård
  • d Clara f 1849 död 1849

1859-ca 1890

  • Gustav Bengtsson f 1825 i Hudene död 1916
  • h59 Anna Katarina Gabrielsdotter f 1833 död 1911
  • s Carl Johan f 1859 till USA 1882
  • d Josefina Henrietta f 1861 se nedan
  • s Ludvig Emil f 1863 se nedan
  • d Selma Amalia f 1866 till USA 1885
  • s Fredrik Adolph f 1869 död 1870

 

Gården delad på 1860-talet

ca 1890–1927

  • Ludvig Emil Gustavsson f 1863 i Tolsgården död 1935
  • Josefina Henrietta Gustavsdotter f 1861 i Tolsgården död 1931

1927–1956

  • Marcus Nathanael Andersson f 1900 i Hjulsered
  • h27 Olga Linnea Karlsson f 1895 i Ljurs Stom död 1946
  • d Ella Frideborg f 1928 se nedan
  • s Helge Nathanael f 1931 ogift Tolsgården

1956–1978

  • Ella Frideborg Andersson f 1928 i Tolsgården
  • s Bo Kenneth Roland f 1948 se nedan
  • s Hans Christer Ingemar f 1955
    • g m Maritha Augustsson

1978-

  • Bo Kenneth Roland Tholsgård f 1948 i Tolsgården se ovan
  • h73 Astrid Inger Helena f 1951
  • s Frank Bo Magnus f 1973
  • d Anna Helena Maria f 1978

Troligtvis var det 2 gårdar i Tholsgården under 1600-talet

-1655

  • Thor i Gundlered troligen namngivare åt gården
  • h
  • s Jon
  • s Per
  • d Kerstin
  • d Ingrid
  • d Christina

1655–1661

  • Anders Persson köpte 1655 1/4 mtl av ovanstående syskon

1661-

  • Lars Tholsson från Ornunga

LJUR TOLSGÅRDEN GÅRD 2

1707

  • Olof soldat ogift

1713–1728

  • Carl Jonsson f 1692 död 1728
  • h Anna s Sven f 1723
  • s Carl f 1728

1728-1750

  • Anders Olofsson
  • h
  • d Kerstin f 1723
  • s Olof f 1727
  • s Anders f 1730

1750

  • drängen Anders eventuellt sonen ovan

1751–1762

  • Sven Andersson-Ödström f 1719 i Ödegärdet Nårunga död 1795
  • h51 Britta Svensdotter f 1728
  • s Jonas f 1757
  • d Sara f 1759
  • s Sven f 1762

1761–1768

  • Torsten Olofsson f 1737 i Nårunga
  • h61 Kerstin Jacobsdotter f 1738 i Ljur (Lillegården?)
  • d Ella f 1762
  • d Katarina f 1764
  • s Olof f 1766 död 1767

familjen till torpet Enet 1768

1768–1779

1779–1782

  • Carl Jonasson f 1746(9) död 1812
  • h76 Maria Jonasdotter f 1748 död 1815
  • d Anna f 1777
  • s Andreas f 1780
  • d Inggerd f 1782 gift i Härstorp Nårunga

familjen kom från Ödegärdet och flyttade till Ljurs Stom

1782–1788

  • Johan Larsson f 1734 i Asklanda död 1805
  • h76 Kerstin Andersdotter f 1749 i Nårunga
  • s Lars f 1781

familjen till Björsjöhult Nårunga 1788

1788–1802

  • Anders Larsson f 1755
  • h Annika Andersdotter f 1763
  • d Stina f 1780
  • s Jonas f 1788
  • s Andreas f 1792

1802–1806

  • Påfvel Larsson f
  • h Maria Andersdotter
  • d Kerstin f 1802 i Tolsgården
  • s Peter f 1806 i Tolsgården gift i Källelid Horla

1806–1817

  • Anders Svensson
  • h Maria Gabrielsdotter f
  • d Katarina f 1811 i Tholsgården
  • s Johannes f 1813 i Tholsgården

1817–1827

  • Lars Andersson f 1792 i Öna
  • h Annika Andersdotter f 1795 i Melltorp Horla
  • s Anders Petter f 1817
  • s Sven f 1819 d Rebecka f 1821 död 1821
  • d Anna Cajsa f 1822

familjen kom hit från Melltorp Horla och flyttade till Önahed

1830–1840

  • Anders Andersson f 1791 i Siene
  • h Ingegerd Andersdotter f 1795 i Ekeberget
  • s Johannes f 1821 till L Långared 1840
  • s Andreas f 1825 troligen död ung
  • s Anders Petter f 1829 till Ljurs Kvarn “Ljurskamjölnarn”
  • s Carl f 1833 t Skattegården 51
  • s Andreas f 1839

familjen kom hit från torpet Ekeberget 1830

1840–1845

  • Johannes Andersson f 1814 i Hol
  • h Stina Jacobsdotter f 1814 i Lena
  • s Gustav f 1840
  • d Johanna f 1844

familjen kom 1840 från Hol och flyttade till en backstuga 1845

1845–1846

  • Andreas Andersson f 1808 i Stenhögen
  • h Anna Lisa Persdotter f 1805
  • s Anders Petter f 1839
  • s Per Magnus f 1840
  • d Anna Charlotta f 1842

familjen kom hit från L Sjötorp Ornunga och flyttade till Lilla Sjötorp Ornunga, senare till Gåsaviken

1846–1864

  • Andreas Pettersson f 1821 i Skjutshagen Ornunga död 1857
  • h Britta Maja Svensdotter f 1821 i Åred Nedergård Nårunga
  • s Johan Aron f 1848
  • s Casper f 1849
  • s August f 1851 död 1852
  • d Eva Charlotta f 1852
  • s August f 1854 död 1857
  • d Ida f 1855
  • d Sofia f 1857

familjen flyttade till torpet Heden 1864

1863–1864

  • Ernst Johan Rydberg f 1829 i Hol
  • h Johanna Lovisa Segergren f 1830 i Sexdrega
  • d Selma Charlotta f 1862

familjen flyttade till Iglabo

1867–1892

  • Johannes Larsson f 1830 i Åbacka Ornunga död 1891
  • h Johanna Johansdotter f 1831 i Hol död 1892
  • d Charlotta Josefina (Hammarström) f 1858 till S Björke 1874 flyttade hit från Skölvene

1892–1916

  • Aron Sjöblom f 1856 i Tranegärdet Horla död 1929
  • h81 Frida Larsdotter f 1862 i Siene död 1831
  • s Johan Gottfrid Leonard f 1882 till USA 1905
  • s Karl Oscar Sigvard f 1892 se nedan
  • d Anna Hildur f 1893
    • gm 16 Carl Andersson Spångakil Ornunga
  • d Agnes Maria Frideborg f 1898 ogift Tholsgården

1916–1955

  • Karl Oscar Sigvard Sjöblom f 1892 i Horla se ovan död 1958
  • h Tency Resedia Johansson f 1891 i Hökared död 1964
  • s Nils Erland Sigvard f 1916 se nedan
  • d Lisa Nora Maria f 1919
    • gm 50 Sven Harry Andersson Vårgårda
  • d Sara Inga Margaretha f 1920 till Kullings Skövde 1956
  • d Gulli Anna Britta f 1925
    • gm 47 Jonas Nilsson Ljurs kvarn till Falköping

1955–1980

  • Nils Erland Sigvard Sjöblom f 1916 i Tholsgården se ovan
  • h55 Lilly Gunborg Emelia Antborg f 1920 i Gräfsnäs Erska död 1973
  • d Gun-Britt Irene f 1956
  • s Sigvard Lennart Ingemar f 1957 död 1958
  • d Ulla Margaretha f 1959

1980-

  • Gun-Britt o Ulla Sjöblom

LJUR TOLSGÅRDEN GÅRD 3

Delad från Gård 1 på 1860-talet

ca 1860–1864

  • Petter Olofsson Lyckorna

1864–1904

  • Jan Henrik Johansson-Österberg f 1841 i Ljur död 1902
  • h Johanna Gabrielsdotter f 1842 i Tholsgården Gård 1 död 1902
  • d Selma Wilhelmina f 1865 gift 87 till USA
  • s Edvin Linus f 1871 gift i Algutstorp 1899
  • s Oscar Viktor f 1874 i USA 1891–1893 gift 1911 till Borås
  • s Algot Robert f 1876 till Tumberg 1895 till USA 1901
  • s Henning Rickard f 1879 se nedan
  • s Jan Ragnar Fridolf f 1882 till USA 1902

1904–1919

  • Henning Rickard Österberg f 1879 i Tholsgården se ovan
  • h 04 Hanna Elisabeth Johansdotter f 1882 i Ljur
  • d Elin Sigrid Elisabeth f 1904
  • s Håkan Rickard Theodor f 1905
  • s John Henry Georg f 1907
  • s Helge Yngve Erland f 1908
  • s Nils Henry Ragnar f 1910
  • d Hanna Clary Ingeborg f 1912

familjen till Kullings Skövde 1919

1919–1938

  • Edvard Gottfrid Larsson f 1882 i Nårunga
  • h10 Hilma Viktoria Östlund f 1882 i Liljedal Ornunga död 1947
  • d Alice Viktoria Charlotta f 1911
    • gm 36 Oscar Stjern Ornunga
  • d Dagmar Alfhild Maria f 1913 se nedan
  • d Asta Gunhild Margaretha f 1915
    • gm 35 Nils Antonsson Fjällåsen Alingsås till Hol 1935
  • uä Torborg Margaretha f 1934 till Hol 1935
  • s Tage Ragnar Herbert f 1917 till Örgryte 1940
  • d Nanna Sonja Elvira f 1919 till Alingsås 47
    • gm 49 Knut Ingvar Friberg

Familjen kom hit från Horla

1938–1967

  • Ivar Wilhelm Larsson f 1911 i Grude död 1963
  • h38 Dagmar Alfhild Maria Larsson f 1913
  • d Gunnel Vera Ann-Marie f 1944 till Alingsås 1965
  • d Aina Birgit Helena f 1949 se nedan

1967-

  • Ulf Bengt Wilhelm Andersson f 1947
  • h 67 Aina Birgit Helena Larsson f 1949 i Tholsgården se ovan
  • d Anna Helena Christina f 1967
    • gm Christer Augustsson Siene
  • s Ulf Tommy f 1971

LJUR TOLSGÅRDEN EKEDAL (HAGEN) (TIDIGARE FRÄLSEGÅRDEN)

1851–1861

  • Carl Olofsson f 1822 i Gundlered död 1858
  • h Anna Katarina Pettersdotter f 1827 i Hjulsered
  • s Alexander f 1850 i Lyckorna
  • d Mathilda f 1853

familjen till Ryagärde Ornunga 1861

1861–1866

  • Johannes Johansson f 1820 i Äckran Nårunga död 1868 skräddare “fjutt”
  • h Maja Christina Olofsdotter f 1819 i Gundlered död 1910
  • s August f 1843 i Källeberg se nedan
  • s Benjamin f 1846 t s 231 1865
  • s Ernst f 1852 gift i Fredrikshult Lena
  • d Mathilda f 1855 död 1970
  • d Ida Charlotta f 1858 till Alingsås 79

familjen bodde först i torpet Källeberg men kom hit från Hol 1861

1866-ca 1910

  • August Johansson f 1843 i Källeberg se ovan död 1925
  • h66 Johanna Alexandersdotter f 1841 i Eriksberg död 1926
  • d Amanda Charlotta f 1866 död ung
  • s Johan Aron f 1868 till Fullestad 1888
  • d Selma Serafia f 1870 till USA 1888
  • d Alma Mathilda f 1872 död 1901
  • s Carl Oscar f 1874
    • gift 1901 m Selma Alvida Johansdotter f 1878 i Hol
    • s Nils Herbert f 1902 till Siene 1903
  • s Anton Linus f 1877 se nedan
  • d Hulda Viktoria f 1879 död 1910 “sinnessjuk”
  • d Hilda Amalia f 1881till Tämta 1913
  • d Hanna Elisabeth f 1888 gift 22 i Riddartorp Kvinnestad

LJUR TOLSGÅRDEN TORSLUND

1862–1910

  • Svante Andreasson f 1836 i Furet Nårunga
  • h Johanna Andersdotter f 1840 i Enet Gundlered död 1918
  • d Ada Sofia f 1864 g 91 Wästergren Algutstorp
  • s Carl Johan f 1867 till Sjölid Ornunga 91
  • s Anton Edvin f 1870 till Siene
  • s Levin Oscar f 1873 soldat Blomgren i Osdal
  • d Hilma Paulina f 1876 g98 m soldat Karl Nordgren Backgården Kullings Skövde
  • d Hulda Italia f 1879 g 01 m mjölnare Emil Lundblad till Hålanda 1904
  • s Sven Harald f 1902 t Hålanda 04
  • s Erland Valdemar f 1904 t Hålanda 04
  • s Henning Viktor f 1883 se nedan

1910-ca 1950

  • Henning Viktor Svantesson f 1883 i Torslund se ovan
  • h10 Hilma Charlotta Höglund f 1885 i Nårunga död 1951
  • s Sven Henry Ragnar f 1913 till Siene 44
  • s Erik Ingvar f 1915 gm Greta Svensson till Tämta
  • d Ingrid Charlotta f 1919 g m Gunnar Granath Nårunga Klockaregård
  • s Thure Erland f 1923 se nedan

ca 1950–1987

  • Thure Erland Svantesson f 1923 i Torslund se ovan

1987-

  • Mona Tamrell f 1959
  • Anita Granilis f 1956

LJUR VASELID VÄSTERGÅRDEN

Före 1660 1 Gård

1660–1700

  • Per Andersson

1700–1760

  • Torsten Olofsson f 1660
  • h
  • s Anders f 1695 se nedan
  • Anders Torstensson f 1695 i Vaselid se ovan
  • h Ingeborg Jonsdotter f 1694 död 1783
  • d Kerstin f 1726 g 45 m Jonas Jonsson Åred Västergård Nårunga

1760–1797

  • Olof Andersson f 1733 död 1801
  • h Britta Nilsdotter f 1738 död 1806
  • s Anders f 1765 se nedan
  • s Nils f 1772 till Udden Tämta

1797–1832

  • Anders Olofsson f 1765 i Vaselid se ovan
  • h Kerstin Larsdotter f 1765 död 1834
  • d Katarina f 1797
  • d Maria f 1801 se nedan
  • s Olle f 1805 död 1805
  • s Olaus f 1808 till Algutstorp 1832

1832–1864

  • Sven Nilsson f 1798 i Stenhögen död 1886
  • h Maria Andersdotter f 1801 i Vaselid se ovan död 1865
  • d Christina f 1832 se nedan
  • d Clara f 1844 gift 68 till USA

1864-ca 1905

  • Erik Gustav Olausson f 1835 i Algutsgärde
  • h Christina Svensdotter f 1832 i Vaselid se ovan död 1866
  • s Johan August f 1864
  • h(2) Lotta Andersdotter f 1848 i Ornunga Östergård död 1934
  • d Selma Fredrika f 1870 död 1871
  • s Carl Edvin f 1872 gift i Bredared
  • d Selma Karolina f 1875 g 99 i Ambjörntorp Algutstorp m Edvin Österberg från Ljur
  • s Claes Oscar f 1877 t USA
  • d Hilma Elisabeth f 1879 död 1879
  • d Gerda Elisabeth f 1880 ägare Vaselid Västergård Gård 2
  • s Axel Fridolf f 1883 se nedan
  • d Hanna Esther Viktoria f 1886 död ogift ca 1916
  • s Franz Herman f 1888 t USA
  • d Hedvig Eleonora f 1892 g m Karl Gustavsson Karlsborg Ljur

ca 1905–1960

  • Axel Fridolf Gustavsson f 1883 i Vaselid död 1959
  • h26 Ruth Julia Sävenstrand f 1892 i Sävsjöos
  • d Margit Charlotta f 1926 se nedan

1960–1980

  • Åke Harry Nilson f 1916 i Tämta
  • h60 Margit Charlotta Gustavsson f 1826 i Vaselid se ovan

1980-

  • Hans Carl-Gustaf Liljeäng f 1953 i Liljedal Ljur
  • h77 Ingvor Anette Andersson f 1957 i Östadkulle
  • s Svante Carl-Gustaf f 1977
  • d Maria Christina Charlotta f 1980

LJUR VASELID VÄSTERGÅRDEN GÅRD 2

ca 1640-ca 1680

  • Anders Eriksson
  • h Börtha Thorstensdotter från Hindered Tämta

ca 1680-

  • Per

ca 1750-ca 1788

  • Gustav död före 1784
  • h Ella Persdotter f 1722 död 1801
  • d Britta f 1752 t Lilla Långared
  • d Kerstin f 1757 se nedan
  • s Nils f 1760 t Landa??
  • s Lars f 1762 t Ljur
  • d Katarina f 1768 gift i Ryagärde

ca 1788-ca 1820

  • Hans Åhman f 1747 i Bredared
  • h Kerstin Gustavsdotter f 1757 i Vaselid se ovan
  • s Lars f 1788 se nedan
  • s Nils f 1793 till Långared 1826

ca 1820–1889

  • Lars Hansson-Åhman f 1788 se ovan
  • h Elin Karlsdotter f 1806 i Ornunga död 1894
  • s Erik Henrik f 1829 g i Allmänningen 1855 senare till USA
  • d Anna Christina f 1830 t Ornunga Simonsgård 1854
  • d Hedvig f 1834 död 1896 ogift
  • s Anders Gabriel f 1836 t Lilla Lida Nårunga senare USA
  • d Clara f 1839 g i Bredared 64

Elin omgift med Nils Larsson f 1818 i Ornunga död 1892

  • s Casper f 1843 t L Långared se nedan
  • s August f 1845 se nedan
  • s Svante f 1848 ogift Vaselid

1889-

  • Casper Åhman i Lilla Långared se ovan
  • August Nilsson f 1845 i Vaselid t USA 1892

ca 1895–1907

  • Erik Gustav Olausson Vaselid Västergård Gård 1

1907–1937

  • Arvid Napoleon Andersson f 1879 i Skog Ornunga
  • h07 Gerda Elisabeth Gustavsdotter f 1880 i Vaselid Västergård Gård 1
  • s Harry Einar Paulinus f 1908 t Christine Göteborg 1934
  • s Thor Gustav Bernhard f 1910 se nedan
  • s Thure Allan Napoleon f 1915

1937–1990

  • Thor Gustav Bernhard Arvidsson f 1910 i Vaselid se ovan död 1987
  • h37 Greta Sofia Melin f 1912 i Eklanda Siene död 1988
  • d Thora Margaretha f 1938 g m Gösta t Alingsås 60
  • d Anita Helena f 1941 g m Sven Arnoldsson Häradsvad
  • d Gudrun Elisabeth f 1943 g m Bengt t Alingsås land 60
  • d Maria Christina f 1949 g m Thorbjörn Malmström

1990-

  • Nils-Erik f 1944 o Gun-Britt f 1945 Bengtsson

LJUR VASELID ÖSTERGÅRDEN

ca 1650

  • Olof Esbjörnsson
  • h Börtha Månsdotter

ca 1650–1679

  • Joen Olofsson

1679–

  • Anders

ca 1740–ca 1786

  • Hugo Andersson f 1711 död 1795
  • h Kerstin f 1717
  • s Anders f 1748
  • d Anna f 1762 se nedan

ca 1786–1811

  • Anders Eriksson f 1751 i Hestra Tämta
  • h86 Anna Hugosdotter f 1762 i Vaselid se ovan
  • d 1805
  • d Britta f 1787 död 1805
  • d Katrina f 1789 se nedan

1811–1843

  • Peter Hansson-Åhman f 1786 i Bredared
  • h Katrina Andersdotter f 1789 i Vaselid
  • s Erik Henrik f 1811
  • d Anna Britta f 1815 till Åred 36
  • s Svante f 1820 se nedan
  • d Lotta f 1823

1843–1880

  • Svante Åhman f 1820 i Vaselid se ovan
  • h Johanna Andersdotter f 1821 i Tämta död 1889
  • s Anders Petter f 1843 se nedan
  • s Johan Adolf f 1845 till Rimbo 1884
  • d Hilda Josefina f 1848 t Bredared 1867 gift Nilsson Näs Tämta
  • d Charlotta Emelie Elisabeth f 1850 t Borås 95
  • s Gustav Emil f 1853 död 1854
  • d Eva Carolina f 1855 g i Ornunga 82 m handlare Alex Jonsson
  • d Selma Albertina f 1860 g i Ornunga 82 m Kanutius Frantzich till Borås

1880–1892

  • Anders Petter Åhman f 1843 i Vaselid se ovan
  • h80 Lovisa Magnusdotter f 1853 i Vänga
  • d Agnes Viktoria f 1882
  • s Ivar Holger f 1888

familjen till Borås 1892

1892–1899

??

1899–

  • Karl Fridolf Henriksson f 1870 i Ornunga död 1958
  • h99 Selma Vitalia Svensdotter f 1872 i Asklanda död 1923
  • s Evald Arthur Engelbrekt f 1900 se nedan

ca 1940–1956

  • Evald Arthur Engelbrekt Henriksson f 1900 i Vaselid död 1956
  • h Sigrid Ingeborg Johansson f 1900 i Hindered Tämta se nedan

1956–1977

  • Johan August Berg f 1897 i Piteå änkeman
  • h 58 Sigrid Ingeborg omgift se ovan

1977–

  • Bernt Ragnarsson Gård 2

LJUR VASELID ÖSTERGÅRDEN GÅRD 2

–1668

  • Hans

1668-ca 1700

  • Erik Bengtsson
  • h Kerstin

ca 1700-ca 1765

ca 1765–1790

  • Erik Persson f 1736 död 1801
  • h Katarina Karlsdotter f 1742
  • d Anna f 1765 död 1788
  • s Per f 1767 se nedan

1790–1832

  • Per Eriksson f 1767 i Vaselid se ovan
  • h Kerstin Andersdotter f 1772
  • s Anders f 1791 t L Långared 1810
  • s Lars f 1793
  • s Petter f 1796 se nedan
  • d Anna f 1798
  • d Britta f 1802
  • d Katarina f 1808 död 1809
  • d Katarina f 1811
  • d Christina f 1817

1832–1871

  • Peter Persson f 1796 i Vaselid se ovan död 1874
  • h Ingeborg Jonsdotter f 1803 i Långared död 1889
  • s Efraim f 1832 se nedan
  • s Johannes f 1833 g i Frälsegården 58 senare Korpås senare till USA
  • s Anders Petter f 1835 t L Långared 60 senare till USA
  • d Anna Christina f 1837 död 1850
  • s Per Gustav f 1840 t Åred Västergård 1861 senare till USA
  • s Carl Fredrik f 1840 t Skattegården 61 senare till USA
  • s Casper f 1845 död 1860

1871–1899

  • Efraim Pettersson f 1832 i Vaselid se ovan
  • h Anna Cajsa Ström f 1833
  • s Carl Amandus f 1871 se nedan
  • s Oscar Edvin f 1874 till USA
  • s Axel Fridolf f 1876 g m Hanna Johansson Slättskogen Ornunga t Långaryd Vänga
  • d Frida Axelina f 1877 död 1878
  • s Robert Sanfrid f 1880 död 1880
  • s Arthur Gottfrid f 1880 död 1880

1899–1934

  • Carl Amandus Efraimsson f 1871 i Vaselid se ovan död 1945
  • h99 Gerda Axelina Pettersdotter f 1877 i Ornunga död 1953
  • d Agnes Theresia f 1900 g27 i Nårunga
  • s Simon Nathanael f 1904 g m Märtha Jonsson Anhult till Timmele
  • s Erik Samuel f 1905 t Kullings-Skövde 33
  • s Josef Ragnar f 1908 se nedan
  • d Karin Ingeborg Viola f 1910 t Alingsås stad 34
  • d Svea Julia Maria f 1915 t Alingsås stad 34
  • d Signe Gunborg Elisabeth f 1917 t Alingsås stad 35

1934–1967

  • Josef Ragnar Karlsson f 1908 i Vaselid se ovan död 1968
  • h34 Svea Margit Katarina Karlsson f 1907 i Ljurs Stom
  • s Olof Ragnar f 1935 g i Ryagärde Ornunga
  • s Bernt Josef f 1938 se nedan
  • d Vera Laila f 1942 g Alriksson Frinnestad Grude

1959–1963

  • Olof Ragnar Ragnarsson f 1935 se ovan
  • h59 Barbro Ann-Marie f 1938
  • s Per-Anders Ragnar f 1961

familjen till Ryagärde 1963

1967–

  • Bernt Josef Ragnarsson f 1938 i Vaselid se ovan
  • h67 Els-Marie Irene Andersson f 1940 i Färingsö
  • d Ing-Marie Irene f 1971
  • d Åsa-Pia Evelina f 1972
  • d Anna-Karin Katarina f 1977

LJUR VÄSTERGÅRDEN

1699–1710

  • Nils

1710–1722

1722–1753

  • Carl Andersson f 1689 död 1744 son till Sigrid Hansdotter f 1687 i Hol död 1760
  • h Ingeborg Svensdotter f 1697 i Vaselid Ornunga död 1778
  • s Jonas f 1722 g 44 till Ljurs Stom
  • d Anna f 1727 g44 t Asklanda
  • d Karin f 1732 se nedan
  • Ingeborg omgift 1745 med Anders Persson f 1718 i Skalsbo Skogsbygden död 1798
  • d Britta f 1757 t Västergården 2

1753–1791

  • Carl Ambjörnsson f 1723 i Halla död 1809 son till Ambjörn Hallberg o Sigrid Hansdotter
  • h53 Karin Karlsdotter f 1730 i Västergården se ovan
  • d Elin f 1755 gift 1785
  • s Anders f 1755 död 1779
  • d Britta f 1757 eventuellt samma som ovan
  • s Ambjörn f 1760 död 1787
  • s Sven f 1762 död 1787
  • s Carl f 1765 se nedan
  • s Andreas f 1768 gift i Mjöhult
  • s Per f 1771 död 1772
  • s Per f 1774

1791–1820

  • Carl Carlsson f 1765 i Västergården se ovan död 1837
  • h91 Ingeborg Andersdotter i Mjöhult död 1837
  • s Andreas f 1793 g 18 i Röret Nårunga
  • s Johannes f 1796 gift i Korpås
  • d Katarina f 1798 se nedan

1820–1854

  • Nils Jonsson f 1788 i Röret Nårunga död 1862
  • h18 Katarina Karlsdotter f 1798 i Västergården se ovan död 1843
  • d Britta Maria f 1820 g m Anders Johansson Gundlered
  • s Johannes f 1822 död 1823
  • s Carl f 1824 se nedan
  • d Anna Cajsa f 1828 till Frälsegården 1852
  • d Christina f 1831gift i Hol 1858
  • d Clara f 1840 gift 65 i Herrljunga

1854–1861

  • Carl kvar som arbetskarl under näste ägare till 1868 då familjen flyttade till Näs Svedjor Nårunga
  • Carl Nilsson f 1824 i Västergården se ovan
  • h Clara Andersdotter f 1826 i Mossbo Skogsbygden
  • d Ida Charlotta f 1854
  • d Selma Christina f 1858
  • d Ada Maria f 1861
  • d Emma Fredrika f 1865 död 1866
  • s Anton Emil f 1867

1861–1866

  • Alfred Puke f 1839 i Seglora furir
  • h Eva Christina Wennersten f 1825 i Lerum
  • s Hjalmar Heribert f 1860 i Borgstena
  • s Axel Emil f 1862

familjen hit från Fristad 1861 och flyttade till Fritsla 1866

1866–1868

  • Benjamin Andersson f 1841 i Skogsbygden
  • h Charlotta Johansdotter f 1843 i Nårunga Östergård
  • d Ida f 1866 död 1866
  • s Axel Edvin f 1867
  • s Johan Fridolf f 1869

familjen till Prästa Kvarn (Charlottenberg) Nårunga 1868

1868–1874

1874–1876

  • Henrik Leonard Johansson f 1848 i Nårunga
  • h74 Johanna Christina Larsdotter f 1847 i Horla

paret till Kämpagården 1876

1876-ca 1900

  • August Andreasson f 1848 i Åred död 1887
  • h76 Fredrika Johansdotter f 1847 i Ljur se ovan
  • s Oscar Albin f 1877 g 19 i Bergsgården Tämta
  • s Erhard Selin f 1881se nedan
  • d Anna Elisabeth f 1884 se nedan

ca 1900–1953

  • Erhard Selin Augustsson f 1881 i Västergården se ovan
  • Anna Elisabeth Augustsson f 1884 i Västergården se ovan död 1958

1953–1993

  • Bertil Ågren Skattegården

1993-

  • Ann-Marie Johansson f 1968 (Överlida) o Christina Johansson f 1970 (Mjöbäck) systerdöttrar till Bertil Ågren

LJUR VÄSTERGÅRDEN GÅRD 2

1699-ca 1735

  • Anders Karlsson
  • h
  • d Karin

1735–1781

eventuellt i sambruk med gård 1

1781–1821

  • Thol Jonasson f 1750 i Åred Nedergård död 1835
  • h81 Britta Karlsdotter f 1757 i Västergården Gård 1 död 1833
  • s Johan f 1782 död 1809
  • d Ingeborg f 1784 g07 m Olof Andersson Lunden Skogsbygden
  • d Anna f 1787 g21 m Anders Larsson Stora Lida
  • s Andreas f 1789 se nedan
  • d Katarina f 1792 g14 m Anders Larsson Stora Lida
  • s Jon f 1794 g21 m Stina Bengtsdotter Ljur Skattegård

1821–1850

  • Andreas Tholsson f 1789 i Västergården se ovan död 1841
  • h21 Britta Nilsdotter f 1792 i Trollö Ornunga
  • s Johannes f 1823 se nedan
  • s Carl f 1824 till Åred Västergård
  • s Tore f 1829 gift i Lunden Skogsbygden

1850-ca 1890

  • Johannes Andreasson f 1823 i Västergården se ovan död 1901
  • h69 Anna Katarina Andreasdotter f 1828 i Anhult Nårunga
  • d Mathilda f 1850 g m Kasper Pettersson Skattegården
  • s Anders Henrik f 1855 till Lilla Långared
  • s Johan Emil f 1859 gift i Iglabo
  • s Axel f 1862 se nedan
  • d Eva Matthia f 1865 g m Edvard Görander i Borås (till Vesene 91)

ca 1890–1931

  • Axel Johansson f 1862 i Västergården se ovan
  • h01 Elin Davida Karlsdotter f 1876 i S Björke hit från L Långared
  • s David Axel Georg f 1903 se nedan
  • s Einar Fritjof Nathanael f 1906 till Borås 1931
  • s Sven Josef Harry f 1908
  • s Herbert Simon Ragnar f 1911 gift i Ljur

1931–1962

  • David Axel Georg Hallenrud f 1903 i Västergården se ovan
  • h31 Svea Gertrud Cecilia Svensson f 1901 i Ornunga
  • s Thor Arthur Ragnar f 1933
  • d Birgit Irene Marianne f 1936 g Benjaminsson Tarabo 1962–1971

 

  • David Konrad Andersson f 1906 i Ornunga Sörgård
  • h30 Dagmar Viola Helena Olausson f 1907 i Lena
  • s Åke
  • d Maj-Britt
  • s Bror Allan f 1940 g 65 m Gun-Britt Astrid Viktoria Haglund
  • d Irene

familjen hit från Vittene Säteri Lena

1971–1992

  • Roland Lars Börje Fransson f 1947

1992-

  • Gösta Willy Ingemar Liljeäng f 1940 i Liljedal Ljur
  • h 65 Ruth Inger Christina f 1944
  • d Ann-Sofie Christina f 1967
  • s Per-Martin Gösta f 1973

LJUR VÄSTERGÅRDEN HÖGSTORP (TIDIGARE STOMMEN)

ca 1840-

  • Svante Andreasson f 1815 i Älmåsen Ornunga
  • h Maria Larsdotter f 1809 i Kämpagården
  • s August f 1840 t torpet Framnäs
  • s Olaus f 1843 g 72 i Högelid
  • d Clara Lisa f 1849 se nedan
  • d Tilda f 1851 död 1851

ca 1897–1919

  • Bror Albert Bodin f 1854 i Säby Västmanland död 1915
  • h 97 Klara Lisa Svantesdotter f 1849 i Högstorp se ovan död 1919

LJUR VÄSTERGÅRDEN KÄLLEDAL

1812–1843

  • Carl Andersson f 1782 i Hjulsereds soldatstom död 1868
  • h Anna Jonsdotter f 1780 i S Björke
  • d Anna Maria f 1810 i Annedal Ljur se nedan
  • s Anders f 1813 g i Holtsäckran Ornunga
  • s Peter f 1815 t Åred Mellomgård 35
  • d Helena f 1818 g i V Smedstorp Ornunga

1843–1878

  • Johannes Andersson f 1815 i Hulvik
  • h43 Anna Maria Karlsdotter f 1810 i Annedal se ovan
  • d Anna Katarina f 1844 t Röret 1868
  • d Christina f 1846 t Korpås 67
  • s Alfred f 1848 se nedan
  • d Albertina f 1852 t USA 1880
  • s Clas Otto f 1858 död 1859

1878–1883

  • Alfred Johansson f 1848 i Källedal
  • h Anna Charlotta Andreasdotter f 1845 i Ljur
  • s Henning Linus f 1878 död 1879
  • d Hanna Olivia f 1880
  • d Hilda Elisabeth f 1881

familjen till USA 1883

1846–1892

  • Anders Petter Pettersson f 1817 i Hjulsereds soldatstom se ovan “Lallen” död 1891
  • h Katarina Gabrielsdotter f 1817 i Lyckorna död 1891
  • s August f 1846 “Losse” t L Långared 72 senare till USA
  • d Mathilda f 1850 till USA 1892
  • uä Karl Oskar Adolf f 1880
  • d Ida Paulina f 1856 till USA 1892
  • uä Helga Mathilda f 1880
  • s Johan Vitalis f 1861 till USA 1881

LJUR VÄSTERGÅRDEN LJURS BACKAR BACKSTUGA

1835–1855

hit från Iglabo kvarn

  • Andreas Andersson f 1799 i Ving död 1853
  • h Britta Svensdotter f 1796 i Nårunga Västergård
  • d Catarina f 1825 i Od se nedan
  • s Anders f 1829 utflyttad 46
  • d Sara Beata f 1832 t s 165 1859
  • d Rebecka f 1835 t Långared 52

1855–1864

  • Anders Petter Andersson f 29/1 1829 i Ljur “Ljurskamjölnarn” död 1878
  • h Catarina Andersdotter f 1825 se ovan
  • s Alfred f 1855
  • d Emma Fredrika f 1857
  • d Charlotta f 1860
  • d Hedda f 1862

flyttade till kvarnen ca 1864

1880–1887

  • änka Catarina Andersdotter f 1825 se ovan s Alfred f 1855 död 1878
  • d Ida f 1865 i Kvarnen till Halla 1890
  • änkan Catarina hit från Ljurs kvarn 1880, till Halla 1887

LJUR VÄSTERGÅRDEN FOLKSKOLAN

1911–1930

  • Franz Albert Hall f 1876 i Torpa död 1930
  • h01 Ellen Karolina Winblad f 1877 i Torpa t Borås 31
  • s Josef Albert f 1903 t Landskrona 22
  • s Sven Anders f 1906 t Borås 30
  • d Alfhild Lovisa f 1909 t Borås 31
  • d Elna Ingeborg f 1915 t Borås 31

familjen hit från Nårunga

1931

  • Helge Reinhold Sönnergren f 1906 i Haga Göteborg

hit 31 från Göteborg, tillbaka samma år

1931–

  • Valdus Ragnar Emanuel Sävenstrand f 1902 i Sävsjöos Ljur
  • h38 Elsa Margaretha Helena Korpås f 1912 i Korpås
  • d Anita Margaretha f 1940 t Värnamo 61
  • s Ulf Carl-Johan f 1943 g i Stockholm
  • d Eva Charlotta f 1949 Stockholm

Skolan är numera missionskyrka

LJUR VÄSTERGÅRDEN SANDLID

ca 1864–1907

hit från Nolbacka

  • Anders Johansson f 1835 i Ljur snickare
  • h Clara Lisa Andersdotter f 1836 i Ljur Lillegård död 1869
  • s Emil f 1861 till Ornunga 79
  • s Fredrik f 1864 till Hol 1882
  • s Axel Ludvig f 1869 till USA 1887
  • h(2) Maja Stina Andersdotter f 1837 i Nårunga död 1905
  • s Severin f 1872 till Nårunga 1906 senare till Alingsås
  • moder Christina Larsdotter f 1795 i Ljur död 1870 till Alingsås stad 1907

LJUR VÄSTERGÅRDEN ÅBACKEN (TIDIGARE SÄVSJÖOS)

1785–1819

  • Torsten Malm f 1760 i Björsjöhult Nårunga
  • h Maja Greta Andersdotter f 1763 i Stenhögens soldattorp
  • s Olof f 1785
    • g 07 m Elin Gunnarsdotter Gundlered
  • d Greta f 1787
    • g m Peter Bryngelsson från Hästhagen till Hjulsered
  • d Maja f 1789 till Smedstorpet
  • s Peter f 1794 gift i Vesttorp Skogsbygden
  • d Ella f 1797 gift i Krösekullen
  • d Katarina f 1802 död 1802
  • s Andreas f 1808 till Sävsjöos soldatstom

1819-ca 1825

  • Axel Magnus Hedberg f 1792 i Gingri
  • h Ella Persdotter f 1792 i Timmele
  • s Carl f 1819 i Åbacken
  • s Johan Petter f 1821 i Åbacken

familjen till backstuga på Hultet

ca 1830–1835

  • Andreas Larsson f 1805 i Ljur Kämpagård
  • h Katarina Johansdotter f 1804 i Gundlered Västergård
  • s Carl f 1834 familjen till backstuga under Långared 1835

1836–1865

  • Anders Larsson-Ljus f 1811 i Ljur Kämpagård
  • h Maja Andersdotter f 1810 i Åred Nedergård
  • d Clara Lisa f 1836 t St Lida 53
  • s Johan Fredrik f 1838 t Ljurs kvarn 55
  • s August f 1839 t Halla 56
  • s Olaus f 1841 t Åsen 59
  • d Anna Katarina f 1842 död 1844
  • d Anna Katarina f 1845 s 259 1863 (?)
  • s Carl Otto f 1846 t USA 80
  • d Tilda f 1849 död 1851
  • s Alexander f 1852 t Högelid 1865
  • d Johanna Sofia f 1853 död 1853

familjen flyttade till Högelid 1865

1865–1876

  • Lars Fredrik Larsson-Fingal f 1839 i Nårunga
  • h Cajsa Pettersdotter f 1834 i Granlid Nårunga
  • d Amanda Charlotta f 1863
  • d Alma Sabina f 1865
  • d Ada Theresia f 1867
  • s Johan Abel f 1868
  • s Anders Linus f 1868
  • d Eva Matthia f 1872

familjen till fattigstugan ca 1876

1876–1903

  • Anders Magnus Sandin f 1852 i Algutstorp
  • h74 Sofia Andersdotter f 1852 i Algutstorp
  • d Anna Olivia f 1876 (?)
  • d Hulda Axenia f 1877 död 1881
  • d Hilma Charlotta f 1879
  • s Henning Robert f 1881 t Nårunga 1898
  • d Hulda Emelia f 1882
  • d Elin Etalia f 1884
  • d Amelie Serafia f 1886
  • s Carl Arvid f 1888
  • d Hedda Sofia f 1890
  • d Ruth Julia f 1892
  • s Einar Rudolf f 1895
  • s Martin Yngve f 1900

familjen till Bänatorp i Algutstorp 1903

1903–1928

  • Alexander Johansson f 1852 i Lilla Långared Ljur död 1928
  • h02 Selma Serafia Gabrielsdotter f 1866 i Ekelund Ljur död 1951 f
  • s Åke Adolf (Persson) f 1910 s t Johanna Ulrika Persson Stockholm se nedan

1928–1984

  • Åke Adolf Persson f 1910 se ovan
  • h49 Anna Viktoria Ljung f 1914 i Horla död 1990
  • s Göran Sten-Åke f 1954 gm Ros-Marie Svantesson
  • s Bengt Sven-Arne f 1955 g
    • m Helene Lugner
  • d Hulda Ann-Sofie Yvonne f 1957
    • gm Tony

1984–1986

  • Sten-Åke Persson
  • Ros-Marie Svantesson

1986-

  • Tommy Ivan Karlsson f 1953 i Lygnared
  • Astrid Svensson f 1954 i Alingsås

LJUR ÅSEN

Kaptensboställe, upptaget 1563 som kronotorp, då Långaredsås

1632–1653

  • Per Ingelsson död 1648
  • h Ingeborg Persdotter
  • s Per t Åren Nedergård
  • s Torkel se nedan
  • s Ingel t Valle härad
  • d Sigrid t St Långared

1653–1682

  • Torkel Persson ev. son till ovanstående
  • h Maret

1682-ca 1700

  • Anders Bengtsson död 1691 bror till Joen i Stora Lida h
  • s Bengt

Eventuellt två brukningsenheter här

ca 1700–1722

  • Bengt Persson
  • h
  • d Maret

ca 1700–1718

  • Jon Andersson

1718–1721

  • Lars Jonsson f 1696 i Sävsjöos
  • h18 Helena Jonsdotter f 1696 död 1744 i Nårunga
  • d Karin f 1719 g 47 i Nårunga

familjen till Åred ca 1721

1726–1743

  • Per Andersson f 1707 i Spångakil Ornunga död 1843 bror till Sven Fix i Lillegården
  • h26 Kerstin Persdotter f i Ornunga Mellomgård
  • s Lars f 1730
  • d Signa f 1737
  • s Petter f 1739 död 1740
  • d Gunilla f 1743 (?)

1743–1750

  • Sven Strömsten

1751-ca 1760

  • Anders Thoresson-Nårbäck f 1708 död 1779
  • h Marit Andersdotter f 1716 i Nårunga
  • s Anders f 1736
  • d Katarina f 1738
  • d Ingegerd f 1740
  • d Kerstin f 1744 gift 69 i Nårunga
  • s Måns f 1755

familjen kom från Nårunga rote 1751–54 och till Hulta rote 1755-1764

1760-talet

  • Bengt Svensson f 1712 i Asklanda död 1769
  • h Kerstin Assarsdotter f 1722 i Åred Mellomgård död 1773
  • s Sven f 1741 i Asklanda se nedan
  • s Anders f 1744
  • s Per f 1746 g 75 till Skogsbygden
  • s Anders f 1749
  • s Jonas f 1753
  • s Andreas f 1757 g 89 m Ingrid Svensdotter Lycke Asklanda
  • d Annika f 1761

familjen hit från Asklanda 1762–1769

1770-talet

eventuellt två brukningsenheter igen

  • Sven Nilsson f 1739 i Stenhögen Ornunga död 1819
  • h Karin Andersdotter f 1740 i Gundlered Lillegård död 1815
  • s Bengt f 1766 i Frälsegården till Tämta 85, senare gift i Torpet Skogsbygden
  • d Brita f 1768 g03 m Jonas Andersson Torpet Skogsbygden
  • s Anders f 1773 g 07 m Katarina Persdotter f 1785, till Spångakil Ornunga

1775–1807

  • Sven Bengtsson f 1741 i Asklanda se ovan
  • h75 Gunnur Andersdotter f 1748 i Lilla Lida dotter till Anders o Anna Gunnur omgift 1815 m Anders Andersson Hästhagen Ljur
  • s Bengt f 1776 g 98 t Torpet Skogsbygden
  • s Jonas f 1778 se nedan
  • s Anders f 1782 g i Farstorp Tämta
  • d Katarina f 1784 död 1785
  • s Nils f 1785 död 1785
  • d Stina f 1788 död 1808

1807–1808

  • Jonas Svensson f 1778 i Åsen se ovan död 1808
  • h Anna Larsdotter från Hukedal Nårunga omgift se nedan
  • s Sven f 1807

1780–90-talen

  • Peter Tengstadius f i Skarstad troligen officer
  • h Ulrika Frantzich f 1751 i Åred Mellomgård
  • d Rebecka f 1779
  • d Johanna f 1782
  • s Nils f 1784 död 1785

1807–1825

  • Anders Svensson f 1775 i Ljur Tholsgård
  • h Katarina Persdotter f 1785 i Bredared
  • s Andreas f 1807
  • s Johannes f 1810 död 1812
  • s Lars f 1812 död 1813
  • s Johannes f 1814 senare gift i Spångakil
  • s Benjamin f 1818
  • s Svante f 1821 död 1821
  • s Sven f 1823 död 1823

familjen till Spångakil Ornunga 1825

ca 1810–1825

  • Andreas Larsson f 1787 i Backgården Tämta
  • h10 Anna Larsdotter f 1778 i Hukedal Nårunga tidigare gift med Jonas Svensson ovan
  • s Sven f 1807 (Jonasson)
  • d Anna Maria f 1811
  • s Lars f 1813
  • d Anna Katarina f 1815
  • s Anders f 1818

familjen till Åred Västergård 1825

1810–1820-talet

  • Leonard Fredrik Cedersköld f kapten
  • h Beata Kristina Kjerlin
  • s Fredrik August f 1812
  • s Christian Emil f 1813
  • d Beata Wilhelmina Sofia f 1816

ca 1825–1848

  • G B von Segebaden f 1785 i Mark major
  • h Hedvig Charlotta von Braun f 1785 i Wing
  • d Julia Amanda Maria f 1814
  • d Hedvig Augusta Christina f 1816 i Örby
  • s Achates Ludvig Bogislaus f 1821 i Örby
  • s Gustav Joakim Rickman f 1822 i St Långared
  • s Ugo Baltzar Fredrich f 1824 i St Långared

familjen kom hit från Stora Långared och flyttade 1848

1840-talet

  • Johan Fredrich Mannerfelt f 1794 i Örby kapten
  • h Charlotta Jacobina Lijertz (?) f 1804 friherrinna
  • d Jacobina Eleonora f 1839
  • d Hedvig Charlotta f 1840
  • d Lovisa f 1844

familjen flyttade till Värnamo

1840-talet

  • Sigrid Frantzich f 1819 i Åred Västergård mamsell till Nårunga Prästgård 1843

ca 1857–1863, 1871–1873

  • Adolf Fredrik Gyllenram f 1820 i Tväred kapten
  • h Mathilda Charlotta Henriki f 1836
  • d Hilda Elvira Maria f 1857 i Timmele
  • d Maria Theresia Mathilda f 1859
  • s Alfons Fredrik Wilhelm f 1862
  • d Selma Henrietta Maria f 1864
  • d Gerda Cecilia Maria f 1867
  • s Ernst Fredrik Nathanael f 1867
  • d Ebba Wilhelmina Maria f 1870
  • s Oscar Fredrik Adolph f 1872

familjen till Kungsäter 1863, tillbaka 1871 och till Göteborg 1873

1867–1868

  • Axel Fredrik Leijer f 1826 i Väring
  • s Jesper Karl Axel f 1858
  • d Anna Charlotta Mariana f 1860
  • d Anna Maria Lovisa f

familjen från Stora Långared 1867 och till Ulricehamn 1868

1874–1912 (bodde 1876–1879 i Stora Långared)

  • moder Johanna Larsdotter f 1804 i Nårunga hit från Nabben Nårunga
  • Anders Petter Andersson f 1837 i Södra Nabben Nårunga änkeman hit från Svenstorp
  • h74 Thilda Andreasdotter f 1850 i Ornunga
  • d Hilma Serafia f 1875 g 04 i Långareds Kvarn
  • s Robert Wilhelm f 1878 till USA 00
  • s Fritz Viktor f 1882 till USA 06
  • s Oscar Albin f 1884 till Äspered 12
  • s Carl Algot f 1887 till Äspered 12
  • d Anna Mathilda Elisabeth f 1890 död 1894

familjen till Äspered 1912

1870-talet hyresgäster

  • änka Hedda Wilhelmina Ekström f 1826
  • d Emma Maria Sofia f 1855
  • s Johan August f 1856
  • s Carl Robert f 1858
  • s Bror Albert f 1862
  • s Arthur Wilhelm f 1866

familjen till Göteborg 1876

1870-talet -1900

  • Klas Alrik Sandström f 1821 i Mjölby f d sergeant änkling 1869 till Borås 1900 (svärfar)
  • Peter Edvard Ternstedt f 1840 i Hellestad död 1899 fanjunkare
  • h68 Hedvig Josefina Sandström f 1847 död 1893
  • s Anders Alrik f 1868 till Skövde 99 sergeant
  • d Anna Helga f 1877 död 1879
  • d Elin Karolina f 1880 till Borås 00
  • u ä Bror Angantyr f 1898
  • d Hanna Ingrid f 1885 till Borås 00
  • d Hedvig Augusta f 1887 död 1889

1912–1941

friköpte gården

  • Axel Linus Henriksson f 1875 i Ljur Kämpagård död 1945
  • h17 Hanna Viktoria Johansson f 1886 i Hagaskog Nårunga död 1947
  • d Annie Axelina f 1918 död 1930
  • d Dora Gunborg f 1920 se nedan
  • d Eva Maria f 1923 ogift Åsen

1941-

  • Johan Olof Johansson f 1915 i Johanstorp Ljur
  • h41 Dora Gunborg Henriksson f 1920 i Åsen se ovan
  • s Ebbe Thor Gustav f 1943
  • d Hanna Rakel Marianne f 1945
  • s Göran Valter f 1947
  • d Ingrid Barbro f 1950
  • s Axel Olof Ingemar f 1959

Hyresgäster:

1940–1947

  • fam Håkan Johansson Hagen

1947–1951

  • fam Gunnar Karlsson till Tämta

1957–1959

  • fam Bengt Brunnegård till Vesene

1962–1967

  • fam Stig Hägg Fribacken

LJUR ÅSEN EKELUND

ca 1860–1900

  • Anders Jonasson-Ahlman f 1825 i Almanstorpet död 1900
  • h Lovisa Johansdotter f 1817 i Siene död 1899
  • s Johan Aron f 1853 i Kättlingabo g 82 m Anna Lovisa Svensdotter till Alekärr
  • s Alexander f 1857 i Kättlingabo till USA 1881
  • d Johanna Mathilda f 1863 död 1863

LJUR ÅSEN RÖNNÅS

ca 1877-ca 1900

  • Andreas Andersson-Snygg f 1828 i Gongstorp Nårunga död 1925 f d soldat
  • h Anna Katarina Larsdotter f 1829 i Tämta död 1913
  • s Johan Viktor f 1857 till Stockholm 77
  • s Gustav Adolf f 1859 se nedan
  • d Emma Maria f 1862 till USA 1885
  • s Albert f 1864 soldat Hernquist Ljur
  • s Axel Linus f 1867 (Sandén) t USA 1889

familjen hit från Gongstorp Åred

ca 1900–1958

  • Gustav Adolf Ahlén f 1859 i Gonstorp Åred se ovan var några år i USA död 1955
  • h19 Maria Viktoria Lindgren f 1885 i Ornunga död 1925
  • d Rosa Myrthel Katarina f 1920 se nedan

1958–1983

  • Nils Leonard Lindgren f 1913 i Västerlid Nårunga död 1983
  • h58 Rosa Myrthel Katarina Ahlén f 1920 i Rönnås se ovan
  • d Laila Viola Maria f 1959
  • s John Gustav Mikhael f 1963 se nedan

1983-

  • John Gustav Mikhael Lindgren f 1963 i Rönnås se ovan
  • h Anette
  • s Andreas f 1992
  • s f 1994

LJUR ÄSPENÄS

kronotorp, senare hemman, äspe = aspeskog

1563

1626-

  • Anders
  • h Ingeborg

1669

  • Lars Andersson
  • h Anna Persdotter

1682–1705

  • Per

1707

  • Lars Persson ogift soldat se nedan
  • Bengt Persson ogift soldat

-1722

  • Lars Persson f 1689 se ovan död 1767
  • h15 Gunnur Jonsdotter f 1688 död 1770
  • d Martha f 1715 g 38 i Nårunga
  • d Inggerd f 1717 g 38 i Nårunga
  • d Karin f ca 1720

familjen till Åred Västergård 1722

1722–1729

  • Anders Svensson

1729–1735

  • Olof Månsson f 1689 i Nårunga död 1783
  • h Anna Larsdotter f 1708 död 1758
  • d Marit f 1723 i Kvinnestad g 44 i Nårunga
  • s Måns f 1727 i Nårunga
  • d Maria f 1729 g56 i Ljur se nedan
  • s Anders f 1733 g 57 i Nårunga

familjen från Hulta rote 1729 till Björsjöhult Nårunga 1735

1737–1756

  • Anders Hansson f 1709 i Anhult död 1781
  • h37 Kerstin Svensdotter f 1714 död 1767 dotter till Sven o Cecilia
  • d Cecila f 1738 g 60 i Ljurs Stoms soldattorp
  • s Bengt f 1740 död 1741
  • d Kerstin f 1742 g 69 m Lars A-son f 1845 i Nårunga till Åredstorp
  • s Sven f 1745
  • d Elin f 1755

1756–1787

  • Anders Persson f 1727 i Farstorp Tämta död 1803
  • h 56 Maria Olofsdotter f 1729 i Äspenäs hit från Björsjöhult (se ovan) död 1810 i Nårunga
  • d Lena f 1757 g 86 m Sven Åhman Åred Västergård
  • d Maria f 1760
  • s Petter f 1764 se nedan
  • s Lars f 1771 (Espelin) g 04 m Ingeborg Jonsdotter Mossbo
  • änka Kerstin Olofsdotter f 1701 Anders mor änka efter Per Tågren död 1781 son Anders ovan, dotter Kerstin Frälsegården

1787–1821

  • Peter Andersson f 1764 i Äspenäs se ovan
  • h Katarina Svensdotter f 1762 i Krutagården (Sävsjöos) död 1834
  • s Johannes f 1789 se nedan
  • s Sven f 1797 ogift Äspenäs död 1840
  • d Lena Lovisa f 1799 se nedan

1821–1827

  • Peter Nilsson f 1793 i Stenhögen Ornunga
  • h19 Lena Lovisa Pettersdotter f 1799 i Äspenäs se ovan
  • s Andreas f 1819 död 1820
  • s Lars f 1821
  • s Johannes f 1824

familjen till Aspelund Ornunga 1827

1820–1845

  • Johannes Pettersson f 1789 i Äspenäs se ovan död 1840
  • h19 Kerstin Andersdotter f 1795 i Stenhögen Ornunga
  • d Katarina f 1820 se nedan
  • s Andreas f 1824 gift till Sävsjöos 1847
  • s Johannes f 1829 död 1845

1845-ca 1880

  • Johannes Svensson f 1815 i Sävsjöos död 1901
  • h Katarina Johansdotter f 1820 i Äspenäs död 1915
  • d Charlotta f 1845 g 77 i Åred Mellomgård
  • s Johan August f 1848 se nedan
  • s Johan Fredrik f 1851 till Fässberg 95 handlare i Mölndal
  • d Johanna Albertina f 1854 ogift Äspenäs
  • d Ida Sofia f 1858 ogift Äspenäs

ca 1880–1925

  • Johan August Johansson f 1848 i Äspenäs se ovan död 1931
  • Johanna Albertina Johansdotter f 1854 i Äspenäs se ovan död 1938
  • Ida Sofia Johansdotter f 1858 i Äspenäs se ovan död 1936

1925–1968

  • Johan Viktor Johansson f 1900 i Göteborg son till Fredrik Johansson ovan o Albertina Blomquist
  • h36 Lilly Sigrid Charlotta Carlsson f 1899 i Åred Nedergård
  • d Dolly Charlotta f 1937 se nedan
  • s Björn Fredrik f 1938 gift i Herrljunga barnen tog släktnamnet Sävevik

1968-

  • Carl Arne Johansson f 1937
  • h69 Dolly Charlotta Sävevik f 1937 i Äspenäs se ovan
  • s Carl Fredrik f 1969
  • d Maria Charlotta f 1971

IGLABO

Iglabo är i en liten vacker by vid kanten av Iglabo sjö strax utanför Vårgårda. På 1600-talet fanns här bara en gård, vilken gjordes till säteri av adelsmannen Nils Nilsson Stiernflycht.

Här "föddes" det unika äpplet "Iglabo Stött" år 1687 och det finns fortfarande kvar på en del gårdar runt omkring och givetvis även i Iglabo.

De viktigaste ägarna till Iglabo har varit adelsfamiljerna Igelström, Stiernflycht, von Schwartzenhoff och Ridderbielke. Läs mer om Iglabos samtliga ägare.

Läs dagens spännande berättelse.

Klicka på bilden nedan så öppnar sig sidan med dagens spännande berättelse.

ROLF BERÄTTAR

Se kortfilmerna där Rolf berättar om adel och torpare, säterier och gårdar, hemskheter och trevliga episoder från förr.

DAGBOK 1889

1889: Februari D. 22 Fr.
"22 Fr. Klart, lugnt, på m. 12 gr. kyla. På f. m. var jag i Nolhagen. Vid 14 m. t. 7 gr. k. i skuggan. På e. m. mulet med något yrväder. Jag arbetade med bokklistring, jag gjorde äfven en virkkrok (eller virknål) åt Hulda. Rydberg stökade med sina redskap. Frun...

ALLA BERÄTTELSER

KÄLLOR

Karl Eriksson “Gårdsägarna Torparn och Knekten”

Abraham Winka: “Iglabo – En gårds historia”

J W A Yllander: “Min dagbok året om 1889”

Svältornas Fornminnesförening: årsskrifter

ArkivDigital: Kyrkoböcker

Linnar Linnarsson: Ett flertal skrifter